Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem čerpání vody z vrtu na pozemku kde není elektřina

dobrý den,potřeboval bych poradit jak nejlépe čerpat vodu z 8m vrtu do vzdálenosti cca 30m po spádu od vrtu na pozemku kde není elektřina.prodávají různá čerpadýlka na 12v která lze připojit na autobaterii,ale ty se mě zdají na jedno použití.nemáte někdo nějakou zkušenost jak by to šlo co nejlépe vyřešit.děkuji

Mám zkušenost, alespoň pokud jde o oběhová čerpadla pro vodní chlazení, že se udává průtok při nulovém spádu, který je logicky ohromný (třeba 1200l/min) a spád při nulovém průtoku (který je opět na nic, protože stojící voda žádné teplo neodvede). Sigmapumpa snad neni Alphacool ani Zalmann, takže bude udávat reálná čísla, i když jak na ty stránky koukám, tak je to přesně tento typ údajů (max průtok (ten je při nulovém spádu) a max výtlak (ten je při nulovém průtoku)). Pro odhad charakteristiky je potřeba ještě jeden nějaký rozumný pracovní bod (ta charakteristika má tvar (teoreticky) kružnice, jsou tedy potřeba tři body), i když dala by se mezi těmito dvěma natáhnout přímka s tím, že ve skutečnosti bude průtok při daném výtlaku větší.

Jestli to teda dobře chápu, nejprve půjde voda nahoru 8 metrů (teda čerpadlo musí mít aspoň takový výtlak aby se nemuselo potrubí plnit ručně) a pak půjde 2m dolů (tedy po naplnění potrubí bude čerpadlo tlačit jen 6 metrů (zanedbám-li ztráty v potrubí), zbytek obstará gravitace). Jestli je to tak, zajímá vás průtok při 6m výtlaku a to, aby čerpadlo za nějakou rozumnou dobu vytlačilo vodu do 8m.

Nejdříve půjde voda nahoru z vrtu cca 8m a od vrtu cca 30m se spádem cca 2m. Proto by mě zajímalo jestli je na trhu nějaké čerpadlo které připojím na autobaterii a čerpadlo vydrží třeba 2 hodiny v kuse dávat průtok třeba 20l/min. Jedná se o dočasné řešení přibližně na 2 měsíce

Přenosnou benzínovou centrálu 230V, třeba tuhle:
https://www.namir.cz/sg-950-elektrocentrala-720-ws-avr-regulaci-scheppach-19650.html
Spotřeba 4 l na 6 hodin /cena 3400,- Kč.
A do vrtu ponorné čerpadlo na 230V, třeba by stačil i Malyš (i 1 kubík/hod), cena 1500,- Kč) :
https://www.domacitechnika.cz/produkt/elpumps-vp-300
A vodu v rybníku čeřit - okysličovat "tryskáním" jednoduchým plastovým kalovým čerpadlem za 1000,- Kč, nebo čeřit nějakým lopatkovým "čeřidlem" s motorem na 230V. Pouze pozor na el.instalaci 230V čeřidla a v blízkosti vody.
A nemělo by to mít vše víc jak 650 W (viz výkon centrály).Ale bylo by to trochu nákladnější na jak pořizovací (cca 6000,- Kč), tak pak i na provozní náklady (cca 120,- Kč/6 hodin provozu). Což nutno posoudit, jestli to, s ohledem na ty ryby, stojí za ty peníze.:-/ Ale bylo by asi neúčinnější a nejspolehlivější.:puff:

Tak co třeba oplotit pouze tu část pozemku, na níž by byla studna s čerpadlem a agregát umístěn? Vrt s čerpadlem shora uzavřít, agregát umístit do bedny, aby na něj nebylo vidět a bednu mít fest, s uzamykatelným víkem /třeba i plechovou/ a přichycenou k zemi do betonového základku. Nebo postavit malou zděnou boudičku nad vrtem a tam vše umístit.
S tím čerpadlem na čeření, nebo čeřičem, by to bylo v rybníku horší, ale i tam třeba možno řešit klecí z hustější armovací mříže a dostatečné síly roxorů. Vše se dá uktrást, i ta blbá baterie a jakékoliv čerpadlo. A vše se dá řešit.:-D

Vrt je na cizím pozemku těžko bych tam mohl něco stavět :-) prodávají čerpadýlko do 1000 Kč na autobaterii ale jejich životnost je krátká a doporučují 15 minut chod a 15 min odpočinek, kdyby to vydrželo delší dobu tak by to bylo fajn to bych to tam zašil do trávy a jen bych měnil baterie a tohle kdyby někdo ukradl tak by mě to ani tak nemrzelo