Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záložní zdroj vytápění

Dovoluji si vás požádat o názor, radu, vlastní zkušenost. Před šesti lety jsme koupili dům na vesnici, bývalou školu v relativně dobrém stavu. Poctivá německá práce ze závěru 19. stol. Elektrokotle po bývalém majiteli jsme z finančních důvodů vyměnili za moderní kotel s podavačem na ořech 2. Doplnili termostatem a servomotorem ovládaným "čtyřcesťákem". Hezky to běhá, spotřeba za obvykle 8 - 9 měsíců topné sezóny cca 100 metráků... Celý systém je ale samozřejmě plně závislý na elektřině. Trochu mě znervózňuje představa, že v zimě z nějakého důvodu vypadne na delší čas proud nebo se něco porouchá. V patře domu je sice krb, ten ale vytopí max. obývák (10 x 6 x 3,7 m) a není do systému nikterak zapojený. Jaké řešení by v podobě jakési "zálohy" podpořilo mé klidné spaní v zimním období? Dům má dispozici 6 + 2, všechny pokoje jsou nějak obývané. Dva komíny, z toho jeden v prokazatelně dobrém stavu. Samotná kotelna a její komín se nachází v přístavku. Děkuji.

Co se týče výpadku sítě elektro, tak nejspíše opravdu ta centrála. A co se týče poruchy kotle, po dobu opravy snad přežiješ v tom obýváku s krbem. Ale pokud jde o klasický krb, ten pak spíše přestavět na krbovou vložku, která má podstatně větší účinnost, případně i s výměníkem napojeným do otopné soustavy.
Nebo v jiné vhodné místnosti osadit nová krbová kamna s výměníkem a opět napojit na otopnou soustavu.

Díky všem, ale chci se zeptat na tuto možnost napojení krbové vložky do topné soustavy. Pokud bych šel do této varianty, opět bych byl závislý na čerpadle tedy na elektrice, že? Čili ta centrála nebo jiný záložní zdroj energie je tak jako tak podmínkou.

Ano. Pokud by se řešila spotřeba pouze čerpadla šlo by to také udělat záložním akumulátorem a měničem napětí. U kotle potřebuješ více wattů (podávací šnek, ventilátor a čerpadlo). U krbové vložky první dva spotřebiče odpadají.

V novostavbě topíme krbovkama s výměníkem do akumulační nádrže.Takže máme dvě oběhová čerpadla, obě jsou jištěna záložním zdrojem napájeným z autobaterie 225 Ah.Oběhovky jsou elektronické, nízkopříkonové Willo.Oběhovka krbovky-akumulace běží bere 6-8 W a druhá oběhovka akumulace-barák 10-12 W, když se uzavřou elektronické termohlavice spotřeba spadne na 6W.

Osobně odskoušeno 26 hodin provozu jen na akumulátor.Neměl jsem v té době pak možnost změřit kapacitu akumulátoru, kolik si ta sranda sežrala kapacity.Ale asi moc ne, když mi pak záložní zdroj signalizoval zhruba tři hodiny dobíjení.

Akú spotrebu má kotol?

Ako často sú výpadky siete?

Je niekto furt doma v nehnuteľnosti?

Dokáže poverená osoba nakopnúť spaľovací generátor + odpojiť napájanie zo siete 230V?
-------------------------------
Ak beží iba obehové čerpadlo do radiátorov po naharcovaní do kotla, stačí ti:

1./ 12V/80-100Ah Pb trakčný akumulátor,

2./ sínusový (mäkký) menič napätia 12/230V/50Hz,

3./ relé v prípade výpadku siete 230V a nejaká

4./ inteligentná, 9kroková nabíjačka http://ix.sk/G4oYU s nonstop pripojením na baterku (aby ju neničila prebíjaním).

https://www.toolshop.sk/autonabijacky/autonabijacka-9-stupnovu--riadena-mikroprocesorom--12v--8a/

CTEK MXS 5.0 NEW - 1,2-110Ah 12V

Komplet HW je síce finančne nákladnejší než generátor, ale je automatický pri častých výpadkoch siete, bezúdržbový. Obehové čerpadlo s nízkym odberom v prípade keramických puzdier udrží pod napájaním niekoľko dní.