Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zkušení zedníci / stavaři / kutilové - volba materiálu obvodové zdi.

Dobrý den.
Chystáme se postavit rodinný dům - bungalov ve tvaru L s terasou, základová deska obdélník cca 14,5 * 13 metrů, hrubou stavbu postaví firma.

Stojím před otázkou, z jakých cihel postavit obvodové stěny... ? Porfix asi nechci kvůli horší akumulaci tepla vůči porothermu. Zvažuji tedy klasické duté pálené cihly, ale nevím, jestli je lepší mít dodatečně zateplenou zeď z klasických dutých cihel, nebo postavit s dutých cihel vyplněných minerální vatou a dále nezateplovat.

Nejvíc mě zajímá funkčnost a pak cena.

Za jakoukoliv radu děkuji.

Co se týče obvodového zdiva, je nutné rovněž zvažovat paropropustnost. Pokud je zeď z klasických pororthermů, nebo z porothermů s vatou, bez oplášťování (zateplování) polystyrénem, je to podstatně lepší, než barák obalený polystyrenem (jakýmkoliv). Polystyren je prakticky nepropustný a vnitřní vlhkost nemůže dostatečně difundovat přes stěnu (dům "nedýchá"). Dochází k zvyšování vlhkosti v místnostech vlivem pobytu a dýchání osob a případně technologickou vlhkostí (vaření, koupelny a pod.) a možnosti tvoření plísní. Pak je nutno podstatně více větrat a celkový efekt zateplení se podstatně snižuje.
Pro dodatečné zatepleni se proto více doporučují "provětrávané" fasády (vaty + opláštění s provětráváním).
Za mne tedy buďto porotherm bez zateplení (levnější o cca 60,- Kč /cihla 44) nebo pak tedy porortherm 44-50 s vatou.
Bylo by to sice o něco dražší, ale zřejmě (zejména provozně) výhodnější než zateplování.;-)
Vlastní zkušenost.
Před cca 13-ti lety jsme postavili synovi dům z cithermů síly 44 (obdoba porothermů), bez dodatečného zateplení. Použita "teplá" malta. Při výpočtu s přidaným zateplením 5 cm polystyrenu by toto zateplení dělalo úsporu cca 10-15 %. Po zkušenosti s potřebným vytápěním a spotřebou paliva jsme od dodatečného zateplování upustili a to je dům v horské oblasti. A žádné problémy s vnitřní vlhkostí. :puff:

Porovnání cen:
Klasická porotherm
https://nejlevnejsi-stavba.cz/vnejsi-obvodove-zdivo.php
S vatou
http://www.senesta.cz/detail/2911-porotherm-44-t-profi-p8

Asi moc podstatný ne, počti v odkazech.
Jinak pro propočet tepelných ztrát existuje na netu mnoho různých informací, tabulek a kalkulaček. Uvádím třeba tu z TZB-info.
Rovněž tak je možno pohlídat na netu (pokud Ti jde o to, aby stavba vyšla levně) různé slevové akce a ceny se mohou, od různých dodavatelů, podstatně lišit. Rovněž tak si pohlídat projektanta. Mají tendence stavbu "udělat" drahou, neboť z její ceny mají procenta za projekt.3-[
My si udělali projekt sami a sehnali (měli jsme možnost v rodině) pouze razítka. Včetně všech instalací. ;-)
Co píše Nuda o ytongu-porofixu, je sice pravda, co se týče tepelně izolačních vlastností, pracnosti a možností opracování. Ale akumulační schopnosti jsou velmi malé. Takže třeba vnitřní příčky jsme z nich dělali rovněž, ale obvodové zdivo z porocihel-(my z 44 cítek cithermů). Tenkrát cena, pokud se pamatuji, kolem 45,- Kč/kus. :puff:
P.S.
Teď jsem si všim, že ses ptal na T - (zateplené). Ale asi rovněž nebude velký. Viz doplněné.;-)

https://www.nejstavebniny.cz/wienerbeger-brousena-cihla-porotherm-44-profi/
https://www.nejstavebniny.cz/wienerberger-brousena-cihla-porotherm-44-profi-dryfix/
https://www.tzb-info.cz/nejhledanejsi/tepelne-ztraty
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/107-vypocet-tepelne-ztraty-objektu-dle-csn-06-0210
https://www.stavebninyokolo.cz/produkt/brousena-cihla-plnena-vatou-porotherm-44-t-profi-dryfix-14567/
https://www.nejstavebniny.cz/wienerberger-brousena-cihla-porotherm-44-t-profi-p8/

Tehla s výplňou izolácie je cenovo drahšia než obdoba z Ytong na m2

https://www.ytong.cz/cenik-ytong-obvodove-steny.php

Tepelné koeficienty izolovanej tehly:

https://stavba.tzb-info.cz/cihly-bloky-tvarnice/8439-tepelne-technicke-parametry-cihel-minulost-soucasnost-a-budoucnost

vs. Ytong W/(m².K) pri 500-ke:

https://www.ytong.sk/cennik-obvodove-steny.php

-----

Navyše práca s presným, drážkovaným Ytong, oproti tehle je nebe a dudy. Ytong položí vyslovený laik, ktorý v živote nevidel murárske práce. *Zároveň šetrí lepidlo, lebo sa natiahne iba po okrajoch, tj. šírka pásiku lepidla stačí 1cm z vonkajšej strany a detto pásik z vnútornej. Na stavbu stačia dva 15kg kýble lepidla.

Osobne radím pri ľahkých stavbách r.d. zn.: Ytong, lebo kto nemá oko z gašparovej krávy, prípadne si zaobstará u stolára vysušenú, do roviny hobľovanú 300cm dlhú latu, zlepí si chalupu ako kutil sám, cez jeden víkend aj z rebríka či štaflí, bez haki lešenia.

Momentálne kvalitnejší matroš, ako je Ytong na stavbu obvodového muriva nepoznám
https://www.ytong.cz/tepelneizolacni-tvarnice-lambda-yq.php

Ak zvolíš tento rozmer: HL 550 549 × 249 × 375 7,14 6,63 0,147 50* REI 180 3,8 1,50 24

Nemusíš zatepľovať pri 55cm hrúbke obvodovým opláštením ani ak bývaš v škandinávii.

Stavba lepením po glajchu je hotová za necelých 12 hodín pri dvoch murároch s vnútornými priečkami. Čistá práca, lemovanie ako z cukru. Úspora na finálnej silikátovej omietke, ako aj na vnútorných omietkach, len sa lízne necelý jeden mm hrúbky základovej a povrchovej omietky.

Hmoždínky sa neprepadajú, držia fest, presné dierovanie, rezanie ručnou pilkou alebo frézovanie na inštalatérske práce, voda, elektrika idú, ako po masle.

Nič lepšieho momentálne na trhu neexistuje

Nemůžete dostat správnou odpověď. Páč neexistuje. Každý se přikloníé k tomu, co sám vytvořil, nebo čemu věří. K tomu si sežene spoustu argumentů, proti jinému systému, nežli má on, nebo čemu věří. Je to od (ne)dýchání stěn, (ne)paropropustnosti materiálu. S akumulací tepla je to taky o výkladu, který chcete slyšet. O koli je porfix, Ytong, Hebel, či jiný porobeton horší na akumulaci, nežli cihelný střep, plněný vatou či jiným izolantem?

Z finančného hlediska, z tepelných náročností je určitě nejvhodnější co nejslabší stěna, dle druhu stavby a silného izolantu. Jelikož dělám ve stavebninách, jsou určité vlny, kdy se hodně prodává Porfix 25-30cm, jindy zase Porotherm 30-44cm. Každý stavebník má k něčemu důvěru.
Až se rozhodnete pro ten správný matroš, věřte tomu, že Vám budou radit, abyste to udělal z toho jiného...

Pokud Vás zajímá funkčnost (ale čeho funkčnost?) a cena, tak si spočítejte co je levnější zdali Porfix 25 + 20cm EPS, nebo Porotherm 44 s vatou? Stejná tlouška tepelná izolace ale horší u cihel, atd.
Dalo by se bavit hodiny o různých variantách, (ne)výhodách toho, či onoho.
Přeji Vám dobrou volbu, já bych si přál, abyste koupil matroš na celý barák u mne.

Pokud se nákup materiálu ve vašich stavebninách vyplatí, nemám s tím problém, ale Pardubice jsou relativně daleko od Domažlic. Každopádně díky za poznatek. Teď jsem víceméně rozhodnutý, že porfix a porotherm dryfix nechci. Váhám mezi Porotherm 44 nebo to samé, ale s vatou.