Jak vyzrát na červotoče?
Dobrý den,
mám na chalupě celkem dost trámů chycených červotočem. Některé budu muset vystužit dalším trámem. Nevíte, jak se té havěti zbavit? Myslíte, že když to postříkám lignofixem PROFI, že to ty mrchy zlikviduje?
Díky
Dobrý den,
mám na chalupě celkem dost trámů chycených červotočem. Některé budu muset vystužit dalším trámem. Nevíte, jak se té havěti zbavit? Myslíte, že když to postříkám lignofixem PROFI, že to ty mrchy zlikviduje?
Díky
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Zlikviduje, hlavne je dôležité prípravok neriediť, ale namoriť čistým extraktom 2x opakovane.
Ideálne by bolo trámy po penetrácii insekticídom obratom povrchovo ošetriť, napríklad asfaltovým pentrákom zn.: Alp, aby sa prípravok proti žravému hmyzu neodparoval, ale zostal pod krycím náterom trvalo v dreve. Zároveň asfalt zalepí, zablokuje prístup in/out ku kladeniu vajíčok na trámy.
https://www.omacz.cz/cs/produkty/2867-penetrak-alp?category=18
Penetrák Alp síce páchne po asfalte jak sviňa, aspoň šesť mesiacov je cítiť, jedine, že máš neobývanú sedlovú strechu. Po odparení organických riedidiel a rozpúšťadiel je penetrák zdravotne neškodný.
Alebo. Je možné insekticídom ošetrené trámy povrchovo ošetriť ľanovým olejom a na záver hustou fermežou ľanovou, lebo fermeže majú silné odpudivé účinky pre drevokazný hmyz. Človeku/cicavcom/rybičkám výpary z ľanu neškodia.
----------------------------------------------------------------------------------
Tiež po penetrácii insekticídom, napusti ako bonus trámy použitým, vyjazdeným motorovým olejom, ten ti v servisoch načapujú do 50l barelu zadarmo. Cez spálený dechtový sajrajt z motorových olejov sa neprekúše žiaden drevokazný hmyz, lebo sa olovom, jedmi, fenolmi, ťažkými kovmi spolu so splodinami, priotrávi.
Funguje to. Hlavně to vystříkej než brouci vyletí a nakladou nová vajíčka.
Životní cyklus červotočů - okopčeno
Dospělec se objevuje na jaře, někdy již začátkem března.
Klade vajíčka do trhlin ve dřevě, do starých výletových otvorů a na neošetřené nebo zakryté části nábytku.
Samička naklade průměrně cca 50 vajíček o průměru 0,5 mm.
Po 14 až 21 dnech se vylíhne larva, která se zavrtává do dřeva a vytváří chodby, které ucpává požerky. Larva dosahuje rozměrů 5 – 6 mm.
Vývoj trvá 2 – 3 roky v závislosti na okolní teplotě a vlhkosti.
Optimální podmínky pro vývoj larev červotoče: 16% vlhkost dřeva, teplota 20 – 25 °C, relativní vlhkost vzduchu 90%.
Larva se před zakuklením přiblíží těsně k povrchu dřeva a po vylíhnutí opouští dospělý jedinec kruhovým výletovým otvorem napadené dřevo.
Když dítě škrtne zápalkou,
Když dítě škrtne zápalkou,
Když dítě škrtne zápalkou,
Co se nestane?
Požár zaplane!
Dej foto,do jaké míry ti to zlikvidovali ..někdy to umí na prach ...
Co se týká pojmu "červotoč", je to všeobecný název pro mnoho druhů dřevokazných brouků. Červotoč v nábytku bývá většinou malý a drobný a dělá dírky velikosti 1 mm. Ten se likviduje v napadeném "retro" nábytku zejména plynováním v komorách, případně v igelitových zábalech.
U Tebe to bude ale nejspíš tesařík. Jeho výletové otvory jsou cca 3-5 mm v průměru. Ten se dostane do objektu nejvíce z přírody spolu s přineseným nakaženým dřevem, které obsahuje jeho larvy. Případně může i přeletět samotný brouk.
Nám jej pravděpodobně zanesla na půdu RD, před cca 40-ti lety tchýně, která si nosila na půdu různé nasbírané dřevo na topení v podkroví. Dostal se do krovů a během cca 10-ti let v nich dělal "rotiku". Zbavili jsme se jej tak, že jsem otloukl hodně prožrané dřevo, i s larvami, až na zdravou část a pak několikrát použil různé přípravky podobného typu jako uvádíš. Nevzpomínám sice, jaké už to byly konkrétní, ale poslední byl tak agresivní a jedovatý, že i práce s ním, pokud si pamatuji, byla velmi nebezpečná a muselo se používat kvalitních ochranných prostředků. Otlučené dřevo jsem stříkal minimálně 3 x a do trámů, které byly lepší a byly v nich pouze výletové otvory, jsem jej vstřikoval injekční stříkačkou.
Více zeslabené a zátěžově exponované trámy, jsem, po určité době, když jsem měl (relativní) jistotu, že už v nich larvy nejsou, zpevnil z boků silnými deskami prošroubenými přes trámy.
Jinak je také nebezpečí, že se snadno dostanou do trámů a desek, které se použijí bez odstranění povrchové kůry. Takto se mi rovněž dostal do modřínových trámů dřevěné střechy přístavku na auto, na kterých jsem nechal, na hraně jednoho, asi 1,5 m kůry. Když jsem zjistil, že mi na střechu napadal prášek-piliny z vyžíraných trámů, opět jsem musel všechno napadené dřevo z trámů otlouct (zase tam byly larvy) a pak opět vystříkat několikrát chemií.
Předloni jsme dávali na střechu, našeho RD, novou krytinu a i při této příležitosti jsem ještě nějaké napadené trámy objevil a musel opravit. Ale už v nich asi aktivní larvy nebyly, při otloukání jsem žádné nenašel.
Nyní (snad) už mám pokoj, ale larvy jsou schopné přežívat ve dřevě i několik let a tak je nutné občas, pokud už byly trámy a dřevo napadeny, provádět kontrolu a okamžitě zasáhnout, aby opět nevyletěli brouci a nenakladli další vajíčka.
Pokud se do objektu jednou dostanou ve větší míře, je to boj na "dlouhý lokte".
https://cs.wikipedia.org/wiki/D%C5%99evokazn%C3%BD_hmyz
https://cs.wikipedia.org/wiki/Anobiidae
Dříve na to byl Pentalidol, už se nevyrábí. Objednej si Bochemit QB Profi výrobce Bochemie. Normálně to nekoupíš jen přes internet, je to pro profesionální použití. Postřik je málo pokud už je hmyz ve dřevě. Je to potřeba natřít a nechat vsáknout. V místech největšího napadení vzít injekční stříkačku s jehlou a vstříknout do děr po hmyzu. Po čase prohlédnout a pokud jsou někde piliny tak znovu.
Kde je díra, tak už vylétl. Co jsem natřel Lignofixem Profi podle návodu, tj dvakrát, je v cajku. DOst podstatná věc je, že by se to dřevo pak mělo likvidovat jako nebezpečný odpad.
"" jako nebezpečný odpad.""
Tak trochu OT. -- To je už opravdu krajní situace. Vybavilo se mi:
V obci sběr nebezpečného odpadu. Občan: Mám dům, dřevostavbu, napadenou červotočem. Lignofix už nezabral.
Kam vám to tady můžu složit??
Dobrý, ale pro nás postižený, trochu krutý.
Ono to není zas tak krutý. Pokud to nastříkáte kvalitním přípravkem, tak to po nějakou dobu vydrží. Ovšem, dřevo musí být řádně očištěné včetně puklin. Tam kladou nejčastěji. Pak už jen každých 10 let opakovat nástřik a zamezit přístupu vody a vzniku kondenzátu :)
A nedá se to nějak plynovat? Na to byl přece vymyšlený Cyklon B, ostatně se pořád pod jiným názvem vyrábí, i když jen pro profesionální použití, aby se tím lidi zbytečně netrávili.
nejsem si jist ale Bochemit QB Profi je pouze PREVENTÍVNÍ ...
ja použil BOCHEMIT PLUS I, 2 x natěr s minimálním ředěním, 5 l kanystr cca 1300 kč. Zatím je to tam 1 rok .
https://www.bochemitshop.cz/9-bochemit-plus-i.html#/25-baleni-1_kg/25-baleni-1_kg/28-barvy-cira/28-barvy-cira/28-barvy-cira/28-barvy-cira/28-barvy-cira/28-barvy-cira/28-barvy-cira/28-barvy-cira/28-barvy-cira/28-barvy-cira
Máš pravdu. Před par lety kdy jsem to kupoval tak to takhle rozlišené nebylo, ale zabralo to.