Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zkušení zedníci / stavaři / kutilové - volba materiálu obvodové zdi.

Dobrý den.
Chystáme se postavit rodinný dům - bungalov ve tvaru L s terasou, základová deska obdélník cca 14,5 * 13 metrů, hrubou stavbu postaví firma.

Stojím před otázkou, z jakých cihel postavit obvodové stěny... ? Porfix asi nechci kvůli horší akumulaci tepla vůči porothermu. Zvažuji tedy klasické duté pálené cihly, ale nevím, jestli je lepší mít dodatečně zateplenou zeď z klasických dutých cihel, nebo postavit s dutých cihel vyplněných minerální vatou a dále nezateplovat.

Nejvíc mě zajímá funkčnost a pak cena.

Za jakoukoliv radu děkuji.

Co se týče obvodového zdiva, je nutné rovněž zvažovat paropropustnost. Pokud je zeď z klasických pororthermů, nebo z porothermů s vatou, bez oplášťování (zateplování) polystyrénem, je to podstatně lepší, než barák obalený polystyrenem (jakýmkoliv). Polystyren je prakticky nepropustný a vnitřní vlhkost nemůže dostatečně difundovat přes stěnu (dům "nedýchá"). Dochází k zvyšování vlhkosti v místnostech vlivem pobytu a dýchání osob a případně technologickou vlhkostí (vaření, koupelny a pod.) a možnosti tvoření plísní. Pak je nutno podstatně více větrat a celkový efekt zateplení se podstatně snižuje.
Pro dodatečné zatepleni se proto více doporučují "provětrávané" fasády (vaty + opláštění s provětráváním).
Za mne tedy buďto porotherm bez zateplení (levnější o cca 60,- Kč /cihla 44) nebo pak tedy porortherm 44-50 s vatou.
Bylo by to sice o něco dražší, ale zřejmě (zejména provozně) výhodnější než zateplování.;-)
Vlastní zkušenost.
Před cca 13-ti lety jsme postavili synovi dům z cithermů síly 44 (obdoba porothermů), bez dodatečného zateplení. Použita "teplá" malta. Při výpočtu s přidaným zateplením 5 cm polystyrenu by toto zateplení dělalo úsporu cca 10-15 %. Po zkušenosti s potřebným vytápěním a spotřebou paliva jsme od dodatečného zateplování upustili a to je dům v horské oblasti. A žádné problémy s vnitřní vlhkostí. :puff:

Porovnání cen:
Klasická porotherm
https://nejlevnejsi-stavba.cz/vnejsi-obvodove-zdivo.php
S vatou
http://www.senesta.cz/detail/2911-porotherm-44-t-profi-p8

Asi moc podstatný ne, počti v odkazech.
Jinak pro propočet tepelných ztrát existuje na netu mnoho různých informací, tabulek a kalkulaček. Uvádím třeba tu z TZB-info.
Rovněž tak je možno pohlídat na netu (pokud Ti jde o to, aby stavba vyšla levně) různé slevové akce a ceny se mohou, od různých dodavatelů, podstatně lišit. Rovněž tak si pohlídat projektanta. Mají tendence stavbu "udělat" drahou, neboť z její ceny mají procenta za projekt.3-[
My si udělali projekt sami a sehnali (měli jsme možnost v rodině) pouze razítka. Včetně všech instalací. ;-)
Co píše Nuda o ytongu-porofixu, je sice pravda, co se týče tepelně izolačních vlastností, pracnosti a možností opracování. Ale akumulační schopnosti jsou velmi malé. Takže třeba vnitřní příčky jsme z nich dělali rovněž, ale obvodové zdivo z porocihel-(my z 44 cítek cithermů). Tenkrát cena, pokud se pamatuji, kolem 45,- Kč/kus. :puff:
P.S.
Teď jsem si všim, že ses ptal na T - (zateplené). Ale asi rovněž nebude velký. Viz doplněné.;-)

https://www.nejstavebniny.cz/wienerbeger-brousena-cihla-porotherm-44-profi/
https://www.nejstavebniny.cz/wienerberger-brousena-cihla-porotherm-44-profi-dryfix/
https://www.tzb-info.cz/nejhledanejsi/tepelne-ztraty
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/107-vypocet-tepelne-ztraty-objektu-dle-csn-06-0210
https://www.stavebninyokolo.cz/produkt/brousena-cihla-plnena-vatou-porotherm-44-t-profi-dryfix-14567/
https://www.nejstavebniny.cz/wienerberger-brousena-cihla-porotherm-44-t-profi-p8/

Tehla s výplňou izolácie je cenovo drahšia než obdoba z Ytong na m2

https://www.ytong.cz/cenik-ytong-obvodove-steny.php

Tepelné koeficienty izolovanej tehly:

https://stavba.tzb-info.cz/cihly-bloky-tvarnice/8439-tepelne-technicke-parametry-cihel-minulost-soucasnost-a-budoucnost

vs. Ytong W/(m².K) pri 500-ke:

https://www.ytong.sk/cennik-obvodove-steny.php

-----

Navyše práca s presným, drážkovaným Ytong, oproti tehle je nebe a dudy. Ytong položí vyslovený laik, ktorý v živote nevidel murárske práce. *Zároveň šetrí lepidlo, lebo sa natiahne iba po okrajoch, tj. šírka pásiku lepidla stačí 1cm z vonkajšej strany a detto pásik z vnútornej. Na stavbu stačia dva 15kg kýble lepidla.

Osobne radím pri ľahkých stavbách r.d. zn.: Ytong, lebo kto nemá oko z gašparovej krávy, prípadne si zaobstará u stolára vysušenú, do roviny hobľovanú 300cm dlhú latu, zlepí si chalupu ako kutil sám, cez jeden víkend aj z rebríka či štaflí, bez haki lešenia.

Nemůžete dostat správnou odpověď. Páč neexistuje. Každý se přikloníé k tomu, co sám vytvořil, nebo čemu věří. K tomu si sežene spoustu argumentů, proti jinému systému, nežli má on, nebo čemu věří. Je to od (ne)dýchání stěn, (ne)paropropustnosti materiálu. S akumulací tepla je to taky o výkladu, který chcete slyšet. O koli je porfix, Ytong, Hebel, či jiný porobeton horší na akumulaci, nežli cihelný střep, plněný vatou či jiným izolantem?

Z finančného hlediska, z tepelných náročností je určitě nejvhodnější co nejslabší stěna, dle druhu stavby a silného izolantu. Jelikož dělám ve stavebninách, jsou určité vlny, kdy se hodně prodává Porfix 25-30cm, jindy zase Porotherm 30-44cm. Každý stavebník má k něčemu důvěru.
Až se rozhodnete pro ten správný matroš, věřte tomu, že Vám budou radit, abyste to udělal z toho jiného...

Pokud Vás zajímá funkčnost (ale čeho funkčnost?) a cena, tak si spočítejte co je levnější zdali Porfix 25 + 20cm EPS, nebo Porotherm 44 s vatou? Stejná tlouška tepelná izolace ale horší u cihel, atd.
Dalo by se bavit hodiny o různých variantách, (ne)výhodách toho, či onoho.
Přeji Vám dobrou volbu, já bych si přál, abyste koupil matroš na celý barák u mne.

Pokud se nákup materiálu ve vašich stavebninách vyplatí, nemám s tím problém, ale Pardubice jsou relativně daleko od Domažlic. Každopádně díky za poznatek. Teď jsem víceméně rozhodnutý, že porfix a porotherm dryfix nechci. Váhám mezi Porotherm 44 nebo to samé, ale s vatou.