Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem LED pásky a pískání 12V zdroje

Ahoj,
slavnostně jsem pořídil LED pásky na osvětlení kuchyňské linky. Do hliníkových lišt jsem namontoval i obvod stmívače a dotykového senzoru v jednom.
Bohužel, zdroj píská, pokud je snížena intenzita osvětlení. Když je osvětlení naplno, tak to nepiští. Chápu, že tohle je nemoc spínaných zdrojů, že s PWM regulací si nerozumí.
Jak tohle pískání eliminovat? Jedna možnost je zabudovat zdroj do kovové krabičky (kovové, protože to dost hřeje) a vyvést vodiče přes průchodky.
Ještě jsem to nezkoušel, ale pomůže nějaká filtrace na výstupu zdroje? Stačil by kondík? Nebo raději cívku?
Dost mě to štve, protože to pískání prostě slyším a je to na bolehlav. Kurnik, aby do toho husa pečená kopla, se s tím drbu dva dny, slavnostně spustím a ono to piští.

Zdroj mám tento.

V první řadě by bylo potřeba zjistit, pokud to lze, odkud zvuk vychází. Jestli ze zdroje, nebo PWM regulátoru. Může pískat zdroj, ale myslím, že není zvykem, dělat spínané zdroje s frekvencí v akustickém pásmu, bývá to vyšší. Jedině snad nějaké zákmity.
Spíš bych věřil tomu, že v tom slyšitelném pásmu pracuje PWM regulátor. Pravoúhlý takt regulátoru produkuje ostré hrany. To by teoreticky mohlo "rozehrát" i samotný LED pásek,který upevněný na desce skříně je jak struna na kytaře (rezonance). Nejprve bych zkusil napájení regulátoru a LED provizorně připojit na jiný zdroj hladkého napětí, třeba baterii. Pokud bude pískat, zdroj za to nemůže.
Pokud to bude pískat jen se spínaným zdrojem, zkusit ten kondenzátor na výstup zdroje. Ale kapacitu nějak vyzkoušet, příliš velká by při startu nabíjecím proudem mohla aktivovat proudovou pojistku zdroje. Pokud by to pískalo i s baterií, zkusil bych dát kondenzátor na výstup PWM regulátoru. Zase kapacitu jen takovou aby to ztichlo, přílš velká by mohla ohrozit regulátor při nabíjení.
V obou případech by bylo možno ještě předřadit před kondenzátor nějaký malý odpor, jen aby příliš nesnížil napětí na LED (zdroj -odpor-kondenzátor -PWM, nebo PWM-odpor -kondenzátor -LED).

Stejně mi je divný, že by zdroj běžel na akustické frekvenci, ale možné to je.
Ale spíš myslím, že dochází k nějakému zázněji s PWM frekvencí.
Vyzkoušel bych. Na výstup zdroje, odpor takový, aby při plném jasu vznikl malý asi půl až jeden volt úbytek napětí. To se na jasu LED ani nepozná. Za něj filtraci, kondenzátor (1000uF ? zkusmo), větší lepší, ale aby to nějak při zapnutí nevybavovalo pojistku zdroje. Tím by se mělo odstranit pronikání frekvence PWM do zdroje a interferencím.
(bez záruky, pokud to nepomůže, prosím nefackovat :-D:puff:).