Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno zřízení žumpy z 1000 litrového barelu

Máme v úmyslu zřídit si žumpu z klasického 1000 litrového barelu, který je zasazen v kovové konstrukci. Má ale dole výpusť, protože se samozřejmě používá k jiným účelům, např. si ho kupují zahrádkáři na dešťovku, aby s ní pak mohli zalévat. Potřebujeme tuto výpusť důkladně zaslepit, a to tak, aby jsme měli jistotu, že nezačne v budoucnu propouštět, aby nám pak chata nezačala plavat ve sra.kách. Poradíte někdo jak na to? Nejen jakým prostředkem utěsnit, ale i technologický postup, aby to bylo opravdu kvalitní. Jo a ještě dotaz, je vůbec vhodné žumpu realizovat z tohoto barelu? Děkuji :-)

To chceš mať barel v suteréne či pivnici pod chatou? Blbé riešenie. Zabudneš náhodou na vyčerpanie, barel bude plný, spláchneš a máš sračky v pivnici.

Však vykop vedľa chaty jamu, spusti do nej barel tak, aby vrchný dekel zostal zarovno s povrchom pôdy prístupný pre ponorné, kalové čerpadlo alebo pre hadicu hovnocuca.

Spádovaný jarok vykopaný do pôdy pre tvrdenú novodurovú, odpadovú trubku o priemere 100mm, si vykopeš (stačí 20cm hlboko) a napojíš do zakopaného barela svojpomocne tiež.

Pokud jde pouze o spolehlivé zajištění výtoku (viz druhý obrázek nádrže v odkazu) tak bych víčko před zašroubením natřel mamutem. Ten je spolehlivě utěsní a přilepí a pokud máš z toho obavu, bez potřebného "vercajku" jej nikdo nepovolí a určitě z něj nic nevyteče.
Jinak, co se týče provedení, souhlasím s Ahasverem. Pokud by byla ale opravdu umístěna tak, že by její přetečení mohlo být problémem, pak v ní osadit nahoře, v potřebné úrovni, "hlídač" hladiny, tak, aby signalizoval maximální naplnění a možnost přetečení. Provést plovákem, nebo jiným čidlem, spínajícím nějakou houkačku, zvonek a podobně. Banální, jednoduché, ale praktické a účinné.;-)
http://www.bazar.cz/xad8105653-plastovy-barel-nadrz-kontejner-na-vodu-ibc-1000l.aspx

Zdá se mi to krapet malý objem a nešťastný nápad.
Hovnocuc je docela drahá sranda, nemáš li známého traktoristu s něčím menším, co to chlístne na pole, COŽ SE DNES NESMÍ. Je to divný, kejda nevadí.
Nejmenší, co jsem viděl byl na vejtřasce 3 kubíky cisterna. Za ty tři kubíky jsem dal cca 3500 včetně 20km cesty, legální cena s účtenkou a likvidací v čističce.
Spotřeba vody i na chatě je dnes vysoká (lidi už to dnes moc neumí s malým množstvím vody) a 1000l je nic. Když byste do nádrže pouštěli jenom tuhý fekál, tak to hovnocuc nevytáhne.
To je možná schůdnější kompostovací wc.
Vyšší cena by se vrátila po přepočtu ceny hovnocucu několikrát v roce.

Ostatní voda kromě WC má svůj odtok, to neřeším. Do toho barelu budeme vykonávat malou a velkou potřebu a normálně splachovat, takže by se to mělo dobře naředit. Jelikož je to chata a trávíme tam především víkendy ve dvou max. čtyřech lidech tak to bude stačit. Hovnocuc máme přímo v dědině, takže kilometry mám za skoro hubičku a 1 kubík vycucnutí cca 800,-Kč, takže bych řekla, že se 100%ně do 1000,-Kč vejdu a nebudu porušovat ani žádné zákony znečišťováním okolí. Kompostovací WC nechci jelikož chata je v horách a takové množství kompostu bych tam nikdy nevyužila vzhledem ke kamenité půdě a poměrně malinkému pozemku. Jinak na zahrady je to super věc, hodně jsem si o tom na netu přečetla. Děkuji.

Pokud Vám nestačí umístění na závit víčko, pak doporučuji dá šroubení a trubku s kolínkem vytáhnout nad nádrž a tam dát uzávěr. lze to pak využít při vysávání tak, že touto trubkou můžete přivádět čistou vodu a vířit sediment na spodku nádrže. Jinak mám shodný názor s tím, že nádrž na žumpu je malá. Je to hlavně s ohledem na nové zákony kdy budete muset prokazovat, že Vám nádrž vyvezla odborná firma. Většina nových "hovnocuců" má obsah okolo 10 m3 a jednou z položek při fakturaci je výjezd a projezd kilometrů. Ten bude u Vás shodný jak při vyvážení 1 m3 tak při vyvážení 10 m3. Vím co říkám, nějaký pátek jsem s "hovnocucem" jezdil.

Vlastníci bezodtokových jímek budou muset stejně jako nyní prokazovat úřadům, jak zajistili zneškodnění odpadních vod. Nově budou mít povinnost předložit příslušné doklady za poslední dva roky. Provozovatelé fekálních vozů jim o tom budou muset vydávat potvrzení v němž bude mimo jiné uvedeno, o jako jímku šlo, množství odpadních vod a do které čistírny je odvezl. Odvážet odpad z jímek budou smět jen čistírny odpadních vod nebo podnikatelé podle živnostenského zákona. Toto je citace z nového zákona, který je před schválením. Počítejte s tím, že Váš soused bude "iniciovat kontrolu" (udání), příslušnému úřadu.

Já o tom všem vím a budu mít vše legální ;-) odvoz mám zajištěn firmou, která na to vlastní příslušné oprávnění a nemám s tím problém. Navíc je nás tam více chatařů, kteří si necháváme vyvézt hovnocucem, takže za dopravu zaplatím minimum, neboť se domlouváme a vyvážíme všichni najednou :-) Díky za upozornění a pěkný den.

Ještě k tomuto tematu. Pokud budete mít souseda takového, jak píše nerady, tak co se týče otázky: "pokud není žalobce, není ani soudce" ;-)
Ale jinak bude asi výhledově nejlepší řešení realizace malé domácí ČOV.
I v porovnání s doporučovanými kompostovacími WC, od nichž se už ani cenou neliší, řeší likvidaci odpadních vod, včetně exkrementů z WC, daleko kompletněji a na vyšší úrovni.
Pokud začnou obce uplatňovat požadavky na základě navržené úpravy zákona o odpadech (jak píše nerady) a bude nutno vyvážet oficielně jímky a dokládat o tom doklady, bude toto řešení zřejmě nejekonomičtější.

Zajímavé počtení o těchto ČOV viz odkaz. Nebude snad bráno jako reklama konkrétního dodavatele, ale jde o poměrně komplexní informaci o možnostech realizace malých domácích ČOV.

http://ekocis.cz/cisticky-odpadnich-vod?utm_source=seznam&utm_medium=cpc&utm_campaign=ekocis.cz-27581-cpc-SRC-COV%2bDest-V&utm_content=Cistirny

Psala jsem už "neradymu" :-) já mám odvoz legálně zajištěn a vůbec mi nevadí, že za to budu platit, nemíním se v budoucnu s někým přehadovat, protože my jsme v národní přírodní rezervaci ;-) Já už jsem si našla i firmu na ČOV tady v blízkosti, ale to budu řešit až u vrtu na vodu, kterou chceme používat k mytí a vaření, tam máme odtok řešen jinak. Jde mi pouze o ty fekálie. Já jsem se jen bála, aby ten 1000 litrový barel byl na to vhodný a jak ho dobře utěsnit. Děkuji za vyčerpávající odpovědi a přeji pěkný den.

Ještě k realizaci podle Vašeho záměru. Pokud se realizuje žumpa (jímka na odpadní vody) oficielně, je potřeba stavební pvolení a na závěr i zkouška těsnosti a kolaudace.
Pokud budete řešit jímku Vámi uvedeným způsobem, zřejmě to přes stavební povolení nepůjde a asi by toto provedení ani neprošlo. Zejména, pokud, jak píšete, objekt je v NPR. Musí být na toto projekt a další formality, stejně jako budete potřebovat na zamýšlenou studnu.
Tím pádem ale nebude mít ani obecní úřad údaj o tom, že žumpu provozujete a pak by neměl důvod ani požadovat doklady o vyvážení.
Ale nic Vám nebrání, aby jste chatu vybavila také "kempingovým" WC za pár stovek a v případě, že by měl někdo připomínky, jak máte zřízeno WC a jak likvidujete exkrementy, můžete argumentovat používáním tohoto mobilního WC a že jeho obsah likvidujete povoleným způsobem a to, po návratu domů, vylitím do domovního záchodu.
Pochopitelně záleží na tom, aby o tomto vašem řešení nikdo moc nevěděl, nebo jste neměli "dobrého" souseda, který Vás udá.;-)
Pokud budete Vámi realizovanou "žumpu" vyvážet společně se sousedy, hrozí to, že některý, rovněž "aktivní", může "nahlásit" že provozujete žumpu, která byla realizována "na černo" a může být opět problém.
Bohužel, dělá se z toho dnes "velká věda" a může být kvůli tomu dosti problémů. Udání, pokuty a.t.d..:-( Kde jsou doby, kdy stačila obyčejná "kadibudka". :puff:

Katy, spousta rad je, ja kto neudělat a co nejvíce komplikací. Mnoho lidí má takovou "nádrž" a bez problémů. Někdo dokonce i více, a má to jako septik, nikoliv žumpu se vsakováním do podloží, což je někdy dobré.
Utěsnění kohoutu je možné zátkou, nebo vyměnit kohout celý, popřípadě zaslepení díry po kohoutu.

Aha, taky mě udivilo, jak tady někteří z toho dělají takovou vědu a přitom jestli mám malou plastovou "krabičku" ve formě chemického WC nebo velkou plastovou "krabičku" ve formě barelu, který nechám legálně vyvážet, tak na tom nic nevidím. A opravdu tam již před tím něco podobného bylo, takže já nejdu zahajovat žádnou stavbu, jdu jen vyměnit nádobu za o něco větší. Chatu měl přede mnou dědula, kterému stačil ještě menší barelek :-D Děkuji vám za podporu, dobře mi radil i George63. Pěkný den.

Katy, jde pochopitelně o celkovou situaci a jak se vše vyvine. milan.cukrar má pravdu, ale situace se možná, vzhledem k té změně zákona, změní. Mám obdobnou situaci u své chaty (v CHKO) a taky čekám, jak vše dopadne. Jímku mám betonovou a zkolaudovanou. Zatím nikdo nikdy nechtěl po mě žádný doklad o vyvážení a nevím o nikom ze sousedů (kteří to mají stejně) že by byl nějaký problém. Mám v ní přepážky, jako v septiku a vodu "stahuju" do terénu. Ale ke kolaudaci jsem musel mít ověřený "certifikát" o zkoušce těsnosti od stavebního technika. Ale to už je cca 20 let. Tak uvidíme, co si na nás ti naši političtí buz... zase vymyslí a jak to budou úřady realizovat. ;-) Přeji také pěkný den (a zřejmě dnes i bude).:-D

Jo dneska by mělo být hezky :-) Jdu to zrealizovat a nechám to osudu. Podle mě nic znečišťovat nebudu a když nějaký úředníček bude mít v budoucnu problém, tak pak budu řešit, ale to by museli vypokutovat celou naši chatovou osadu :-D Takže asi tak nějak... Utěsním to tím silikonem a jak jste mi radil, natřu závitový uzávěr mamutem a dotáhnu co to půjde. :beer::puff:

S tím uzávěrem si zase tak hlavu nelamte,v těch kontejnerech se běžně skladují a převáží silné žíraviny,toxické látky,rozpouštědla i jedy a určitě se moc nestává,aby se narušil kohout i ta vnější zátka a 1000 litrů nějaké nebezpečné kapaliny někam vyteklo na zem.A ředěné výkaly nic rozežírat nebudou.