Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ztráta tlaku v ÚT

Dobrý den,prosím o radu.V RD je nainstalován plyn.kotel Immergas s ext.expanzní nádobou a cca 7 radiátorů,stáří kotle asi 7 let,radiátory a rozvody topné vody jsou původní.
Asi před 14 dny se v noci ozval z radiátoru zvuk-něco jako bublání a ráno byl tlak na manometru kotle asi 0,3bar.
Po dopuštění vody-za studena na asi 1,2 bylo vše ok,nicméně tlak spadl zase na 0,3 za asi 24hod.
V čem může být problém?Napadlo mě že by mohla někde prasknout trubka s vodou,ale nikde není nic vidět,navíc rozvody jsou pod podlahou.Myslím třeba někde ve sváru.Radiátory topí zdá se normálně...kotel má podle manuálu pojistku proti nedostatečnému tlaku vody.
Předem děkuji za odpovědi.

Jedna exp.nádoba je součástí kotle a druhá je externí,je ale namontovaná ventilkem dolů-je to v pořádku?Zkusil jsem ventilek stisknout a unikal vzduch zároveň s "vodní mlhou"...
Jaký má být tlak v exp.nádobě za studena?Vím že se dá změřit pneuměřičem a dotlakovat hustilkou.

Pokud není nikde viditelný únik vody, zaměřil bych se na expanzní nádobu. Může být prasklá membrána. Zjistíte to tak, že odšroubujete čepičku ventilku a stlačíte. Pokud uniká jen vzduch, bude v pořádku. Pokud teče voda, bude potřeba ji vyměnit.

Další možností je uzavřít expanzní nádobu, natlakovat na určitý tlak, netopit a po nějaké hodině zkontrolovat tlak. Když by klesal, tak bude zcela jistě někde únik otopné vody.

Dnes jsem zkoušel exp.nádobu a ven z ní šel jen vzduch?.
Natlakoval jsem několikrát topný okruh na 2 bary a sledoval jsem manometr,během asi 15min klesl tlak o 0,5baru.To se mi zdá jako dost velky úbytek,obešel jsem radiátory a některé mají stopy rzi,nikde ale voda viditelně neprolínala.
Kontaktoval jsem i topenáře jestli by nebyl ochotný udělat tlak.zkoušku,ale prý je naděje na nalezení netěsnosti malá-vodor.rozvody jsou pod úrovní podlahy.
Tak asi nezbyde nic jiného nez začít rozvody obnažovat a tak netěsnost třeba najít..Nenapadá vás ješte jiná možnost?

Dnes jsem zkousel exp.nadobu ktera je soucasti kotle a z ventilku unika voda,zadny vzduch.V manualu ke kotli a na exp.nadobe je predepsany tlak 1bar,v manualu je nekolikrat poukazovano na kontrolu tlaku
Zda se,ze to muze byt praskla membrana v tehle nadobe,podle vyr.stitku je z roku 2007..

Jestli máte v systému druhou expanzní nádobu, tak to až tak nevadí. Ten jeden bar se tlakuje vzduchem do expanzky při vypuštěné otopné vodě nebo při odstaveném a vypuštěném kotli.
Pokud je druhá expanzka v systému v pořádku, zkuste ještě systém párkrát natlakovat. Když se bude tlak nadále snižovat, tak to bude únikem vody.

Pokud je ventilek dole, je to divné.

Instalace a kontrola ex. nádoby - měla by být možnost:
1. Uzavřít ex. nádobu do okruhu topení.
2. Vypouštěcím ventilem vypustit vodu z ex. nádoby.
3. Natlakovat předepsaný tlak nádoby.
4. Otevřít ventil do okruhu topení.

Musí být jistota kolik vzduchu je v ex. nádobě!