Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Brzdění traktoru

Zdravím, tohle je už, doufám, poslední téma k našemu traktoru. S taťkou jsme spekulovali, čím to může být, že ten zatracený traktor nebrzdí. Všechny kola byly několikrát sundány, bubny také, pakny byly také rozhýbány, prasátka vyčištěny... Odvzdušňovali jsme každé kolo min. 10x. Když chci po rovině zabrzdit musím tak 10x našlapat, aby se ten traktor vůbec zastavil. Už mě nic nenapadá, tak prosím o radu vás. Díky :-)

Řešení:

Pokud nakonec našlapeš (píšeš 10x) a pak zabrzdí, tak musí být ještě někde vzduch, nebo Ti někde kapalina částečně utíká (což by ale bylo vidno). Pokud by byla vadná gumička na pístu hlavního brzdového válce, tak by jsi nejspíš nezabrzdil vůbec.
Ještě mě napadlo, pakny musí být nastaveny ekcentry tak, aby, k vyvolání brzdícího efektu, se nemusely písty brzdových válečků moc vysouvat. Pokud je velká vůle, to je pak nutné vícekrát šlápnout, neboť je nutno dodat více brzdové kapaliny.

Něco jste špatně zkontroloval, něco nefunguje.
Když je hlavní brzdový válec OK, pedálem stlačíte množství kapaliny. Když našlapete 10x a zabrzdí, buď máte malý válec, málo brzdovky, zavzdušněné, a další. Osobně si myslím, že máte špatně odvzdušněno, třeba i špatně ozvzdušňujete.
Sdělit, co děláte přesně špatně nelze, bez kontroly toho, co jste udělali.

Už se mi nechce zpátky hledat, jakže dlouho traktor stál, ale v hlavním válci stejně tak jako v prasátkách nemusí být vadné jen manžety, ale i korozí poškozené pracovní plochy. Na to, aby netěsnily stačí opravdu jen málo...

Pokud nakonec našlapeš (píšeš 10x) a pak zabrzdí, tak musí být ještě někde vzduch, nebo Ti někde kapalina částečně utíká (což by ale bylo vidno). Pokud by byla vadná gumička na pístu hlavního brzdového válce, tak by jsi nejspíš nezabrzdil vůbec.
Ještě mě napadlo, pakny musí být nastaveny ekcentry tak, aby, k vyvolání brzdícího efektu, se nemusely písty brzdových válečků moc vysouvat. Pokud je velká vůle, to je pak nutné vícekrát šlápnout, neboť je nutno dodat více brzdové kapaliny.

Něco jste špatně zkontroloval, něco nefunguje.
Když je hlavní brzdový válec OK, pedálem stlačíte množství kapaliny. Když našlapete 10x a zabrzdí, buď máte malý válec, málo brzdovky, zavzdušněné, a další. Osobně si myslím, že máte špatně odvzdušněno, třeba i špatně ozvzdušňujete.
Sdělit, co děláte přesně špatně nelze, bez kontroly toho, co jste udělali.

Hlavný brzdový válec nestačí vyčistiť, vymeniť tesnenia, ale skontrolovať či v kanále nie sú drobné, skorodované, vyleptané nerovnosti, ktoré nedržia tlak. Bežným pohľadom nie sú trhliny vidieť ani ak je v pozadí svetelný zdroj v odlesku kanála.

Preto je vždy vhodné presústružiť, prelapovať a preleštiť tlakový kanál hl.válca a detto pri prasatách, ak sa iba repasujú.

Túto sofistikovanú oxidáciu s mikrotrhlinami v brzdových kanálikoch spraví vzdušná vlhkosť, voda v brzdovej kvapaline, ak sa pravidelne celá sústava nemení za nový obsah brzdovky Aspoň každé tri roky.

Podívej se na to kde je umístěna nádržka s kapalinou.Potom také zkontroluj jestli kapalina do hlavního brzdového válce teče.Dále kontroluj jestli při sešlápnutí brzdového pedálu ti nejde kapalina zpět do nádržky.V tom případě stačí aby jsi při výměně manžet ji tam dal obráceně a na problém máš zaděláno.Hledej závadu v hlavním brzdovém válci.Pokud si nejsi jistý tak ještě zkontroluj tlak na vyůstění kapaliny hned za brzdovým válcem.V podstatě se jedná o prkotinu ale pokad o tom nemáš páru tak to chce někoho zkušenýho.Odkud seš?

Pokud to děláte ve dvou tak sundat bubny a jeden šlape a druhý může pozorovat. Ještě můžou být ucpané brzdové trubky. A jedna příhoda o brzdách. Asi před více jak dvaceti lety mi na vozidle přestávaly fungovat brzdy (bubnové) a ztrácela se brzdová kapalina. Sundal jsem všechny bubny, prohlédl spodek vozidla a nikde nic. Dolil jsem kapalinu a ta se ztratila, opět důkladná prohlídka a nikde nic - kapalina zase scházela. Vozidlo jsem odstavil do absolutně vymetené garáže našlapal, prohlédl a zase nic. Nechal jsem ho stát do rána a pak vytlačil. Na jednom místě byla jedna kapka. Znovu jsem zatlačil vozidlo na to samé místo a hledal v místě kapky. Odehnul jsem brzdové potrubí v tom místě a měl jsem brzdové kapaliny plnou podlahu. Brzdová trubka prorezla do prahu a ten byl poctivě vystříkán a působil jako nádržka na kapalinu.

Tak naštěstí se podařilo brzdy odvzdušnit. Na odvzdušňovák jsem nasadil hadičku a tu ponořil do kapaliny. To, co jsem napumpoval z nádobky na brzdnou kapalinu, prošlo skrz celý brzdový systém až do skleničky s kapalinou (tu kapalinu jsem poté nalél zpět do brzdové nádobky). Takto jsem každým kolem prolél asi 2 litry brzdovky. A hurá, už to brzdí. Takové opravy chtějí čas a hlavně trpělivost. Díky Vám všem za Vaše rady. Určitě jste mi pomohli :-) :beer: