Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Spojeny zasuvkovy a svetelny obvod?!

Zdravim, u svagra pri rekonstrukci jsme narazili v elektricke krabici na zajimavou vec - v jedne krabici se nachazi privod zasuvkoveho a svetelneho obvodu, ktere jsou navic propojeny(pomoci wago). Svagr tvrdi, ze to tak muze byt ::) Je tohle vubec mozne?

Pokud by to bylo ve wago svorkach, tak to lze (protoze wago je izolovana a lze ji tedy de facto povazovat za samostatnou krabicku). Spojeni fazovych vodicu obvodu za ruznymi jistici je naprosto nepripustne. Spojeni N muze zpusobit problem, pokud ma kazdy obvod svuj chranic, spojeni PE naopak problem nezpusobi a je dokonce zadouci. U PEN v TN-C bez chranice to taky nevadi.

Ale jak vidite, mozne to je.

Zalezi na odporu vsech casti vedeni, na hodnotach jisticu apod. Mozna rizika:

1. pokud se nascitaji dalsi nepriznive okolnosti, muze to vest az ke vzniku pozaru pri nejake banalni poruse. Uvedomte si, ze jmenovite hodnoty proudu tech jisticu se scitaji, ale prurez koncoveho vedeni ne.
2. uraz: pokud o tom vite, tak asi ne, ale prijde nekdo dalsi, vypne jen jeden jistic a ...
3. mezifazovy zkrat v pripade, ze v budoucnu nekdo prehodi zasuvkovy obvod na jinou fazi, nez svetelny a ten muze mit taky zajimave nasledky

Ac mam pro ruzne elektrobastleni pochopeni a nemyslim si, ze je nutne vzdy uplne do pismene dodrzovat normy, tak si myslim, ze kdyz naprosto presne nevite, co delate a nemate k tomu dost dobry duvod (v tomto pripade patrne neni splnena ani jedna z podminek), je vhodne to udelat ciste.

V základní otázce je mi nejasné, o co se jedná. Jak jsou v jedné krabici provedeny přívody dvou obvodů a pak navíc propojeny?
Ale všeobecně.
Jednotlivé obvody el.instalace, samostatně jištěné a jističem vypínatelné, musí být od sebe odděleny a nesmí mít v el. instalaci společná vedení, ani propojovací místa. Dle ČSN 332130 existovala pouze vyjímečná možnost t.zv. sdruženého obvodu více shodných zařízení (třeba 3 ks jednofázových zásuvek, napojených společným kabelem 5C (dříve v soustavě TN-C 4B) a jištěných 3 x 1 fázovým jističem v jednotlivých fázích a v krabici rozvedených do tří 1 fáz. zásuvek 230V), ale u takovéhoto obvodu musí být na vývodu v el. rozvaděči zařazen společný vypínací prvek všech tří fází tohoto obvodu a tento obvod musí být výrazně označen jako "sdružený obvod". Ale v tomto případě se o toto určitě nejedná.
A pokud by šlo o to, že v této krabici je proveden pouze přívod obvodu z jedné fáze a z jednoho jističe a z něj napojeny zásuvky (tedy "zásuvkový" obvod) a případně napojeno i nějaké svítidlo, nejednalo by se o samostatný světelný okruh propojený s okruhem zásuvkovým. A v tomto případě norma připouští i vyjímečné připojení svítidla na zásuvkový okruh, případně i obráceně, vyjímečné připojení zásuvky na případný okruh světelný, třeba pro připojení svítidel u nočních stolků v ložnici a pod.
Ale běžně by měly být okruhy zásuvek a osvětlení provedeny vždy jako samostatné a nesmí být mezi sebou nikde propojovány.

Už jsem viděl i jističe propojené nahoře a dole. Nemusím říkat, že něco takového je absolutně nepřípustné. To když jsem známému známého vyměňoval vyhořelou zásuvku. Radši jsem dělal, že to nevidim, protože řešit jak pět jističů paralelně (navíc vypadaly jak sbírka z bazaru nebo skládky) může sloužit, na to jsem neměl náladu. Hlavně když to vypnul tak, abych nedostal pecku. Omezil jsem se jen na to, co věděl, že jeho instalace je nějak "divná".Myslím že v tom domě a bytě tohle byl ten nejmenší problém.