Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bezbarierová koupelna ?

Připravuji rekonstrukci koupelny na bezbariérovou koupelnu pro rodiče/otec na invalidním křesle a matka francouzské hole/.
Konkrétně si jedná o sprchový kout-rozměry a provedení dále vytápění koupelny,zásobník teplé vody /NT nebo kombinovaný/.Uvítám všechny Vaše praktické rady.Děkuji.

Pokud budeš řešit celkovou koncepci bezbariérové koupelny, jsou dobré inspirativní fotky a zkušenosti neradyho.
Já musel v minulém roce řešit úpravy stávající koupelny v RD mého syna a snachy, původně řešené pro osoby bez tělesného postižení. Bylo nutno, vzhledem k tomu, že v předchozím roce (2017) utrpěl syn těžký úraz páteře, s následkem paraplegie-skončil na vozíku.
Úpravy spočívaly pouze v provedení silné nerezové "hrazdy" nad vanou, tak aby byl schopen se rukama vyzvednout na okraj vany a pak spustit do ní. A mytí a koupele ve vaně si velmi chválí. Pak jsem instaloval do původního sprchového koutu (poměrně malého) sklopnou sedačku a madlo pro úchop. Přijede vozíkem k sedačce šikmo a bokem se na ni přesune. Po "zacvičení" zvládá bez problémů.
Umyvadla mají normální výšku a vyhovují ale byly u nich provedeny odpady bez klasického sifonu, pouze s obloukem, aby sifony nezavazely nohám na vozíku.
U WC, které je samostatné v jiné místnosti jsem instaloval pouze madla pro snadnější přesun na mísu.
Co se týče madel, používám klasická nerezová, dostupná v obchodech se zdravotními pomůckami a zatím všechny vyhovují.
Pouze uchycení sedačky a madel, vruty do hmoždin (ytong a porofix), je toto ale nutno řešit s ohledem na tyto materiály a velké zatížení. Osvědčily se mi velké, kuželově dozadu rozšířené větší otvory, vyplněné sádrou, do níž jsem, po částečném ztuhnutí, vyvrtal otvory 12-14 mm a do nich vsadil po vytvrdnutí 12-14 mm hmoždiny a dlouhé vruty. Vyzkoušel jsem různé hmoždiny přímo do těchto materiálů, ale tento způsob (zejména u té sedačky) byl nejspolehlivější.
Přikládám pár fotek. Omlouvám se za menší nepořádek, bylo foceno za běžného "domácího" provozu.:-/
U toho sprchového koutu jsem ještě upravoval sedačku-vyměnil jsem původní prkénka za delší do obou stran, ze strany vstupu je zaoblil a přišrouboval je vratovými šrouby s matičkami, místo původních vrutů do dřeva. A dveře, původně otevírané do koupelny jsem obrátil a otevírají se nyní ven.
Koupelna je vytápěna teplovodním "žebříkem" s možností el.přitápění. Voda z kombinovaného ohřívače TUV 160l, ve vzdálenosti cca 3 m od koupelny.
A vzhledem k tomu, že RD je dvoupodlažní (obytné podkroví) a ložnice i tato koupelna je ve druhém podlaží, rovněž jsme na podzim realizovali malou výtahovou plošinu (dodávka firmy-"na míru"), která je instalována do obývacího pokoje a spojuje, přes otvor ve stropě, pokoj s ložnicí, která je nad ním.

Dobrý večer - George63,Nerady
chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za Vaši odpověd na mojí otázku ohledně bezbarierové koupelny.
Naprosto excelentně popsáno jak vše prakticky provést.Děkuji také za sadu fotografií.
V současnosti sbírám informace /Internet,diskuzní fora,kvalita komponentů,ceníky,dodavatelé sanitární techniky,apod.

V létě chci začít s rekonstrukcí,teorie je pěkná,ale ryze praktické rady od Vás-George63 a od Neradyho jsou -zlaté a k nezaplacení !!!

Ještě jednou Vám za vše děkuji- S pozdravem Pavel57.

Ještě jedna věc. Dveře jsem dělal zasouvací o šířce 80 cm, daleko lépe vyhovují vozíčkářům. Změř si šířku vozíku otce a počítej spíše se širším vozíkem než z užším ( na vozíku se nehubne). Mám známého na vozíku, který musí do koupelny a na WC přesedat na užší vozík než 60 cm, jelikož do těchto místností se osazují dveře o této šířce.

Tak jsem to dal přes "uložto". Snad to bude dobré. Nemám s tím moc zkušeností.:-p
Nutno celý odkaz zkopírovat a zadat na "uložto" do "Hledat video ... a "Hledat soubory". Pak stáhnout "/faisal-ba-marouf-posted-"/ 3MB, pomalu, cca 30 sec. Toť pro "neznalé" (jako jsem já).:))

https://uloz.to/!2mfsvH87E2kL/faisal-ba-marouf-posted-a-video-to-his-faisal-ba-marouf-mp4