Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Změření startovacího proudu automobilu

Dobrý den,

prosím o radu, jakým měřidlem by se dal změřit startovací proud automobilu v domácích podmínkách.
Šel by použít např. tento bočník a paralelně buď analogový voltmetr s nulou uprostřed, nebo dig.multimetr?

V jakých hodnotách se mohou pohybovat startovací proudy benz.os automobilu s objemem cca 1400 ccm. do 200A nebo nad 200A?
Motor by byl studený, cca 10°C. Přežije to bočník?

Děkuji

myslím že jste vybral dobře, a připojil bych to k analogu, abych viděl nárůst, lépe se to pak odečte, i kdyby to šlo za roh, přidal by se ještě jeden paralelně. jestli jsem dobře počítal měla by byýt výkonový ztráta 12W: 0,06*200

Mělo by to jít. Rovněž doporučuji analog. A startovací proud bude těžko větší než těch 200A, vzhledem k posouzení ve vztahu ke kontaktům spinače startéru i k jeho vinutí. To ale pouze odhad, nikdy jsem toto u startéru neměřil. Ale existují ss klešťové ampérmetry a s tím by to bylo jednodušší. Možná budou mít někde poblíž v servisu. Pokud provedeš, můžeš dát zprávu. Pro zajímavost.:-D
https://www.dstechnik.cz/klestovy-digitalni-ampermetr/uni-t-ut-203-2015.html

Při startování má motor malé otáčky, které setrvačník motoru nevyrovná. Proto startovací proud velmi kolísá, jak jdou válce do komprese. Proto je opravdu nejlepší použít ručkový ampérmetr. Jak se ručka pohybuje, okem lze dobře odhadnout střední hodnota. Na digitálu se rychle "přesýpají" číslice a špatně se to čte. Ručkové měřáky se dělají přímo s citlivostí 60mV.
Ale pokud takový není, lze to samozřejmě i s digitálem. Je potřeba nastavit větší rozsah, aby se zbytečně nezobrazovaly malé rozdíly.
Lze použít běžný multimetr a změřit milivolty. S tímto bočníkem je 3,33A na mV. Tedy naměřené mV x 3,33 = A.
Pokud proud přesáhne uvedený rozsah 200A, nic se neděje. Krátkodobě vydrží i několika násobek, než se ohřeje.
Lze tedy touto metodou změřit proud třeba i 500A. :puff:

Dobrý den,

děkuji všem za reakce. O kleštovém multimetru schopném měřit DC proud uvažuji delší dobu a asi si jej i tak pořídím na meření statických průběhů. Ale u startování bude asi opravdu lepší to analogové řešení, kdy člověk má šanci vnímat průběh vychýlení ručičky.
U zahřátého motoru čekám menší starovací proud, než u studeného natož promrzlého. Uvidím, co naměřím a podělím se.

Díky všem

Dobrý den ještě jednou,

nebyl by prosím některý z bastlířů ochoten poradit, kde zakoupit ručičkový voltmetr s nulou uprostřed vhodného rozsahu? Nějak nejsem moc úspšný při hledání..:-(

Díky

Proč potřebuješ s nulou uprostřed? Na změření odběru z baterie stačí normální. Jedině pokud by si chtěl, aby to ukazovalo odběr i dobíjecí proud. Pak by se ručka vychylovala na jednu nebo druhou stranu.
Ale takové se hůře shánějí. Lze na to upravit i běžný měřák s otočnou cívkou, posunutím vratných pružin. Ale je to dost náročné a měřák se pak musí ocejchovat a udělat stupnici.
Také je možnost, při použití běžného měřáku použít přepínač s obracením polarity. Pak volit měření spotřeby, nebo dobíjecího proudu. Přepínač ale musí být kvalitní, nemající přechodový odpor.
Našel jsem jeden s nulou uprostřed, ale je dost drahej. https://www.voltworld.cz/merici-technika-1/vestavny-merici-pristroj-96-x-96-mm-lumel-ma19-50a-60mv-50-v-dc-60-mv-magnetoelektricky-1.html?gclid=EAIaIQobChMI85idvvPr3wIVA6aaCh0w0wqfEAYYAiABEgL-w_D_BwE
Ale vyobrazený mají 600A, ale v textu jen 50A, tak nevím, jaký mají.