Jistič v garáži
Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli by šlo nějak udělat abych mohl zvýšit hodnotu jističe v řadové garáži. Před elektroměrem mám jistič 20A (1f) za který platím ČEZu a za elektroměrem mám jistič pouze 10A a od něj jde drát 2x 4mm2 cu až do mé garáže (cca 30m) a tam vede do rozvodné krabičky ve zdi a z ní jde jeden kabel 3x 2.5mm2 Cu do zásuvky a 2x1.5mm Cu do vypínače od světla (2x60w žárovka). Takže mám jeden jistič jak na světla tak i na zásuvku a to 10A jistič. Mohl bych tam dát za elektroměr jistič 16A? Co jsem tak koukal tak průřez vodičů by měl v pohodě vyhovovat jen nevím jestli to není nějak omezené kvůli tomu že mám světlo i zásuvku odjistenou jedním jisticem. Štve mě že platím ČEZu za 20A jistič a používám pouze 10A jistič. Děkuji za radu.
Ano.
Takže mohu povýšit na 16A? Chci to kvůli invertorove svářečce která má psané jištění 16A. Jen mě udivuje že ten 10A jistič toho snese docela dost. Už jsem na něj párkrát tou svářečkou svarel a nevylitl a nevylitl ani když jsem tam připojil přímotop 3000w a přitom se zásuvka trochu zahřála ale jistič nevylitl. Jak je to možné? Zásuvka je psána na 250v 16A
Jistič vydrží o něco větší proud, současné jističe musí vydržet trvale proud o 12 % větší než jmenovitý (a nějakou chvíli ještě podstatně větší proud). Jestli byl zrovna mráz (asi byl, když jste používal přímotop) tak tepelná ochrana v jističi mohla být chlazená okolním prostředím a ten trvalý proud byl ještě o něco větší. Ten přímotop vychází na proud 13 A (pokud bylo v síti plných 230 V), takže to zase taková záhada není. On ten jistič je tam hlavně kvůli výjimečným stavům (zkrat, velké přetížení) a tyhle drobnosti neřeší
Aha dobře. No je to jistič ještě starý bakelitovy. A ano mráz byl. Jen mě překvapilo to že zásuvka na 16A byla teplá a jistič nic.
1) Jistí se vedení... tedy podle průřezu /ne průměru/ vodiče. Pokud tedy na začátku 30m vedení s průřezem 4 máte 20A jistič, je to vpořádku.
2) Jistí se při každé změně průřezu vodiče, tedy ono "rozbočení" v krabici na světla s průřezem 1,5 a zásuvky 2,5 je chyba instalace, kdy někdo uspořil jeden jistič na zásuvky a dal tam pouze 10A pro vše (pokud to tak nemáte v řadových garážích společně smluveno právě takhle).
3) Správně by mělo být: Místo krabice rozváděcí skříňka s jištěním pro: - světelný obvod max 10A (dříve 6A), - zásuvkový obvod proudový jistič/chránič 16/0,03A.
4) Pro další zvýšení možného proudu ze zásuvky lze zvolit i jinou kombinaci, která je cca o stovku dražší: - do rozv.skříňky dát proudový chránič 0,03A a za něho teprve jistič 16A, ale s charakteristikou "C" - ten je odolný proudovým nárazům a krátkodobému přetížení při rozběhu motorů, nebo náběhu elektroniky obsahující kondenzátory...
To jste mě asi špatně pochopil. Oba ty jističe jak ten 20A tak 10A je ve stejné skříní a to z boku garáži (společný rozvaděč kde mají jističe a hodiny všichni). A ten 20A je před hodinama potom je tedy elektroměr a pak hned 10A jistič a pak až vedení do garáže 4mm2 průřezem. V garáži nemám jistič žádný bohužel. Ale právě jsem přemýšlel že bych to udělal tak že bych dal do té rozvodné krabice z boku garáže jistič 16A a do garáže si dal další krabičku na jističe a tam dal jistič 10A na světla a 16A na zásuvku včetně proudového chrániče. To by mohlo být? Jen mám obavu jestli ten kabel co vede od té rozvodné krabice z boku garáže až ke mě není někde třeba nějak neprofesionálně spojen nebo tak něco aby to za čas při větším odběru neudělalo nějakou neplechu např v podobě požáru. Dá se to nějak zajistit aniž bych musel celý kabel vysekat ven?
Elektrikář nebo revizák by uměl změřit odpor toho vodiče a podle toho případně zjistit, že je někde porušený, ale to asi není to na co se ptáte Kdyby to byla moje garáž, tak to udělám přesně takhle. Dal bych silnější jistič na začátek, předpokládal bych, že ten kabel 2x4 je v pořádku a přímo do garáže další malý rozvaděč se dvěma jističi. A napoprvé po nějakém delším svařování bych se pro jistotu podíval, jestli se někde z něčeho nekouří
Na základě toho co píšeš by bylo nejlepší řešení takovéto:
1. Jistič za hodinami (ten 10A) vyhodit a vodiče k němu propojit přímo na stávající vedení CYKY 2Bx4 do garáže
2. U garáže, z té vnější krabičky přívodu od elektroměru, prodloužit přímo stávající přívod CYKY 2Bx4, rovněž kabelem CYKY 2Bx4, do garáže a tam osadit a napojit malý plastový rozvaděč a do něj instalovat jako první jednofázový chránič 25A/0,03A (může být označen a sloužit i jako "hlavní vypinač") za ním pak jednofázový jistič 16A/C pro zásuvku a druhý jistič 6A/B pro světlo a na ně zapojit stávajícími vedeními tu zásuvku a světlo. Zásuvku se zvýšenou ochranou nulováním a chráničem (vodič CYKY 3Cx2,5), ale svítidlo (vodič CYKY 2Bx1,5) musí být s ochranou ve třídě II-zvýšená /dvojitá/ izolace - označení "dva čtverečky v sobě"), tak aby nepotřebovalo ochranný vodič (bez vnějších kovových částí - celoplastové). V případě, že by svítidlo bylo kovové, bylo by nutno přívodní vedení provést rovněž CYKY 3Cx1,5.
3. Každopádně doporučuji spolupráci s elektrikářem, aby bylo vše správně zapojeno, zejména ten chránič.
4. To že hřála zásuvka, bude nejspíš způsobeno špatným kontaktem v ní, buďto na připojovacích šroubcích, nebo na přechodu z dutinek na kolíky vidlice. Nutno zkontrolovat a opravit. Způsoboval to zvětšený přechodový odpor v některém z těchto míst.
5. Jestli je dobré to vedení od elektroměru do garáže, je možno zkontrolovat měřením "impedance ochranné smyčky", ale to musí provést revizní technik. Rovněž by měl provést, po montáži, i proměření správné funkce (vypínacího proudu) chrániče. Tato dvě měření, bez speciálních měřících přístrojů, ale není možné.
Ano asi to udělám tak že dám do garáže další 2 jističe a proudový chránič. A pozvu si někoho na revizi aby ověřil kvalitu toho hlavního přívodního kabelu ať mám klid .
Ještě Tě upozorňuji. Pokud by jsi chtěl připojit ten hlavní vývod do garáže (CYKY 2Bx4) u elektroměrového rozvaděče přímo na elektroměr (ne na stávající vodič od elektroměru k tomu jističi 10A) a chtěl odplombovat elektroměr a případně i "nulový můstek", toto je možné pouze po ohlášení a projednání s místním správcem distribuční sítě. Porušení plomb, bez tohoto povolení, může způsobit problémy.
To bych určitě nedělal v tech hodinách sám ale zavolal bych si někoho od ČEZu aby to přijel předělat když by se musela sundat plomba.
Ale omyl. Elektrikář od ČEZu Ti to nepřepojí (pokud to není známý, nebo kamarád), i když jde pouze o jeden drát! Je potřeba to nahlásit a požádat o možnost odplombování a musí Ti to udělat elektrikář jiný. A oni pak zase, po nahlášení ukončení úpravy a požádání, akorát přijdou zaplombovat. Montéři ČEZu jedině mění a zapojují elektroměry a relé HDO, případně plombují. Neprovádí ani výměny jističů před elektroměry, ani případné úpravy v elektroměrových rozvaděčích (třeba pro osazení "dvousazby"). I to si musí zákazník zajišťovat pomocí jiné, elektromontážní firmy.
Dokonce chtějí zaplatit nožové pojistky pokud se přepálí.
A to je dobre,prepalit nozovou pojistku to je opravdu u m e n i!! Ta pojistka neco stoji.
Taky už mám pár nožovek na svědomí. A ani to nebylo tak těžké
Takže když shrnu 7 předchozích příspěvků: Udělej to tak(nech si to udělat tak), jak jsem napsal ve třetím a nech si to zrevidovat
Jen poznámka: Je rozumné udělat rozvodnou skříňku na vnější straně garáže. V případě podezření na problém uvnitř může kdokoli vypnout elektřinu, aniž by vylamoval dveře, nebo zjišťoval, kde jsou elektroměry a který má vypnout...
Ten stavajicici jistic bych nahradil vypinacem, co vypada jako jistic a nazval ho hlavnim vypinacem.
Když v elektrice něco poradí "bahno", tak to vždycky stojí za to
Takže jističem 20A u elektroměru by potom byl "přes vypínač, co vypadá jako jistič", jištěný i kabel 1,5mm3 až někam do žárovky... a tomu by odpovídalo i dotykový napětí při poruše...
Mirku, asi jsi jej nepochopil. Já to alespoň chápu tak, že by byl ten "vypinač", u elektroměru, místo toho pevného propojení (vyřazení toho jističe 10A) co jsem psal já. A v garáži pak by byl ten rozvaděček s chráničem a jističi. Přívod do garáže by jistil jistič před elměrem. Ale podle mne je to zbytečný, pokud bude potřeba vypnout el. do garáže (z jakéhokoliv důvodu) vypnu (označený!) jistič před elměrem. Pokud budu chtít vypnout el. v garáži, vypnu chráničem v rozvaděčku.
P.S. Co se týče rozvaděčku vně garáže, jeho výbava, zejména chránič, není levná záležitost a "nenechavců" se najde dost.
Presne tak! Ale jo, asi je to zbytecny, i kdyz me se vypinac navic libi. Jeste hezci by asi byl v tom malym rozvadeci, jednou packou vypnout garaz a nemuset na prochazku je docela sikovny. Chapu, ze jeho funkci zastane i treba ten chranic, ale vypinac je vypinac.
Furt se bavime o rozvadeci v ty garazi, kde budou 2(ja bych dal tri a udelal si dva zasuvkovy okruhy, ale to je podruzny) jistice odpovidajici okruhum! Selektivita jisteni zarucena, vsechno koser.