Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jakou vodu do chladící kapaliny?

Zdravím.
Jaká voda by se měla používat pro ředění chladiva pro moderní motory (konkrétně u mě VW up! 1,0 MPI, 2014), destilovaná, demineralizovaná nebo z kohoutku? V servisním návodu k autu tedy píší použít pitnou vodu, takže předpokládám nějakou měkkou kohoutkovou.
Díky.

výhradne destilku 1:1, nie vodu ani nie chemicky demineralizovanú.

Však takto správne nariedené chladivo máš na niekoľko rokov bez údržby a zásahu ak je O.K. tesnenie pod hlavou, pevné hadice, utiahnuté spoje hadíc a nové tlakové víčko na expanzke.

Preplach sústavy sa robí tiež výhradne v lete čistou destilkou najazdením aspoň tisíc km.

Osobne získam destilku v zime z čiste napadaného, čerstvého bieleho snehu, ktorý doplňujem počas rozmrazovania do plastových kadí a po usadení prípadných nečistôt z povetria na dne kade, stočím destilku do demižónov.

Batérie sú v 21.storočí bezúdržbové, víčka majú osadené nanomembrány.

Zrážková voda je najčistejšia destilka podobne, ako by si klasicky použil kondenzaženého hada určeného na pálenku.

(Problém by robila dažďová získaná z okapov a strechy, tam sa spláchne kvantum prachu, minerálnych látok, živých organizmov, výkalov operencov -"guamo", usw. dobrôt)

Takže nemudruj, čerstvý sneh po jeho roztopení v čistej kadi a prípadnom úsade bordelu z ovzdušia, je destilka, ktorú je možné liať do baterky.

Ja na takejto vode, ktorú získam v desiatkach litrov zo snehu, o.i. jazdím cestou vyvíjača na klasickom spaľovacom motore.

Ehm, prumyslova voda je redestilovana - to neni jednou snekem na palenku, to je skrz nekolikapatrovou kolonu. Demivoda je protlacena osmotickou membranou. Bordel z ovzdusi se neusadi na dne, teda nejakej jo, ale spousta zustane rozpustena. A to je problem. Meritkem kvality destilky je vodivost - a vodivost snehu je prilis velka, i kdyz je to podstatne lepsi nez voda z kohoutku.
Zminka o provozu perpeta mobile v aute uz je jenom perlicka na pobaveni:-D

Kohoutková voda je spíše tvrdší. Ale předpokládáš správně - pitná voda je v kohoutku. Destilku nikdo nepije.
Pokud se jedná doplnění malého jednorázového úniku, tak chápu.

Pokud bys ale z nějakého důvodu měnil komplet směs, tak tam nalej takovou vodu, která se píše na zakoupené lahvi s koncentrovaným chladivem.
Některé lahve chtějí destilku, jiné chtějí kohoutkovou.
Některé uvádějí, že je to jedno.
A některé uvádějí destilku s vykřičníkem nebo "jen kohoutkovou" s vykřičníkem. Ještě tam bývají nějaké výkřiky o iontech.

Prostě rozhodující je ta konkrétní směs, ne banda tlachalů (my).

Na tý flašce chladiva právě píší jen že se to má smíchat s určitým množstvím H2O, toť vše. Hledal jsem ale na forách o VW a tam jsem našel vyjádření servisu, že se má použít destilka z důvodu, že kvalita kohoutkové vody je v různých částech světa různá a destilka je všude stejná.

IMHO pokud není v návodu předepsáno něco jiného, tak destilkou asi nic nezkazím. Případně asi lze použít na dolévání vodu co zkondenzuje v klimatizacích nebo sušičkách prádla - tedy já takovou vodu používám na opláchnutí skla, když ho meju po breberkách, protože my máme dost tvrdou vodu a když ji nechám zaschnout na skle, tak tam zůstanou fleky.

Tak teď řeším, čím naředit koncentrovanou nemrznoucí kapalinu. Ono totiž s tou destilkou to není ani tak o ceně, jako o nevodnosti kvůli nulovému obsahu iontů. Pokud ji nalejede do chladícího systému, má snahu ty ionty do sebe vázat a bere si je z částí motoru (vyžírá materiály). Není to z mé hlavy, ale mám to z více zdrojů. Píše se o této vlastnosi u vody upravené osmózou a používanou v domácích zařízeních.
Takže pitná balená voda s nízkým obsahem minerálů bude nejvhodnější.