Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Automatické dvířka do kurníku

Zdravím, řeším automatické otevírání vrátek kurníku a zatím máme vyřešeny vrátka (je to obyčejná plastová deska, která jezdí v drážkách nahoru a dolů), máme motorek z dvd mechaniky a když to přípojíme na 12W tak to pěkně jede a pěkně to provázek namotá a dvířka jedou nahoru, když obrátíme polaritu tak to hezky provázek odmotá a dvířka jedou dolů. Co každopádně chybí je nějaký časovač, aby se to spustilo vždy jen na 5 sekund co 12 hodin a pak se obrátila polarita a zase to jelo 5 sekund nebo to řešit nějakým koncákem nebo jak to vlastně vyřešit?

Předem díky za nápady, případně i odkaz co přesně koupit. Díky

Dobu zavírání a otevírání bych neřešil časem (5s), ale v horní a dolní poloze dvířek bych dal spínače spínače, které přeruší chod motorku.
Slepice se neřídí hodinou, ale tím, jak se rozední a setmí. Takže i na to otevírání a zavírání by to chtělo ne časový spínač, ale snímač, který měří intenzitu světla - jakmile se rozední, vypustí slepice, jakmile se setmí, zavře dveře.
Co se týká polarity, můžeš mít 2 nezávislé spínače, které to budou pouštět s tou správnou polaritou.

Máš to vyzkoušeno i v zimě? Zvládne to ten motorek i když to trochu namrzne?

poprava slepic gilotinou v přímém přenosu. :-) Slepice funguje na světlo, takže v létě ti hrozí při fixně nastavených 12h, že to některé přizabije, nebo že zůstanou na noc venku.

Osobně bych to řešil světelným senzorem a nějakým obvodem. Dají se koupit i polotovary. Např. soumrakový senzor a univerzální časové relé.

http://www.produktinfo.conrad.com/datenblaetter/175000-199999/190027-an-01-cs-modul_univerzalniho_elektronic_casovace.pdf
https://www.gme.cz/soumrakovy-a-svetelny-spinac-sou-3

Pokud to zkombinuješ s nějakými spínači dorazu, je to asi nejjednodušší a ještě z pohledu složitosti a bezpečnosti slepic akceptovatelné řešení.

Já bych to řešil "komfortně" :-D pohybovým spinačem Arduino a digitálním časovým relátkem s přepínacím kontaktem téhož systému. Pokud by slepice přišla ke dvířkám tak by se seplo pohybovým spinačem časové relé a to svým kontaktem by, přes kontakt spodního koncového přepinače, provedlo vytažení. Nahoře (koncový) přepinač s přepínacím kontaktem by pohon vypnul a přepnul kontakt. Po nastaveném čase (možno od sekund do hodin) by časové relé přeplo kontakt a přes kontakt horního mikrospinače by dvířka byla spuštěna. Dole druhý (koncový) přepinač by fungoval stejně jako ten horní. Komponenty za "pár šupů" na Aliexpresu, případně trochu dráž na Aukru (zde nutno ale ověřit, zda to má "na skladě", nebo to taky objednává). Jiak z Číny dodací lhůty cca 1 měsíc. Pokud má prodejce na Aukru na skladě, do tří dnů.
To tak nějak "od boku".;-) Návrhů máš habaděj a tak mudruj.:-D:beer:

Vázat to na pohyb slepic, které by si otevíraly bych nedělal. Jednak to tvé zařízení pustí v noci do kurníku škůdce, který přijde ke dveřím a druhak rano nepustí ven slepice.
Ty budou sedět v kurníku a čekat na světlo, které v zavřeném kurníku nebude. Jestli si myslíš, že slepice začnou ráno a večer stepovat u zavřených dvířek, tak to neznáš slepice.

Pokud má kurník okno, slepice se nahrnou k dvířkům tak, že je zablokují. Je to koupený výrobek se soumrakovým čidlem a přes opravy si dělá co chce. Podotýkám, že žádné pouliční osvětlení, ani odraz měsíce neruší jeho kruhy.
Celkově je doba svítání známa na dost dlouho, tak není problém to občas nastavit. Na https://www.chovame.cz/ bylo vlákno a na youtube video s výsledkem. A počítat slepice je ošidné, jedna mámě nechodí do kurníku a ráno jí vždycky vítá před kurníkem. Večer je někde fuč.

Také jsem se snažil něco vymyslet, ale než jsem to 'vymyslel', tak táta udělal jednoduchý nášlapný mechanismus, který fungoval roky. Večer nebyl problém slepice zavřít ručně, šlo o to, aby je člověk nemusel ráno pouštět. Večer, když už byly na bidlech, tak jsem jen nastavil nášlapnou desku a bylo. Ráno, když slepice vstaly, došly k okénku, šláply na desku, ta odjistila dvířka a bylo.
Za celé roky se nám nestalo, že by se do kurníku dostala kuna či lasička. Do té doby několikrát.
A jen tak na okraj, pro 'městské kluky' Ony ty slepice zase tak hloupé nejsou, byste se divili, co se dokážou naučit. Třeba takové nášlapné krmítko... Během 1-2 dnů se s ním sžily. ;-)