Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapojení cirkulárky

Dobrý den,

Chci zapojit starší 3f motor cirkulárky na 5-ti žilový kabel.

Původní zapojení 5-ti žilovým kabelem bylo tak, že N (modrý) vodič nebyl vůbec zapojen. Ve vypínači tedy byly 3f a 1 zelenožlutý (PEN), které dále šly do motoru.

V obvodu je nyní zapojen i proudový chránič, tak se chci zeptat, jestli při tomto uspořádání bude funkčí.

Děkuji

[80934-pila-1-png]

- Proudový chránič bude funkční vždy, pokud je správně zapojen a provozován.
- Pokud je motor spínán mechanickým vypínačem, nebude modrý vodič zapojen. Nemá tam žádnou funkci a proudový chránič dál bude hlídat "unikající proud". Nebezpečí vzniká při přerušení dodávky el.proudu, kdy může obsluha opomenout spínač v zapnuté poloze a po obnovení dodávky se pila nečekaně roztočí a může být nebezpečná. Toto zapojení se již v moderních strojích nepoužívá.
- Pokud je motor spínán elektromechanickým, nebo elektromagnetickým spínačem, bude modrý vodič zapojen podle funkce tohoto spínače - na blokovací cívku vypínače, nebo na spínací cívku stykače. Jedná se o modernější přístroje, které vypnou přístroj při přerušení přívodu elektřiny například při krátkodobém výpadku napájení, aby nezůstala pila (motor) zapnutá a při obnovení dodávky se sama nerozeběhla. Pokud by tato cívka byla zapojena na Ž/Z vodič, proudový chránič by vypínal, protože považuje proud cívky za "unikající - poruchový proud".
- Fázové vodiče se zapojí podle typu elektromotoru - pokud je zde nejasnost, vyfoťte štítek a svorkovnici - pomohu.
- Zelenožlutý vodič se spolehlivě spojí s kostrou ve svorce k tomu určené takovým způsobem, aby při vytržení přívodního kabelu došlo nejprve k odtržení fázových vodičů a až následně k vytržení Z/Ž vodiče od kostry spotřebiče. Celokvý odpor Z/Ž vodiče musí být včetně všech svorek a vidlice (laicky) "minimální" -cca 0,1 Ohmu, což je u delších kabelů někdy problém dosáhnout.
- Svorky: Konce lankových vodičů nikdy neupravujeme cínováním, ale lisovacími koncovkami nebo ručně vyrobeným očkem - podle druhu svorky. Cín není pružný a snadno se "otiskne" podle svorky. V případě jejího zahřátí se spoj uvolní a svorka vyhoří.
- Kabel - Pohyblivý přívod musí být na obou koncích bezpečně upevněn proti vytržení, pokud je veden přes ostré hrany, je nutné jej dodatečně chránit například návlekem a upevněním ochranné hadice - ohebné trubky (třeba zahradní hadice). Průchod kabelu do vidlice, spínače i motoru musí být utěsněn proti vnikání nečistot (hořlavé piliny a prach, tekutiny), které by mohly poškodit funkci přístroje, zkrat, nebo požár.

Obsáhlé? Možná ale pro někoho poučné :-/

Děkuji, pěkně napsáno, většinu z těch věcí běžně dělám, jen mi nebylo jasné to s tím proudovým chráničem. Hlavní rozdíl v zapojení spočívá v provedení toho spínače jak čtu.

V mém případě je to klasický mechanický spínač (tahem zapni, stiskem vypni):

[80942-img-20180107-153608-jpg]

Riziko ponechání zapnuté pily při výpadku proudu mi je jasné.

Zapojení v motoru a jeho štítek:

[80943-img-20180107-154616-jpg]

[80944-img-20180107-154732-jpg]

Za mne v zásadě "elektricky" dobrý, jen u elektromotoru bych doporučil kostru upravit tak, aby se v případě vytržení kabelu vytrhla poslední, totéž u vypínače, kde navíc není žádný z kabelů zabezpečen proti vytržení a podle druhu vypínače soudím, že ani proti vniknutí dřevěných pilin a prachu - viz můj první koment :-/ (Ach ta rezavá svorka kostry motoru) :-(
Přeji stále stejně dlouhé prsty i jejich počet :-D