Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Používáte (spíše vaše manželky) automatické elektrické tlakové hrnce?

Jelikož je toto poradna, snad nebudu napaden za troufalost, že rovnou radím.:-D
A teď k věci.
Před třemi roky jsem koupil manželce, do kuchyně, el.automatický tlakový hrnec AVAIR IDA. Pokud někdo neví o co jde, koukněte na Heureku, je jich dnes už v nabídce více druhů a je zde popsána funkce a popsány jejich výhody. Za mne jednoznačně výhodný, praktický a úsporný spotřebič do kuchyně.
Rada první, pro případné vlastníky ještě tohoto konkrétního staršího hrnce AVAIR IDA.
Ten pouze měl přednastavené programové časy vaření, s nemožností jejich úprav a neměl sledování uběhlého času. Což už dnes, novější, mají zřejmě všechny. Což byla určitá nevýhoda. Vše toto je dáno a řízeno procesorem.
Takže jsem na Aliexpressu, od kamarádů Číňanů, koupil kompletní elektronické vybavení i s ovládacím panelem, za cenu necelých 300,- Kč, které všechny uvedené vlastnosti už má a namontoval je do původního hrnce AVAIR IDA. Nebylo to poměrně nijak složité, šikovný bastlíř zvládne tak za cca 3 hodinky a pokud dodrží vše jak má, je to bezpečné a není to problém.
Odkaz na nové ovládání:
Sada ovládacího panelu na el.tlak.hrnec cena 280,- Kč, objednat SON-DF06
https://www.aliexpress.com/item/New-electric-pressure-cooker-Pot-Control-Panel-Kit-SON-DF05-universal-repair-panelsFree-shipping/32795932185.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.52694c4dCoKnMI
Výsledek viz přiložené foto. Přelepené štítky jsou přednastavené minuty, upravitelné tlačítky +/-.
Rada druhá, pro případné vlastníky všech těchto hrnců, i jiných typů a výrobců. Při realizaci přestavby a zjištění funkce těchto hrnců, jsem zjistil, že iniciace časování procesu vaření pod tlakem je způsobena tlakovým spinačem, který spustí, teprve po natlakování hrnce, v procesoru odečítání času, po kterém hrnec vypne vaření a přepne na přihřívání. A vzhledem k tomu, že není marné a je vhodné, občas použít tento hrnec i na vaření bez tlaku (klasické a čehokoliv), třeba pro vaření těstovin, které se pod tlakem vařit nemají (snad i nesmí), tak jsem zjistil, že by bylo výhodné i časování vaření bez tlaku, což u nich možné není. A tak jsem provedl velmi jednoduchou úpravu, doplnil jsem hrnec vestavěným rozpínacím tlačítkem, zapojeným do serie do okruhu původního tlakového spínače (okruh ovl.napětí 5V DC). Takže, pokud na panelu nastavím příslušný čas, na hrnec dám pouze silikonovou poklici (má schopnost i zabránit případnému překypění), ne tlakovou a hrnec ohřeje vodu na bod varu, pak zmáčknu vestavěné tlačítko, tak jeho zmáčknutí iniciuje odečítání nastaveného času a po jeho uběhnutí opět hrnec vypne a přepne do stavu přihřívání. Takže příklad (u nás velmi často používané) vaření těstovin. Nastavím čas na 11 minut, počkám až voda vaří, vliji lžíci oleje, 1-2 lžičky soli (podle množství vody a těstovin) vložím těstoviny, promíchám, zakryji poklicí a zmáčknu tlačítko. Po nastavených minutách hrnec vypne, dá signál ukončení vaření a těstoviny jsou uvařeny. Je pouze nutné, podle druhu těstovin (kterých je poměrně hodně) odzkoušet optimální čas pro daný, používaný druh. Ten se pohybuje od těch cca 11 do tak 13 minut. A vzhledem k tomu, že třeba my používáme omezený počet druhů, není žádný problém tuto zkušenost získat.
Takže toť zatím vše, pokud by měl někdo zájem o další podrobnosti, napište.

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Používám normální tlakáč na sporák a když začne syčet, kouknu na hodiny. Zabere to míň místa, dá se…
Moas 18.01.2019 06:56
Moas
Nejde mi o žádnou reklamu, pouze o rady pro ty, kteří jej už případně používají, případně o upozorně…
George63 18.01.2019 16:53
George63
Já když vím, že nebudu mít čas vařit, uvařím si den předem a druhý den si to ohřeju. Ohřívaný guláš…
Moas 19.01.2019 20:11
Moas
Právě guláše různého typu (včetně segedínského), perkelty a dušená masa, jsou z tohodle hrnce jedna… poslední
George63 20.01.2019 09:36
George63

Nejde mi o žádnou reklamu, pouze o rady pro ty, kteří jej už případně používají, případně o upozornění ostatních o co jde. Do doby než jsme jej koupili, také jsme používali normální tlakáče. Ale u tohoto, kde je možnost přímého nastavení času (na základě snadno získaných zkušeností - doba vaření není závislá na množství potraviny, pouze na druhu). Takže ráno připravím a nastavím - brambory, rýži nastavím 5 minut, vepřové plátky 15 minut, hovězí guláš 25 minut a.t.d. pak mohu i třeba odložit vaření až na 11.30 a jedu do města. Ve 12.00 přijedu a je uvařeno. Pokud přijedu v 15.00, je stále teplé, hrnec stále přihřívá kolem 60-70 st.C. A co je také velká výhoda, neupouští žádnou páru, není nutno regulovat a je bezpečnější než klasický.
Místo sice zabírá, ale vlastní hrnec umyješ v myčce rovněž, je vyjímací. Pokud chci (ale většinou není potřeba) zkontrolovat obsah hrnce, ohřev vypnu, vezmu mokrou utěrku a položím ji na poklici a za chvilku je možno poklici sejmout. Ale nechci nikoho přesvědčovat, je to na každém.
Nakonec, že to není jen můj názor viz reference:
https://elektricke-hrnce.heureka.cz/avair-ella-lux/recenze/#section

Já když vím, že nebudu mít čas vařit, uvařím si den předem a druhý den si to ohřeju. Ohřívaný guláš je stejně lepší. :-p

Teď vážně - vypadá to jako velmi dobrý pomocník do kuchyně, já jsem ale stará konzerva, u vaření chci být a chci v ten okamžik velet kuchyni s vařečkou v ruce. Apoň někdy mám pocit, že doma velím já... :D

Právě guláše různého typu (včetně segedínského), perkelty a dušená masa, jsou z tohodle hrnce jedna báseň a dají minimálně práce a jde o práci maximálně na půl hodinky. O ostatní už se hrnec postará sám.
No, já jsem taky hodně stará konzerva, vařím rád, ale jak říkám i manželce, nerad "stepuju" u sporáku. A tak, když jí se někdy nechce a dovolí mi abych vařil :-p, tak je tohle pro mne výtečné zařízení. I při tom oblíbeném vaření dokážu dělat i jiné činnosti a tak nemám pocit zbytečně ztraceného času hlídáním hrnců. A třeba, i k tomu guláši, upeču ještě v chlebové pekárně čerstvý domácí chleba, což je něco podobného. A dokáži, souběžně s tím, opravit třeba pračku, vyřídit korespondenci na netu a nebo zajet na nákup. A nemůže se mi stát, že něco připálím, nebo mi něco přeteče z hrnce.
A manželka už dnes rovněž převzala ode mně tuto "filozofii" a v kuchyni není celé dopoledne, jak tomu dříve bývalo. Nachystá vše do hrnce, což jí trvá cca 15-30 minut, pak jej zapne a načasuje a jde si pokecat se sousedkou, žehlit, případně číst a hrnec už vše uvaří a pohlídá. Před polednem akorát maso zahustí, vydělá, dá do hrnce brambory, které jsou za cca 20 minut uvařené a opět bez hlídání a hotovo.
V poledne je "bezpečně" uvařeno a výsledek je vždy perfektní. :-D
P.S. Jak tak koukám, tak bych toho "dýlera", na tyhle hrnce, opravdu mohl dělat, co toho nažvaním.
:-D:-D:-D:puff:

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru