Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ventiláror+spínač

Zdravíčko,

Mám takový dotaz. Předem vám napíšu, co přesně myslím a co chci docílit.
Takže:
Chci si udělat krychly polystyrenovou, do které umístím ventilátor (nějaký menší, obyčejný za 150 korun), vnitřkem krychle budou vést vodiče z ventilátoru do spínače s tím, že konce kabelů od vodičů očešu a upevním je do spínače (páčkového). Akorát teď nevím, co dál. Chci docílit toho, že když aktivuju (zapnu) spínač, tak se mi zapne ventilátor, nic víc, naprosto jednoduchá věc. Napadlo mě třeba vzít usb kabel, očesat ho, upevnit ho do spínače a druhou stranu s usb konektorem zapojit do adaptéru. Ovšem tam je prý zas problém, že mi 5V větřák shoří. Tudíž nevím co teď, vlastně nevím nic, tento obor ani nestuduji, tak se musím poradit.

Budu rád za vaše odpovědi,
Díky Filip
Změna kategorie, původně: Ostatní (karel)

Dal sis výstižnou přezdívku. :-D Ale teď vážně. Začni motorkem. Důležité je, jaký by měl být jeho výkon. Nepíšeš v podstatě o co jde. Takže pokud bude stačit nějaký malý "žabák" do 20 W tak asi na 12 V DC (stejnosměrných), tak na něm najdeš označené toto napětí a ten jeho el.příkon (někdy i proud). Ten příkon když podělíš tím napětím, dostaneš proud, který je nutno zajistit tím adaptérem 230V AC/12V DC. Pro ten 20W by byl tedy ten proud cca 1,66A. Takže adaptér minimálně na proud 2A. Ten adaptér pak pořídíš (třeba viz Karel). Zapojení je na motorku zřejmé, pokud jej přepóluješ, nic se nestane, pouze se může točit obráceně. Hlavně musí ten adaptér dávat správné napětí a dostatečný proud. Pokud bude proud větší, nevadí, pokud by byl menší, adaptér "odejde". Pak zapojení se spinačem proveď dle úvodního návodu Karla. ;-)

Tudíž to musí být stejné ? Já myslel, že třeba těch 7V, co je mezitím, že.. no zkrátka, když mám 5V z větřáku a 12V na adaptéru, tak těch 7V je ztrátových.. nebo to tak funguje čistě jen u proudu ? že ten zbytek mezitím vlastně nevadí ?

Ve škole nám to vysvětlují bez praxe X definicema, které ačkoliv se správně naučím, tak je nejsem schopen použít v praxi. Nejsem elektrikář a pořádně tomu nerozumím, ačkoliv ve fyzice na tom nejsem špatně. Chtěl bych si koupit nějakou knihu k praxi do života, či něco podobného, abych se tak blbě nemohl ptát.. docela dost mě to zajímá a jako chlap to budu potřebovat.

Není to dobře. Ten tebou uvažovaný adaptér je na 9 V DC, ale ventilátorek na 5 V DC. Ventilátorek by asi to napětí nezvládl a shořel by. Takže k tomuto ventilátorku objednej adaptér který Ti poslal v odkaze Karel. Ten vyhovuje. A kontakt "+" z adaptéru (střed konektoru) zapojíš na červený vodič ventilátorku a "-" (vnější plášť konektoru) zapojíš na ten černý. Přepólování znamená, že ty vodiče pouze přehodíš. Mohlo by to pouze obrátit otáčky ventilátoru. Ale nijak mu to nemůže ublížit.;-)
Adaptér na DC je na stejnosměrný proud (Tvůj případ), adaptér AC je na střídavý proud (pouze transformátor, což pro Tebe není).:puff:

Už tomu rozumím! Tak o tom mluvil kamarád :-D proto jsem psal v úvodu, že by shořel.. no jasné..
Dobře, ale ještě.. teď jak poznám ten kladný a ten záporný vodiče, respektive.. když odstřihnu ten konektor (budu mít 2 káble z adaptéru), oholím konce, tak uvidím, že oba dva jsou stejné (černě izolované) a oba dva mají stejnou barvu (čili vodič - měď/hliník), jak z toho poznám kladný a záporný ?

No a teď.. dostávám se k tomu těžšímu, jak ho zapojit do 3 pinového páčkového spínače ? (úprava.. to je ON-ON.. myslel jsem ON-OFF)

Pokud nemáš voltmetr, kterým by jsi si po ustřihnutí zjistil polaritu vodičů (+/-), tak než odstřihneš konektor, rozstříhni pouze jeden vodič a zjisti po odizolování toho přestřiženého, třeba pomocí ploché baterie a žárovičky na 5V, s kterou částí konektoru je spojen.
U spínače zapojíš, podle toho nákresu od Karla, jeden přívod od adaptéru (+) na ten střed a vývod k ventilátorku na jeden z krajních. Překlopením páčky se bude tento kontakt spínat a vypínat. Druhý zůstane nezapojen. Jde o přepínač.
Druhý vývod z adaptéru (-) pak přímo na ventilátorek.
Co se týče Tvých vědomostí, jak snad kdysi řekl jeden, v dnešní době poměrně neuznávaný myslitel a politik (V.I.Lenin-Uljanov), "učit se, učit se, učit se". To co se naučíte ve fyzice je základ, elektrikařina je ale poměrně složitější. Ale i na netu dnes je možno sehnat množství informací, podkladů a rad, ze kterých můžeš čerpat i jako "samouk". A i já, ve svým pokročilým věku, se stále pořád učím.;-)
Pouze dávej pozor při angažování se na napětí vyšším jak cca 50V. To už není pro "amatéry". Jak já vždy říkám, -elektřina nezraňuje, ta "pouze" zabíjí!. ;-):x:

Haha :D ten konec mě pobavil.. tak jako já už jsem mokrý ze sprchy netrefil vypínač a zásuvku a dostal jsem pecku.. na to nikdy nezapomenu, ale přežil jsem :-P :-D

A k tomu.. dobře.. tak to chápu, čili tam, kde se mi dioda / žárovička rozsvítí, tak zjistím, že jde o kladný vodič ? :-)
No jo, jenže ten nákres od Karla je úplně jasný, ale ty 4 drátky, co tam mají být tam nevyčtu :-D

Pokud bude svítit přerušený drát proti středu konektoru, jde o +. pokud proti plášti, pak jde o -. A to zapojení je snad jasný. Dyť už Ti to píšem oba. + od zdroje na střed spinače, z kraje spinače + na ventilátorek (červený vodič), druhý (-) od zdroje přímo na ventilátorek (černý vodič). Co pořád pleteš o 4-řech drátcích?3-[:puff: