Zapojení 1w led (350ma) na konstantní proudový zdroj 700ma
Dobrý večer, mám proudový zdroj Mean Well LPC-35-700. Vím, že na zdroj mohu zapojit do série 3w led chipy o proudu 700ma. Mohu na zdroj zapojit 1w led chipy o proudu 350ma? Například že bych je zapojil po dvojicích pararelně a ty pak propojil sériově? Děkuji za odpovědi.
Teoreticky ano, prakticky to ale je zadelano na problem. Spolehat na to, ze jsou ty diody natolik stejny, ze se ten proud taky stejne rozlozi je velmi optimisticky. Spis bude jedna pretizena a druha bude svitit slabe.
Mohlo by se tomu pomoci vyrovnávacími odpory. Má to ale jednu vadu. Pokud se to udělá s novými diodami, bude to souhlasit. Ale jak bodou stárnout, tak rozdělení proudu se bude měnit.
Další věcí je to, že se úbytky mění s teplotou. Těžko zajistíte na obou diodách stejnou teplotu. Takže opět jedna bude přetížená a druhá se bude flákat. Navíc mám pocit (kdyžtak mě opravte), že zrovna tady je kladná zpětná vazba, podobně jako u bipolárních tranzistorů (a narozdíl od FETů), ta co na sobě bude mít větší úbytek, bude se víc zahřívat a úbytek ještě zvětšovat.
Paralelní řazení součástek je věc dost ošemetná a 100% využití je zhola nemožné. Dosáhnout 95% teoretického maxima, aniž by došlo k přetížení některé je problém, činitel využití bývá daleko menší.
Doporučuju si přečíst příslušné partie v učebnici výkonové elektroniky. Tam je to sice o normálních diodách, ale problém bude stejný, jen s tím, že ty usměrňovací nesvítí.
Je otázkou, proč nekoupit zdroj 350mA, bylo by po problému; teda pokud ho už má, tak se nedá nic dělat. Osobně bych zapojil paralelně tři diody, při jejich ceně je to jedno, menším proudem jim prodloužim život, a žádná nebude přetížená, protože aby se z 230 dostal proud na 350 to už by musela být dost odlišná.
Jestli řadit do série paralelní kombinace a nebo dát paralelně dvě sériové kombinace, to je otázka na kterou neni snadná odpověď.
Nejdříve bych udělal dvě série z 1W diod a pak tyto série na koncích spojil do paralelu. Malé rozdíly v jednotlivých diodách se v sérii (náhodně a přibližně) vyrovnají. Pak ty dvě série budou hodně podobné a rozdíl proudu v jednotlivých větvích nebude velký. Jsou tak zapojeny některé LED žárovky a funguje to. Po zapojení je možno měřením ověřit. U LED 12W žárovky kde bylo 2x 12 diod v sérioparalelním zapojení jsem změřil jednotlivé větve a rozdíl proudu byl nepatrný.
Mám takových žárovek několik a dvě odešly, zřejmě jim nesvědčí umístění ve skleněné nevětrané kouli. Právě tam odešly. Po odpárání mléčného krytu, jsem jednu žárovku použil na náhradní díly a čip z ní jsem přemístil místo vadného do druhé. Svítí dodnes. To byl důvod, proč jsem se v tom hrabal a změřil to.
Já zase opravoval LEDky 10 W a ty měly zapojeny dvojice LED (paralelně) 10 x za sebou do serie. A když "odešla" jedna ve dvojici, odešla i druhá a žárovka zhasla. Ale pro zapojení těch LED žárovek a jejich diod existuje víc a různých druhů zapojení.
P.S.
Zajímalo by mne, jak ty čipy odpajuješ a připajuješ, mi se to nějak stále nedaří. Já ty vadné uvedené v úvodu opravuji překlenutím místo LED rezistorem, což není problém. A dávám o něco větší, abych celý okruh trochu "odlehčil". Sice toto vše trochu sníží světelný výkon ( o cca 20%) ale pro "podřadnější" prostory jsou stále využitelné a zatím "drží".
Ale u některých s jiným zapojením mi to nefungovalo a postupně "odcházely" i další diody. A prováděná měření byla kolikrát úplně "záhadná". Jak napětí na jednotlivých diodách, tak i proudy ve větvích. Ale dál jsem zatím, pro jiné aktivity, "nebádal".
Jaky diody chces odpajet? Maly je nejjednodussi smets primerenou kapkou cinu, vetsi nadzdvihavat packy pinzentou za nahrivani. Nekdy je i smysluplny odriznout nozem vyvody a jenom ocistit plosky. Nejlepsi je ale samozrejme horkovzduch, ohradka a vakuova pinzeta.
Náhradní čipy jsem získal z vadné žárovky kde byla jedna vadná a půlka tím nesvítila. Čipy jsou na hliníkové destičce, kterou jsem odpojil a odšrouboval z těla žárovky. Destičku jsem uchopil za okraj kleštěmi a z druhé strany ohřál malým plynovým hořákem. Jak povolil cín, stáhl jsem čipy dolů hranou nože. Chce to ohřát tak akorát, aby se čipy nepoškodily, ale asi vydrží dost, nezničil jsem tak ani jednu.
Na opravované žárovce jsem čip odpájel tak, že jsem špičkou nože vyškrabal ten gel a výkonnější 125W trafopájkou nanesl větší kapku cínu přes celou diodu a hrotem páječky diodu odsunul z místa. Hliníkový základ hodně odvádí teplo, tak je dobré tomu pomoci z druhé strany třeba plynovým zapalovačem. Pak jsem místo s kontaktními ploškami očistil a na každou nanesl páječkou malou kapku čerstvého cínu. Náhradní diodu jsem přiložil na správné místo mírně přitlačoval pinzetou, nebo co bylo po ruce a z druhé strany ohřál tím plynovým hořáčkem. Když cín povolí tak se to pozná, že dioda sedne na místo. Chce to trochu šikovnosti, aby dioda neujela z místa. Destičku to chce nějak upnout, je na to málo ruk. Já použil takový mini svěráček. Ten plynový hořáček je taková tužka s hořákem asi průměr 8mm, asi znáš. Dělá to dost ostrý úzký plamen, takže se to dá dost dobře nasměrovat na místo. Destička se i tak ohřeje celá, ale ostatní diody zůstanou na místě.
Zatím jsem takhle opravil dvě žárovky. Je fakt že ceny LED jdou dolů, že se to asi nevyplatí dělat. Ale když se člověk chce něčím zabavit, jde to.
Dík za podrobný popis "technologie" práce při opravě LED žárovak. Hned jak bude čas, vyzkouším. Ale máš pravdu, že už se to asi nevyplácí, neboť co jsem kupoval posledního půl roku až skoro rok, většinou na K+B elektro, a žárovky EMOS a BEST-LED (9W/E27), tak byly v ceně 59,-Kč a EMOS dokonce v akci za 39,-Kč a zatím z nich neodešla žádná. Ale pár starých cca 2 roky (LUMENIX 12W od našeho prodejce, ale z Číny, tehdy za 75,- Kč, které odešly jinak všechny a většinu jsem vrátil bez problémů dodavateli) mi ještě zůstalo a tak se uvidí. Ty už se vracet nevyplácí. Ještě jednou dík. Tvůj návod jsem si uložil na NB.
V jedněch LED žárovkách, které opravuji, je použito zapojení dvou diod paralelně a 1 x za sebou tyto dvojice do série. Což odpovídá tvému záměru. A všechny postupně odešly. Nevím, jestli to bylo vadnými diodami, nebo tím zapojením.