Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem náhrada relé TC 22 110V 5s

Dobrý večer potřebuji nahradit časové relé Modurel TC 22 110V 5s na rozběhu hvězda trojúhelník , koupil jsem stavitelné časové relé , ale to přepne za nastavený čas pouze pokud je trvale pod napětím, potřebuji relé které sepne impulzem a pak za stanovenou dobu přepne , moc děkuji za radu , případně kdyby někdo mohl relé nabídnout , na netu jsem našel ( prodejce dodal , a měřením jsem dospěl ,že mají zpoždění pouze 1-2s , což již na prodejce doplnil do popisu) potřebuji opravdu 5-7s jinak je velký proudový náraz děkuji

To co tam je normálně po stisku tlačítka sepne po uplynutí času přepne když v době než přepne vypnu stop tlačítkem tak ok , pokud vypnu po přepnutí tak lze znovu zapnout až za cca 15-20minut ,prošel jsem celý obvod a chyba je opravdu v relé a zřejmě je vyběhané mechanicky, potřebuji nejlépe jiný kus a přehodit . mechanický přepínač nepřipadá v úvahu , je to revolverový soustruh a v obvodu je pár koncových spínačů
jinak moc děkuji

To je nějaký divný.:-/ Kondenzátorové relé nemá žádnou "mechaniku", je to relé (cívka s jádrem a přepínacím kontaktem), kondíky a rezistory, které kondíky vybíjí. Po připojení napětí se kondíky nabijí, cívka relé sepne a překlopí kontakt a po čase daném vybíjením kondíků rezistorem cívka kontakt "pustí" zpět. Takže žádná složitá mechanika. A jak píšeš, když zapneš Y a rozbíhá se motor, tak musí být relé iniciováno a kontakt přepnut pro stykač Y. A v případě Stop při Y se odepnou všechny stykače i relé, neboť jde, jak píšeš, ihned opět zapnout rozběh znova. A pokud se rozběhne motor na D, pak relé musí být zase už v klidové poloze, kontak přepnut zpět, jinak by motor nemohl do D běžet. ;-) V případě, že by se relé nevrátilo po vypnutí v D do původní, klidové polohy, nedošlo by k žádnému zpoždění, ale při opětovném zapnutí by se měl motor zapnout rovnou do D a to ihned a s proudovým nárazem, který by zřejmě vyhodil nějaké jištění v přívodu.
Ta prodleva v případě vypnutí po rozběhu na D a opětného zapnutí nemůže být, podle mne, způsobena tím relé. Když tak relé vymontuj a vyzkoušej samostaně jeho funkci. To by neměl být problém. Ať zbytečně nesháníš relé.
Ta dlouhá prodleva v případě přepnutí na D a poté vypnutí je divná. Spíše bych to typoval na nějaké zpoždění od nějakého "tepelného", nebo rozběhového blokování.:-/
Ale takhle na dálku, pokud to nemohu prohlídnout jako celek a zapojení a "osahat", se těžko zjistí, o co může jít.:-(
Ale pokud stále trváš na vadě toho relé, našel jsem firmičku, která snad ještě ta TC 22 má. Zkus se u nich poptat.

https://www.elektro-svestka.cz/hledani.aspx?q=rel%C3%A9%20TC22

Teď mě ještě napadlo, píšeš že jde o "revolverák" a o nějakých koncácích. Není tam nějaká elektronika, která by mohla rozběh, znovuzapnutí, z nějakého důvodu, po rozběhu motoru do D a jeho vypnutí, než se něco "vybije" blokovat? ;-)

Vymontuj, vyzkoušej a pokud nebude fungovat rozdělej. I případná jeho oprava by neměla být moc složitá. Ještě mě zaráží, že je na 110 V. :-/ Na jeké napětí je ovládání u toho soustruhu? Předpokládám že asi na 220V AC. Pokud by bylo relé na napětí 110V napájeno 220V, mohlo by to způsobit jeho poškození. Ale furt se mi nezdá, že to je to relé. Pokud se motor rozběhne do Y a pak i přepne do D, tak to relé musí fachčit! Bez jeho správné funkce by to nebylo možné!;-) Dej vědět jak jsi dopadl.

Dobrý den , ovládání je 110V, je to opravdu relé vyzkoušeno venku a při každém opakovaném sepnutí se prodlužuje doba čekání na reakci
je tam sestava diody dvou odporůt třech kondenzátorů (hodnoty bez demontáže nezjistitelné) po přivedení napětí na vstup poprvé sepne OK , opakovaně již ne , na civku jde 24V a nic se neděje , pokud ručně přitlačím kotvičku tak drží po stanovený čas a odpadne,tak to typuji na slabou magnetizaci jádra, ale nevím proč

Z toho co píšeš se zatím dá usuzovat, že dioda je dobrá, ale zkontroluj ty odpory. Vzhledem k tomu, že je relé na 110V (asi AC-stříd.) a cívka relé na 24V (asi DC-ssm.), tak dioda usměrňuje a snižuje, společně s jedním odporem napětí pro cívku. Systém pracuje tak, že po přivedení napětí se sepne cívka relé (přepne kontakt) a nabijí se ty kondenzátory. Po odpojení napětí se kondenzátory vybíjí přes vybíjecí odpor. Po poklesu napětí na kondíkách pak cívka relé přepne kontakty zpět. Píšeš, že při opakovaném sepnutí se prodlužuje doba čekání na reakci. To když dojde nastavený čas? Jaká prodleva je mezi tím, aby po přivedení napětí (to jako po prvé) relé zase seplo OK? Vypadá to tak nějak, že ty kondenzátory si ponechávají déle potenciál a tím by mohlo docházet k problému při opětovném sepnutí. Což by ukazovalo na problém s přerušením vybíjecího odporu. Vzhledem k tomu, že relé drží po zapnutí, kondíky zřejmě budou OK. Těch 24 V na cívce je jak po prvé, tak i při opakovaném zapnutí, kdy cívka nepřitáhne kotvu? Pokud by bylo vždy, musí kotva rovněž vždy přitáhnout. Slabá magnetizace jádra může být způsobena pouze nižším napětím (při tom opakovaném sepnutí), případně zkratem více závitů na cívce relé. Ale to by se projevilo (ten zkrat) i při zapnutí prvním. Víc bych ještě mohl říct, pokud bych znal schema zapojení, ale na netu jsem to hledal a nikde nenašel. Pokud by Ti to stálo za to, neměl by být velký problém je zkreslit podle skutečnosti. Asi to bude na tišťáku, ale i to se dá zkreslit. Pokud by jsi si s tím dal tu práci :-/, to zkreslil na papír, i od ruky, ofoť a dej sem foto. Všechno jde opravit, pouze to někdy déle trvá. Nejdéle trvá zjištění závady. Vlastní oprava je už "brnkačka".:-D

Dobrý den , po prvním sepnutí do dalšího je prodleva od 5 minut a pak se prodlužuje , , na tištáku není je to proletované v té krabičce , schema jsme taky nenašli , zítra mi kolega půjčí ss zdroj do 30 V a vyzkoušíme opakovaně spínat relé , a pokud bude dobré ,tak mi změří kondenzátory a odpory , koupíme nové a snad to bude OK , je to záhada a jak píšete , zavitový zkrat by se sám za 5-20minut sám neodstranil , uvidíme , výsledek napíšu děkuji

Pokud by jsi napájel cívku střídavého stykače ss napětím a toto podstatně nějak nesnížil (třeba výkonným předřadným odporem), pak spolehlivě shoří. Já třeba používám el.ventily s cívkou 220 V střída a aby vůbec "nebrnčely", napájím je při zapnutí usměrněným napětím z 230 V AC (něco kolem 300 V DC) a po cca 3 sekundách, pomocí časového relé, jí předřazuji odpor cca 8 Kohmů /10W. Jednou mi relé selhalo a cívka okamžitě shořela. Teď už vkládám, pro jistotu, tepelné vypínací čidlo přímo do cívky.
Co se týče původní otázky.
Pokud by se mu při prvním zapnutí zahřála a způsobovalo by to to co říkáš, pak by to svědčilo nejspíš o tom, že je na ní vyšší napětí, než na jaké je dimenzovaná, nebo že má zkratovaný závity. Co říkáš?

Dobrý den , tak mechanicky je relé OK ( nemůže se přehřívat , neboť je pod plným nappetím jen cca 2 sekundy) přiloženo schema a na kapacitě c3 zůstává po prvním sepnutí 5 V které se vybíjí dlouhou dobu a to napětí pak chybí při spínání. pokud se sníží paraelní odpor k C3 ,nebo paraelně přidá další capacita tak relé spíná , takže koupím nové kondenzátory a odpory přepájím a dám vědět . bohužel nemám v dosahu obchod se součástkami tak to bude nějaký čas trvat , ale dle kolegy se kterým se prováděli ověření by to mělo být výměnou součástek vyřešeno , dioda je dobrá děkuji za rady a konečný výsledek sem uvedu