Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Usměrnění halogenového zdroje

Ahojte,
aktuálně mám v koupelně osvětlené malé zrcadlo nad umyvadlem 2x žárovkami G4 12V/20W, napájeny jsou zdrojem Kanlux (už nevím přesné označení, je to takový ten extra placatý transformátor s IP65 prodávaný pro tyto účely.
Budu halogenky nahrazovat LED a chtěl bych stávající zdroj využít, ale dle informací dodaných s těmi LEDkami je nutno použít usměrněný zdroj 12V, jinak se LED žárovky zničí.

Stačí tedy na výstup toho zdroje připojit klasický Graetzův můstek a mám hotovo? Nebo to musím ještě vyhladit kondenzátorem? Mám pak strach, že z 12V může být klidně 15V ss a to ty ledky zničí.....

Nebo neriskovat a koupit vyloženě nějaký zdrojík 12V SS ?

Já jsem kdysi tenhle zdroj pro halogenky taky chtěl použít jako DC zdroj a zkoušel jsem to usměrnit přesně jak navrhuješ, tedy graetz a kondík a neuspěl jsem. Nakonec jsem usoudil, že se to na nic jiného, nežli na žárovky nehodí. Tuším jsem sem i dával průběhy z osciloskopu.

Usměrnit groetzem ze čtyř diod 3A, pak filtrační kondík 470 mic.F/25-35V (napětí za ním odhadem 16-20V DC), z něj na stabilizátor L7812 (1,5A) a z něj + 12V DC na ledky. Předpokládám 2 x 4 W, takže 8W/12V=0,66A.
Můžeš mu přidat menší chladič (ale zřejmě by to zvládl i bez něj-vyzkoušej). Zapojení stabilizátoru nejjednodušší: + z kondíku 470 mic.F na vstup L7812 (levý při pohledu ze předu), střed GND (-), výstup + 12V pravý. Mezi GND a výstup kondík 100 nF. GND (-) na ledky přímo. Cena L7812 cca 10,- Kč.
Mělo by stačit a ledky by měly to co potřebují.;-)

já se nechci ptát dokola jak na dvorku, ale může mi někdo vysvětlit, v čem bude přínos té filtrace za usměrňovačem?

ten lineární stabilizátor je už jen bonus: dejme tomu že věřím vstupnímu napětí 16V, výstup 12V, úbytek 4V x 0.66A = 2.5W a více, podle vstupu.
toto bez chlazení ani nejde provozovat, tepelný odpor pouzdra 65°C/W x 2.5 ... výstup 78xx omezí tepelná ochrana.

přitom furt nevím, jaký by to mělo mít smysl.

led žárovka za usměrňovačem svítit bude i bez této bižuterie. jde hlavně o to, jaké napětí skutečně leze z původního trafa, jestli je nutné s tím něco dělat.

mám na stole pár let lampičku, kde byla žárovka g4, nahrazeno plošákem s několika led, z druhé strany osazen jen gretz, bez filtrace, zhruba toto.

- - - -
a do humpolce posílám :beer: za dobrou připomínku.

Teď jsem ještě vzpomněl, po tom co jsem si pročet Tvůj odkaz, že jsem asi před dvěma lety opravoval bráchovi "podlinku" se třemi 20W/12V halogenkami. Byl poškozený pohybový spinač. Při té příležitosti chtěl taky vyměnit ty halogenky za ledky.
Nevzpomínám už přesně o jaké typy a výkony ledek šlo, ale zřejmě nějak kolem 2-3W. A rovněž už si nevzpomínám zda zdroj v podlince měl výstup DC, nebo AC a jaké měl přesně napětí. Pouze vím, že to byl spínaný zdroj-elektronika.
Ale když jsem vyměnil všechny tři (byly připojeny pochopitelně paralelně), tak nesvítily. Ale pokud jsem ponechal jednu halogenku a dvě dal ledky, svítilo vše (a celkem nebyl velký rozdíl ve svítivosti). Tak už jsem se s tím nebabral a nechal jsem to tak. Ty původní dvě halogenky a jednu ledku má jako náhradní.
Jestli se nepletu, svítí to tak dodnes. :-|