Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakym materialem a způsobem opravit vertikálně naprasklý sud?

Ahoj kutilove, vite cim a jak by sel opravit sud (asi z tvrzeneho PE nebo PP, modra barva), ktery ma asi 10cm naprasklou skviru svisle, je mozna 1mm siroka v nejsirsim miste a zuzuje se ze neni videt, tedy je to prasklina a neni to dira. Aby to těsnilo, když se to bude rozpínat a smrštovet silami po obvodu při zaplnování vodou , aby to odolalo i neustálému svitu slunce, mrazum a vode.

Není problém to zavařit doma. Je k tomu potřeba malý plynový hořák, z nouze i plynový zapalovač určený do větru, takový co má plamínek jako autogen. Je potřeba ho ale nastavit na maximum a pracovat s přestávkami, aby nedošlo k jeho přehřátí. Lepší je ale třeba takový ten tužkový hořák, který se dá koupit a plní se jako zapalovač.
Dále potřebujeme kousek polyetylénu. Například z láhve od nějakého avivážního prostředku a podobně. Ne PET.
Láhev z PE bývá matně bíle průsvitná nebo barevná. Bývá na ni recyklační znak PE. Plynovým hořákem mírně natavujeme okraje praskliny a současně tavíme přídavný materiál, kterým prasklinu zalejeme. Je ale nutno pracovat tak, aby se okraje praskliny natavily jen povrchově a nedošlo k zborcení materiálu. Přídavný materiál ohřát jen tak, aby se začal tavit, ale nepřehřál. Došlo by k zvoskovatění. Zalepenou prasklinu nechat zchládnout a potom stejným způsobem udělat ještě krycí vrstvu s přesahem do okolí ke zpevnění.
Pravděpodobně ale nezkoušel jsem to, by bylo postupovat stejně s natavením okrajů praskliny a místo přídavného materiálu použít pistoli s tavným lepidlem. Materál je to podobný a při natavení opravovaného dílu dojde k tepelnému smísení materálů a dostatečné pevnosti. Použití tavného lepidla bez natavení podkladu mít dostatečnou pevnost asi nebude. To s tavným lepidlem, je teoretický předpoklad, nezkoušel jsem to v podobném případě.

A pak je ještě jedna možnost, kterou jsem viděl u známého na zahradě, kde má sud naprasklý mrazem, když tam nechal v zimě vodu. Z vnitřní strany to zalepil tzv. americkou lepící páskou, několika vrstvami a ještě z vnější stany. Je to taková ta páska asi 5cm široká stříbrná s textilními vlákny uvnitř, dobře lepivá, myslím Pattex.
Prý to drží už několik let. AAA-je to.. :-)

Pe jedine zvariť teplom. (Hoď dotaz na zvarenie plastových nárazníkov na staršie vozidlá).

Dnes sú lepidlá na novodur, Pe materiály, len je to podobné riešenie, ako lepiť sekundovým lepidlom malé trhliny. Nie sú lepené diery a trhliny bezpečné, tlakuvzdorné a vodostále.

Lepidlo by malo chemicky rozleptať pôvodný materiál čo sa pri molekulárnom reťazi Pe matroša nedá dosiahnuť. Ešte horšie je to so silónom, teflónom, teda potravinárskymi sudmi určenými pre víno, kvasy a pálenku.

Na spáru jen 1 mm bych klidně zkusil použít třeba chemoprén,je pružný i po zaschnutí.A z obou stran přeplátovat pruhem sklolaminátové tkaniny,v nouzi i nějaké syntetické tkaniny,co neshnije ve vodě.Přetřít tím chemoprénem a musí to držet.Ovšem zavaření podle návodu od Zerozero vypadá taky zajímavě.

Běžně dostupné sudy jsou z PP, který se obtížně v domácích podmínkách spojuje. Doporučuju ALTECO EPO PUTTY dvousložkovou epoxydovou plastelínu. Ovšem je nutné použít plastelínu i zevnitř což může být problém(manipulační rozměry) . Rovněž doporučuju konce prasklin odvrtat ,aby se zabránilo dalšímu šíření trhliny.