Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Digitální multimetr

Zdraví.
Jsem zjistil, že mi můj 13 lety syn chodí tajně půjčovat můj multimetr.
Byl docela dost drahý a tak bojím.
Doporučte něco rozumného za rozumnou cenu?
Určitě ne automat.
Děkují.

loading...

https://www.ucebnepomockyslovakia.sk/eshop/kategoria/pomocky-pre-fyziku/produkt/digitalny-multimeter

Tento xindel na 9V baterku mám stovky, ba tisíce rokov doma odkedy sa objavil na našom trhu k naprostej spokojnosti s jeho meraním. (Stál tuším 800.-Kčs nejak v roku 1990).

Potom jedine profesionálne mašiny, tie spratkovi do rúk netreba do doby, než si zarobí sám na svoje vymakané, kvantové aparáty.

K čemu ho syn používá?
Já jsem si kdysi koupil avomet DU10, ten používám na sváteční měření a na obyčejné měření, třeba jestli ten tužkový článek mám ještě nechat nebo vyhodit jsem si koupil od Vietnamců digitální, bratru za 40Kč.

DU10 ne, dětí už jsou digitalní.Určitě by neprošlí daní ručičkové hodinky :-D
Parametr jen jeden - 13 let

K čemu ho syn používá?
Chtěl na vanoce raspberry, par arduin a nějake moduly.

Pokud to bude přesně měřít V,A,Ω bude spokojen.

Jak jsou na tom ty Činske měřaky.
Soused měl DT9205A z ali a byl spokojený.

Měřit budou všechny, i ty nejlevnější. S cenou pak neroste jen počet funkcí měřáku, ale především přesnost. Pokud to synek chce jen na orientační měření (napětí 5V přítomno/nepřítomno), stačí cokoliv. Když bude škálovat A/D převodníky, už se hodí něco přesnějšího a tak bych se díval na něco alespoň za litr. Zmíněný Uni-T není španý, Fluke už je poněkud kanon na vrabce.

Si myslim, ze na vylozene spatnej merak v kategorii 300Kc+ nenarazis. Je to orientacni meridlo a k orientaci je naprosto v pohode. Presnost lepsi nez 1% ma kazdej. Analogovy meridlo urcite ne, ani ja bych ho nechtel - mam ruce olsovy a digi meraky ustavaj ty pady podstatne lip.
Zacni skudlit na osiloskop a logickej analyzator, prijde to brzo.

Asi bych nekupoval u číňanů, ale naprosto klasický jednoduchý alá 7106 musí úplně stačit (číňani nebo lidl/penny/... se vejde do 50 korun jinak kolem 300 což by snad neměl být problém). Teda pro začátek, nikdo neřiká že bude poslední. Mám na mysli něco takového https://www.ges.cz/cz/digitalni-multimetr-dt-830d-GES07313040.html a vida 185 korun, to je skoro zadarmo.
Mimochodem varuju před čínským klonem ve žluté verzi, ten jako bonus při přiblížení lampičky náhodně modifikuje měřené údaje (asi tam ten čip neni dostatečně chráněný před světlem). Černý je v pohodě.
Já sám jsem začínal s něčím takovým https://www.ges.cz/cz/digitalni-multimetr-dm-3900-GES07313120.html ovšem tehdy to mé rodiče stálo kolem 900 tehdejších korun. Někde ještě budu mít jeho torzo (odešel mi v něm přepínač, který zkratoval měřené napětí). Má o něco víc rozsahů, ale je to asi pro začátek zbytečné. Pak jsem si pořídil Metex, ten snad někde ještě mám, měl tu vlastnost, že hodně žral baterky, proto jsem si pořídil DT830 kde vydržela baterka klidně i rok. Pak jsem nastoupil na střední a vysokou školu a s bastlením byl na víc jak 10 let konec. Teprve po dokončení vejšky jsem se začal ke svému koníčku pomalu vracet.

Za sebe bych přidal jednu zkušenost: teprve koupí multimetru s napájením tužkovými články (tedy nikoliv 9V baterií) a především automatickým vypínáním mám vyřešen problém kdy v nejnevhodnějším okamžiku nebylo čím měřit.

V práci mám takovej. Fluke, na tužkový a s automatickým vypínáním. Při delší práci zrovna ve chvíli, kdy konečně hroty krkolomně přiložím na měřící body, zjistím, že se samočinně vypnul. Takže znovu zapnout, znovu hroty na místo a počkat, až mašina projede pracovní cyklus, abych mohl měřit ve správnou chvíli.

Tak mne napadlo, přímo v hlavě, že pokud to není skutečně superdrahý a superpřesný laboratorní přístroj navázaný na nějaký metrologický řád, tak na tvém místě bych byl rád, že můj syn v tom věku má zájem o mé měřicí přístroje a ne o mé pornočasáky, značkovou whisky a kubánské doutníky. A pokud by ho rozbil, získal by do života zkušenost, že s drahými měřáky se musí zacházet oploceně a já bych měl pádnou výmluvu, že si musím koupit lepší a dražší měřák a ta kabelka holt počká do příštích prémií.
:-D:-D:-D:beer: