Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem izolace stropu v koupelně

máme rozdělané zateplení v koupelně:

na strop jsme přišroubovali dřevěné hranoly 25 cm od sebe, mezi ně dali polystyrén na to se měla dát parotěsná folie a na to plastové palubky,

bohužel až dnes když jsem šel kupovat poslední věc která mě chyběla,
a to parotěsnou folii, tak mi prodavač řekl, že to mám všechno špatně :(

povídal že polystyrén není vhodný, protože netěsní, vznikne mi tepelný most, a parotěsná folie nebude fungovat jak má protože každým šroubkem/hřebíčkem se poruší těsnost

povídal něco o tom že se má použít mám dojem izolační vata?

PŘEMÝŠLÍM JESTLI TO MÁM KOMPLETNĚ PŘEDĚLAT, NEBO S NĚJAKÝMA ÚPRAVAMI DODĚLAT PŮVODNÍ VARIANRTU

jako že bych každý hřebíček/plíšek k připevnění palubek přelepil hliníkovou izolačko ... .

kdybych nepočítal cenu izolační vaty, počítám že rošt by neměl být připevněn ve stropě na hranolech ale v obvodových zdech aby se neporušila pevnost folie vruty nebo hřebíky,

roštem myslíte asi podobnou konstrukci která se dělá pod sádrokarton s vhodného profilu na délku k upevnění do stran a kolmo k upevnění palubek,
když palubky nebudu přibíjet na dřevo, předpokládám, že bych se palubky šroubovali pomocí nějakých spešl plíšku na profil?

můžete mi někdo odhadnout kolik by mě takový kovový rošt stál se všemi drobnosti k připevnění pro místnost 2 x 2 metry?

ps: teoreticky by stačilo vyndat polystyreny a nastrkat tam izolační vatu?
nebo i zde jsou nějaké další záludnosti?

Polystyrén je horľavý, ak nie je výrobcom upravený.

Polystyrén nedýcha, je pre pary nepriepustný na rozdiel od kamennej vaty (Nobasil).

Tepelný koeficient je recipročný, myslím, že polystyrén má o niečo lepšie hodnoty.

------

Ak máš už polystyrén a nemieniš meniť izoláciu, musíš vraziť parozábranu z vnútra a pedantne plochy spojiť, nadpojiť lepením, aby sa para nekondenzovala na odhalenom polystyréne a tiež na hranoloch z vnútornej strany pod palubovkami.

Priestor medzi palubovkami a parozábranou musí byť odvetraný prirodzeným ťahom, cirkuláciou, tj. odsadený od hranolov a od parozábrany aspoň dva centimetre. Vznikala by za palubovkami pleseň.

V praxi to znamená, že po prilepení parozábrany (samozrejme v spojoch musí byť prekrytá a spoje tiež podlepené), by sa mal prichytiť odľahčený rošt z vnútra na parozábranu na ktorý sa upevnia palubovky tak, aby bol tento priestor za palubovkami a medzi parozábranou, odvetraný.

Stačí odvetrať nazad do priestorov kúpelne alebo vývodom (prieduchom s prirodzeným odťahom) nad priestor kúpelne.

Podle mne, pokud to provedeš podle Tvého původního záměru (ze spodu na strop hranoly, mezi ně polyš, přez něj parozábranu přichycenou sponkami, které přelepíš izolepou a dobře parozábranu přeložíš a spojíš s přesahem) a na to pak našroubuješ palubky, tak bude vše OK. Dírka po šroubku bude uzavřená dotažením palubky. A zejména v tom případě, že je nad tím stropem místnost, i když nevytápěná. A na rozhraní mezi palubkami a parotěsnou zábranou nic kondenzovat nebude, protože jde o teplé rozhraní. Co se týče záměny za vatu, pokud už máš polyš, je to zbytečné. A polyš je v podstatě rovněž málo paropropustný, takže z kondenzace páry v něm (v případě malé netěsnosti parozábrany) nemusíš mít obavy. To by se mohlo stát spíše v případě vaty. Ale zdůrazňuji, tyto problémy by byly podstatně větší, pokud by byla zateplována vnější stěna, nebo střecha.
Zateploval jsem takhle šikmé stropy mezi krokvemi pod střechou, dokonce s vnější prostředím, na RD svém, synově i na chatě a nikdy žádný problém. A polystyrenem i vatou, někdy i kombinací obou. A na chatě jsem dokonce používal jako parotěsku klasický igelit a rovněž funguje, už 20 let, OK.;-)
Jinak můžeš kouknout i zde.
http://www.ceskykutil.cz/materialy/strecha/spravne-zatepleni-stropu

Domnívám se, že ze spousty různých odpovědí bude mít ještě více nejasno. Sám se musíte přesvědčit, čemu věřit a čemu nikoliv.

Předně zateplovat z teplé strany je špatně, vždy je třeba zateplit ze studené strany. Dal jste rošt 25cm od sebe, to je moc husté a tím Vám vzniknou tepelné mosty, kde nebude žádná izolace. Jen si spočítejte, kolik cm zabere rošt a kolik zbyde na izolaci.
To že dáte polyš mezi latě, není až tak hrozné, páč je to izolant s podobnými vlastnostmi. To že je méně propustný pro páry, je úplně jedno, páč pod ním máte přeci parotěs. Že neutěsníte polyš těsně k roštu je taky pravda, ale ve Vašem případě to neřešte, páč jstejně izolujete mizerně, To ani nevím, kolik cm použijete na izolaci.
Že byste měl polyš hořlavý, to asi ne, ten se již nedělá, jen se používá samozhášivý. V tom je rozdíl. To taky neřeště, páč až shoří celý barák, tak to nepoznáte, zdali tam byla vata, či polyš.
Pokud dáte folii, pak jí propícháte hřebíky, tak z tohu uděláte cedník. Je lepší přidat ještě jeden rošt, abyste nedělal cedník.