(ne)Použití nerezové oceli pro auta,aby nerezly?
Proč se nepouživá nerez pro karoserie aut a další věci (branky na pozemky, vrata)? Pak by odpadl problém s rezivěním...
V čem je háček?
# Nemožnost svařování
# Nedrží na tom barva
# špatné mechanické vlastnosti (jaké)
# stejně to rozleptá sůl (týká se jen aut)
# Nemožnost vyrobit/tvarovat nerezové kusy v požadovaném tvaru a tloušťce
# cena
Uhadol si, posledny bod je spravny.
Nedrží na ní magnety! Před několika desítkami let okolo roku 1970 se uvažovalo o tom, že nárazníky aut budou muset bez poškození pohltit náraz do cca 30 km/hod. Jakby to ale dopadlo, mnoho lidí by bylo bez práce a tak to přeci nejde svět by se neposouval k světlým zítřkům a nerezové auto by bylo po několika letech morálně zastaralé. Jinak na doplnění druhů nerez ocelí je víc jak 60 a některé též reznou.
Nevím jak je to možný, ale u Tvý odpovědi se ukázalo, že s ní nesouhlasím. A já to určitě nezaškrt!!! Nevím, jak se to mohlo stát. Naopak, víceméně plný souhlas!!!
Tak jsem to opravil. Osobně jsem si kdysi na Dacii 1300 svařil kompletní výfuk z nerezu, včetně potrubí. A když se už skoro rozpadala, vejfuk byl stále jako nový.
Přesně tak, to hlavní je, že není potřeba dělat "trvanlivé výrobky" vše ostatní je podružné, jde o to aby životnost výrobku jednoho dne skončila a vy jste si musel koupit nový nebo ho opravit což se zase = nákupu opravných prostředků, tj. náhradních dílů a různých komponent nátěrů apod. čili = zase se prodává vyrábí kupuje a tak stále dokola.............
Je to drahé, blbě na tom drží barva a hlavně to nemá smysl vzhledem k tomu, že dřív nebo později se na autě začne s*át všechno ostatní.
Dvacet let to vydrží s pozinkovanýma plechama a pak už je to na odpis.
Nebo bys chtěl dneska stále jezdit Š100 s padesát let starou výbavou, bez klimy, ABS, Airbagů, třikrát repasovaným motorem, druhou převodovkou, mžourajícími světlomety,... ?
100 zrovna ne, ale rozhodně bych chtěl jezdit 120, Minorem, Pobědou, Volhou, CX, MB 123, VW T2, Wartburgem 353,...
Vše odešlo na korozi a s láskou na ně vzpomínám, kdykoliv mi začne pípat auto kvůli nezapnutým pásům.
Z nostalgie proč ne.
Jezdim deset let starým autem a když jsem teď pokusně sedl do stodvacítky, tak to byl porod.
Řvalo to, nejelo to, smrdělo to. Při představě dnešní hustoty dopravy obstarané stodvacítkami... to nechceš.
V dubnu jsem měl na 14 dní půjčeného trabanta (bo můj elektronikou nabitý krám skončil opět v servisu) a byl jsem šťastný jako blecha. Jediné co mi chybělo byla šaltpáka na podlaze a cyklovač stěračů.
Zásadním problémem je obrobitelnost . V práci něco děláme pro automobilky . Stříhá se z 0,6 plechu a razníky a matrice jsou povlakovány titanem . Bezproblému to už nastříhalo okolo milionu kusu a nebrousilo se , kromě nějakých havárek . Děláme i z nerezu a je to velký problém . Třeba 2mm plech se stříhají takové podlouhlé lišty bez ohybu jen s dírami a razníky vydrží 2 nebo 3 tisíce kusu . I když se používají speciální materiály . Prostě se něco utrhne , zadře atd. Pak to projede postupovým nástrojem a zdemoluje zbytek. Zkuste do nerezu třeba jen udělat závit, at máte trochu ponětí.
Jo, pamatuju si, jak jsem se kdysi pokoušel uříznout pilkou na železo 2mm pásek nerezu. Měl jsem normální plátky na ocel a zničil jsem asi tři.
Co by sa nevyrabali: https://cs.wikipedia.org/wiki/DeLorean_DMC-12 :D
Ale samozrejme je to skor kuriozita. Inak plati hore uvedene - vysoka cena. No a ta ma povod vo vysokej cene vstupného materialu a vo vysokých nakladoch na obrabanie.
Je tam ještě jeden háček. Nerez blbě vede teplo, někde to nevadí, jinde to vadí hodně. Třeba nerezové výfuky na některých typech motorů údajně tomu motoru vůbec nedělaly dobře.
Cena, obrobitelnost, hmotnost a taky přílišná tvrdost a houževnatost. Představ si, že ti při nárazu čelní kapota zajede až do kabiny a ufikne ti hlavu, než aby se poslušně zmačkala.