Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jistič v garáži

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli by šlo nějak udělat abych mohl zvýšit hodnotu jističe v řadové garáži. Před elektroměrem mám jistič 20A (1f) za který platím ČEZu a za elektroměrem mám jistič pouze 10A a od něj jde drát 2x 4mm2 cu až do mé garáže (cca 30m) a tam vede do rozvodné krabičky ve zdi a z ní jde jeden kabel 3x 2.5mm2 Cu do zásuvky a 2x1.5mm Cu do vypínače od světla (2x60w žárovka). Takže mám jeden jistič jak na světla tak i na zásuvku a to 10A jistič. Mohl bych tam dát za elektroměr jistič 16A? Co jsem tak koukal tak průřez vodičů by měl v pohodě vyhovovat jen nevím jestli to není nějak omezené kvůli tomu že mám světlo i zásuvku odjistenou jedním jisticem. Štve mě že platím ČEZu za 20A jistič a používám pouze 10A jistič. Děkuji za radu.

Na základě toho co píšeš by bylo nejlepší řešení takovéto:
1. Jistič za hodinami (ten 10A) vyhodit a vodiče k němu propojit přímo na stávající vedení CYKY 2Bx4 do garáže
2. U garáže, z té vnější krabičky přívodu od elektroměru, prodloužit přímo stávající přívod CYKY 2Bx4, rovněž kabelem CYKY 2Bx4, do garáže a tam osadit a napojit malý plastový rozvaděč a do něj instalovat jako první jednofázový chránič 25A/0,03A (může být označen a sloužit i jako "hlavní vypinač") za ním pak jednofázový jistič 16A/C pro zásuvku a druhý jistič 6A/B pro světlo a na ně zapojit stávajícími vedeními tu zásuvku a světlo. Zásuvku se zvýšenou ochranou nulováním a chráničem (vodič CYKY 3Cx2,5), ale svítidlo (vodič CYKY 2Bx1,5) musí být s ochranou ve třídě II-zvýšená /dvojitá/ izolace - označení "dva čtverečky v sobě"), tak aby nepotřebovalo ochranný vodič (bez vnějších kovových částí - celoplastové). V případě, že by svítidlo bylo kovové, bylo by nutno přívodní vedení provést rovněž CYKY 3Cx1,5.
3. Každopádně doporučuji spolupráci s elektrikářem, aby bylo vše správně zapojeno, zejména ten chránič.
4. To že hřála zásuvka, bude nejspíš způsobeno špatným kontaktem v ní, buďto na připojovacích šroubcích, nebo na přechodu z dutinek na kolíky vidlice. Nutno zkontrolovat a opravit. Způsoboval to zvětšený přechodový odpor v některém z těchto míst.
5. Jestli je dobré to vedení od elektroměru do garáže, je možno zkontrolovat měřením "impedance ochranné smyčky", ale to musí provést revizní technik. Rovněž by měl provést, po montáži, i proměření správné funkce (vypínacího proudu) chrániče. Tato dvě měření, bez speciálních měřících přístrojů, ale není možné.

Ještě Tě upozorňuji. Pokud by jsi chtěl připojit ten hlavní vývod do garáže (CYKY 2Bx4) u elektroměrového rozvaděče přímo na elektroměr (ne na stávající vodič od elektroměru k tomu jističi 10A) a chtěl odplombovat elektroměr a případně i "nulový můstek", toto je možné pouze po ohlášení a projednání s místním správcem distribuční sítě. Porušení plomb, bez tohoto povolení, může způsobit problémy. ;-)

Ale omyl. Elektrikář od ČEZu Ti to nepřepojí (pokud to není známý, nebo kamarád), i když jde pouze o jeden drát! Je potřeba to nahlásit a požádat o možnost odplombování a musí Ti to udělat elektrikář jiný. A oni pak zase, po nahlášení ukončení úpravy a požádání, akorát přijdou zaplombovat. Montéři ČEZu jedině mění a zapojují elektroměry a relé HDO, případně plombují. Neprovádí ani výměny jističů před elektroměry, ani případné úpravy v elektroměrových rozvaděčích (třeba pro osazení "dvousazby"). I to si musí zákazník zajišťovat pomocí jiné, elektromontážní firmy.;-)

Takže když shrnu 7 předchozích příspěvků: Udělej to tak(nech si to udělat tak), jak jsem napsal ve třetím a nech si to zrevidovat :-D
Jen poznámka: Je rozumné udělat rozvodnou skříňku na vnější straně garáže. V případě podezření na problém uvnitř může kdokoli vypnout elektřinu, aniž by vylamoval dveře, nebo zjišťoval, kde jsou elektroměry a který má vypnout...

Mirku, asi jsi jej nepochopil. Já to alespoň chápu tak, že by byl ten "vypinač", u elektroměru, místo toho pevného propojení (vyřazení toho jističe 10A) co jsem psal já. A v garáži pak by byl ten rozvaděček s chráničem a jističi. Přívod do garáže by jistil jistič před elměrem. Ale podle mne je to zbytečný, pokud bude potřeba vypnout el. do garáže (z jakéhokoliv důvodu) vypnu (označený!) jistič před elměrem. Pokud budu chtít vypnout el. v garáži, vypnu chráničem v rozvaděčku.;-)
P.S. Co se týče rozvaděčku vně garáže, jeho výbava, zejména chránič, není levná záležitost a "nenechavců" se najde dost.:.(