Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Bezbarierová koupelna ?

Připravuji rekonstrukci koupelny na bezbariérovou koupelnu pro rodiče/otec na invalidním křesle a matka francouzské hole/.
Konkrétně si jedná o sprchový kout-rozměry a provedení dále vytápění koupelny,zásobník teplé vody /NT nebo kombinovaný/.Uvítám všechny Vaše praktické rady.Děkuji.

Předmět Autor Datum
Existuje na to příručka ale nemohu ji na internetu najít, tak pouze několik poznatků. Umyvadlo dej n… nový
nerady 07.02.2019 22:30
nerady
Foto koupelny bez madla u sprchového koutu. Madlo u WC je jako zábradlí zabetonováno v podlaze. nový
nerady 07.02.2019 22:49
nerady
Ještě toto snad to pomůže. nový
nerady 07.02.2019 23:02
nerady
Pokud budeš řešit celkovou koncepci bezbariérové koupelny, jsou dobré inspirativní fotky a zkušenost… nový
George63 08.02.2019 17:30
George63
Dobrý večer - George63,Nerady chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za Vaši odpověd na mojí otázku o… nový
Pavel57 09.02.2019 20:45
Pavel57
Ještě jedna věc. Dveře jsem dělal zasouvací o šířce 80 cm, daleko lépe vyhovují vozíčkářům. Změř si… nový
nerady 09.02.2019 21:23
nerady
Dnes mi kamarád poslal dobrou "vychytávku". Ale kde se to dá vše sehnat, zatím nevím.:-/ https://ww… nový
George63 11.02.2019 12:32
George63
Přílohu z cizí schránky tady asi nikdo neuvidí. nový
karel 11.02.2019 12:54
karel
OK. Nějak mi to nedošlo. A jako příloha to nejde, má to větší obsah (cca 2,7 MB) než je možno přilož… nový
George63 11.02.2019 17:26
George63
Stáhnout na disk a zmenšit velikost, záleží na formátu. Nebo to dát třeba na uložto a sem vložit jen… nový
karel 11.02.2019 17:33
karel
Tak jsem to dal přes "uložto". Snad to bude dobré. Nemám s tím moc zkušeností.:-p Nutno celý odkaz z… nový
George63 11.02.2019 17:59
George63
Neboli kliknout ___SEM___ a stáhnout. nový
karel 11.02.2019 19:08
karel
Je to sice mimo "vlákno". Ale jak to takto provedeš? Poraď.:-/ Ať se něčemu zase přiučím.:-p nový
George63 11.02.2019 19:16
George63
Zkopírovat odkaz uložto do schránky. Napsat ___SEM___ a označit (levé myší tlačítko, zamodřit tažení… poslední
karel 11.02.2019 19:44
karel

Existuje na to příručka ale nemohu ji na internetu najít, tak pouze několik poznatků. Umyvadlo dej normální nedávej to pro tělesně postižené, výšku domluv s otcem. WC by mělo být stejně vysoké jako je posed na vozíčku což je cca o 10 cm výše než je normálně. Pokud budeš dávat stojící WC mísu tak pro tělesně postižené je o 10 cm vyšší ale i o 3500,- Kč dražší (řešil jsem to betonovým soklem pod WC a normální mísou - mám spodní výpust). Madla jsem řešil ohnutím nerez trubek v dílně, přivařením nerez podložek s třemi dírami a madlo bylo naraženo na nerez závitovou tyč ve zdi (chemická kotva) a následně přiděláno 2x třemi kovovými hmoždinkami (nevytrhne to ani buldozer). Pro vozík musí být volný prostor minimálně 150 x 150 cm. Sprchový kout jsem moc neřešil, udělal jsem v rohu vpust a jemně vysvahoval dlažbu směrem k vpusti. V koutě koupená sklápěcí sedačka ze zdravotních potřeb (po dvou letech již nejde sklápět - je zarezlá). Jinak se většina věcí dá koupit ve zdravotních potřebách (madlům nevěřím). Problémem jsou WC prkénka u imobilních kteří se na WC přesouvají a neunesou svoji váhu na rukách. Uchycení jsem dělal celé z nerez za pomoci závitové tyče M12, prodloužených nerez matek použitých jako panty atd. Existují stavební požadavky na koupelny pro tělesně postižené. Zajdi u Vás na sociální odbor a oni tě nasměrují. Hlavně se rodičů zeptej jak jim to bude vyhovovat (leváci - praváci). K WC si přitáhni teplou vodu na možnost bidetu a možná i elektřinu. Naše koupelna s WC pro jednoho člověka má rozměr 180 x 300 cm a je to absolutně minimální rozměr (pračka se tam už nevejde). Skříňky jsou závěsné ve výšce 100 cm, vypínač světla 110 cm. Montoval jsem tam také odsávací ventilátor s možností seřízení času pro běh 0 - 30 minut. Vytápění normálním radiátorem a voda z el. bojleru 120 litrů. Umyvadlo se snaž udělat tak, aby na něj ze záchodu otec dosáhl.

Pokud budeš řešit celkovou koncepci bezbariérové koupelny, jsou dobré inspirativní fotky a zkušenosti neradyho.
Já musel v minulém roce řešit úpravy stávající koupelny v RD mého syna a snachy, původně řešené pro osoby bez tělesného postižení. Bylo nutno, vzhledem k tomu, že v předchozím roce (2017) utrpěl syn těžký úraz páteře, s následkem paraplegie-skončil na vozíku.
Úpravy spočívaly pouze v provedení silné nerezové "hrazdy" nad vanou, tak aby byl schopen se rukama vyzvednout na okraj vany a pak spustit do ní. A mytí a koupele ve vaně si velmi chválí. Pak jsem instaloval do původního sprchového koutu (poměrně malého) sklopnou sedačku a madlo pro úchop. Přijede vozíkem k sedačce šikmo a bokem se na ni přesune. Po "zacvičení" zvládá bez problémů.
Umyvadla mají normální výšku a vyhovují ale byly u nich provedeny odpady bez klasického sifonu, pouze s obloukem, aby sifony nezavazely nohám na vozíku.
U WC, které je samostatné v jiné místnosti jsem instaloval pouze madla pro snadnější přesun na mísu.
Co se týče madel, používám klasická nerezová, dostupná v obchodech se zdravotními pomůckami a zatím všechny vyhovují.
Pouze uchycení sedačky a madel, vruty do hmoždin (ytong a porofix), je toto ale nutno řešit s ohledem na tyto materiály a velké zatížení. Osvědčily se mi velké, kuželově dozadu rozšířené větší otvory, vyplněné sádrou, do níž jsem, po částečném ztuhnutí, vyvrtal otvory 12-14 mm a do nich vsadil po vytvrdnutí 12-14 mm hmoždiny a dlouhé vruty. Vyzkoušel jsem různé hmoždiny přímo do těchto materiálů, ale tento způsob (zejména u té sedačky) byl nejspolehlivější.
Přikládám pár fotek. Omlouvám se za menší nepořádek, bylo foceno za běžného "domácího" provozu.:-/
U toho sprchového koutu jsem ještě upravoval sedačku-vyměnil jsem původní prkénka za delší do obou stran, ze strany vstupu je zaoblil a přišrouboval je vratovými šrouby s matičkami, místo původních vrutů do dřeva. A dveře, původně otevírané do koupelny jsem obrátil a otevírají se nyní ven.
Koupelna je vytápěna teplovodním "žebříkem" s možností el.přitápění. Voda z kombinovaného ohřívače TUV 160l, ve vzdálenosti cca 3 m od koupelny.
A vzhledem k tomu, že RD je dvoupodlažní (obytné podkroví) a ložnice i tato koupelna je ve druhém podlaží, rovněž jsme na podzim realizovali malou výtahovou plošinu (dodávka firmy-"na míru"), která je instalována do obývacího pokoje a spojuje, přes otvor ve stropě, pokoj s ložnicí, která je nad ním.

Dobrý večer - George63,Nerady
chtěl bych Vám touto cestou poděkovat za Vaši odpověd na mojí otázku ohledně bezbarierové koupelny.
Naprosto excelentně popsáno jak vše prakticky provést.Děkuji také za sadu fotografií.
V současnosti sbírám informace /Internet,diskuzní fora,kvalita komponentů,ceníky,dodavatelé sanitární techniky,apod.

V létě chci začít s rekonstrukcí,teorie je pěkná,ale ryze praktické rady od Vás-George63 a od Neradyho jsou -zlaté a k nezaplacení !!!

Ještě jednou Vám za vše děkuji- S pozdravem Pavel57.

Ještě jedna věc. Dveře jsem dělal zasouvací o šířce 80 cm, daleko lépe vyhovují vozíčkářům. Změř si šířku vozíku otce a počítej spíše se širším vozíkem než z užším ( na vozíku se nehubne). Mám známého na vozíku, který musí do koupelny a na WC přesedat na užší vozík než 60 cm, jelikož do těchto místností se osazují dveře o této šířce.

Tak jsem to dal přes "uložto". Snad to bude dobré. Nemám s tím moc zkušeností.:-p
Nutno celý odkaz zkopírovat a zadat na "uložto" do "Hledat video ... a "Hledat soubory". Pak stáhnout "/faisal-ba-marouf-posted-"/ 3MB, pomalu, cca 30 sec. Toť pro "neznalé" (jako jsem já).:))

https://uloz.to/!2mfsvH87E2kL/faisal-ba-marouf-posted-a-video-to-his-faisal-ba-marouf-mp4

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru