Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Sundání bubnu na zadní nápravě

Moje spravování traktoru dále pokračuje. Brzdný válec v pohodě, ac pumpa také, no a teď zbývá rozhýbání prasátek na brzdách. Na předních kolech jsem úspěšně sundal bubny a prasátka rozhýbal a teď zbývají zadní. Sundám kolo, povolím šroub osy a přes stahovák se snažím sundat buben. Ani za nic to nejde. Není na to sundání bubnů nějaký fígl? Jak to mám sundat? Díky :-)

Bubny že Škoda Octavia Spartak.

Musíš úzkym skrutkovačom vrazeným do medzery medzi bubnom a zadným krycím plechom natlačiť, zaraziť obloženia s tiahlami späť do vnútra prasiatok. Robí sa to blbo, lebo stláčanie obloženia sa musí robiť súčasne na oboch stranách prasiatka.

Obvykle drží obloženie zapadnuté v okrajovej ryhe bubna v prípade, ak je mierne zodratý bubon z vnútra.

Alebo sťahovákom surovo stiahni bubon. Nevadí, ak poškodíš obloženie, beztak ho budeš nútený vymeniť spolu s prasiatkami. Prasiatka sa dajú po výmene gumenných tesnení na piestikoch síce opraviť, presústružiť a preleštiť v liatine prasiatka výtlačné kanály (Ak by si nedostal na trhu k Škodovke-veterán Spartak s oblými zadnými krídielkami).
http://www.sonux.cz/show-75/page-6/Veterani-pk100/i-i30422/Brzdova_prasatka_SPARTAK_OCTAVIA_FELICIA_TATRA_603.html

Bubny budeš nútený zrovnať (prelapovať) na sústruhu. Len daj bacha, aby ti nejaký pako, samozvaný neodborník sústružník, nespravil na bubnoch "ovál" zlým, zle vycentrovaným upnutím bubna do sústruhu. Neprešiel by si STK-čkou.
http://ix.sk/7bATI Spartak bubon je jen v pravo, s menším rantlom. Oktávky ho mali širší, ten v ľavo-červený okraj.

Staré škodovky měly zadní bubny natažené na kuželu a zajištěné maticí. Pevným stahovákem pořádně napružit a silným úderem praštit do šroubu stahováku. Většinou odskočí, jinak dotáhnout a opakovat úder. Pozor na šroub stahováku, musí se pěkně opírat, aby nezmrvil závit na poloose.
P.S. táta automechanik toto nezná a nebo jste se šprajcl, že od něj rady nepotřebujete? :-)

Na kuželu poloosy byly bubny škodovek jedné řady 105 a 120.Spartak a Oktavie mají bubny na nábojii na zadní polonápravě.Jak píše Nuda.Ale ještě doporučuji při sundávání poklepávat po obvodě.Nejsem si teď zcela jistý jestli v bubnu nejsou dva otvory se závitem tuším M8,do kterého našroubiješ šrouby a stejnoměrným dotahováním buben pomalu stahuješ.Buben na náboji je jištěn záp.šrouby m6