Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Je možné dostat elektrický šok z telefonu?

Nevěděl jsem, kam tento dotaz zařadit.

Nějaký člověk mi tvrdil, že v raném děství skočil do bazénu v době, kdy tam spadl telefon, a že elektřina z toho telefonu začala proudit do vody a pak do těla a osoba utrpěla elektrický šok, což jí poškodilo nervy a dnes jí trošku chabnou nohy. Nevím, jak velký byl ten bazén a o jaký telefon šlo, ale zdá se mi to jako naprostá blbost. Bylo by to za určitých podmínek možné? Děkuji za odpovědi!

U mobilu to možné neni (i kdyby se tam našlo potřebné napětí, proudové křivky se budou uzavírat v blízkosti mobilu (pravda teoreticky až někam donekonečna) a do těla jich půjde minimum respektive příslušné napětí bude minimální, vodivost těla bych tipoval podobnou jako vody, takže do těla půjdou). Tedy pokud by bylo v mobilu milion voltů (220 by stačilo), tak elektrické pole vytvořené ve vodě asi nebude dobrým místem ke koupání. Je to něco podobného jako krokové napětí mezi spadlým vodičem a nejbližším sloupem, tedy zemí. S tím rozdílem, že voda je vodivější než Země a tělo ve vodě je daleko zranitelnější. V mobilu ovšem najdete pár voltů, a to i když počítám mobily pravěkých modelů (snad jen první se napájely šesti články, tedy 9V). V dnešních je baterie 3.6V, ovšem pro některé účely (napájení flešky) je tam 5V.

Mobil s připojenou nabíječkou, to už je něco jiného. I ten kabel od nabíječky (zapnuté do zásuvky) by úplně stačil. Brní to někdy i na suchu (kapacitní svod, na suchu nic nebezpečného, jinak by to nemělo co dělat v obchodní síti), takže ve vodě je reálná možnost úrazu.

Já bych spíš otázku chápal na telefon pevné linky a tam to podle mě možné je. Samozřejmě zdroj ústředny je galvanicky oddělený z mnoha důvodů, ale opět jsou tady kapacitní proudy, navíc telefonní vedení může být někde lehce přizemněno, záleží na stavu vedení (jen tak, aby to ústředna nevyhodnotila jako poruchu). A pak stačí aby rozdíl mezi jednou a druhou zemí protékal vodou (nemluvě o živém vodiči, však oni jsou živé oba, ale myslím teď ten nepřizemněný) a ono se tam třeba i najde dost na to, aby to ublížilo. Zdroj ústředny se pohyboval v dávných dobách v desítkách voltů (řádově 40-60) a to už je dost na to, aby to při nepříznivých podmínkách zabilo člověka i na "suchu" natož ve vodě.

Jestli to bylo na mě, tak jsem považoval tuto diskuzi za vyřešenou. Včera jsem ale náhodně objevil nadpis prvního článku a vzpomněl jsem si na tuto diskuzi. Tak jsem se chtěl zeptat, protože ty články byly vlastně s touto diskuzí trochu v rozporu.

To ale nevyčítejte mně, ale těm, co mě učili.

Nicméně když se porovnám s některými přáteli, tak mám logické myšlení a informační gramotnost až překvapivě dobrou. Nevím, jestli se stýkáte jenom se samými génii a o širší okolí se nezajímáte, ale lidé z mého okolí jsou někdy schopni vyplodit takové hovadiny… A ne, netrollím.

Netvrdím, že jsem pilný, ale vysloveně blb asi nebudu, když jsem se dostal až na vysokou školu. A jestli jste tím „patnáct šestnáct“ myslel lidi ve věku 15 a 16 let, tak Vás mohu ujistit, že někteří mí přátelé jsou mnohem staršího věku, a přesto je jejich logické myšlení a informační gramotnost značně nižší. No a pokud ten učitel není schopen toho blba naučit ani tu primitivní věc (a že dle Vás to je primitivní věc), tak asi právě moc geniální nebude, jinak by to přece zvládl.

Na vysokou se dnes dostane, by i ji "udělá", kdejaký blb. Podle toho to také vypadá. Pochybuji, že budete při svém zduřelém "zdravém" sebevědomí se místo výmluv na jiné chytnout za frňák, že nejste schopen aplikovat znalosti ze základní školy. Navíc máte potíže s chápáním textu, nebo se snažíte opravdu hloupě překrucovat význam toho, co jsem napsal.

A tak to já nepopírám, že vysokou dneska udělá i blbec. Ale vidím celkem rozpor v tom, že nejdřív pochybujete o tom, že já vůbec mám dokončené základní vzdělání, a později se vůbec nepozastavujete nad tím, že jsem se dostal až na vysokou školu. A pokud Vy tam ten rozpor nevidíte, tak to nejsem já, kdo má problém s logickým myšlením. :-D Ale bohužel, naprostou většinu znalostí ze základní školy jsem už dávno zapomněl. A pokud Vás to překvapuje – no, já nevím, zkuste si třeba přečíst něco o fungování paměti a mozku vůbec. A že mě to někdo špatně naučil, to přece není výmluva, za své učitele já nemůžu. A co konkrétně jsem překroutil?

Ohmův zákon je R = U/I, to si ještě pamatuju.

Když se ptáme na elektrický proud, tedy I = U/R. U je nízké, ale jaký má voda R, teda nevím. Když je U nízké, tak bude I asi taky nízký, ne?

Aha, takže když je nízké napětí, tak nemůže vodou protlačit vysoký proud, že?

tak jestli ta osoba není nějaký mladý kluk,tak v jeho raném dětství to asi mobil nebyl.A i kdyby byl,tak nějakou baterku z mobilu o napětí cca 5 voltů snad můžeš i olíznout jako se dřív olizovaly ploché baterie a přežiješ,žádný šok nebude.

ale šok z toho nedostanete...pokud se nebudete záměrně držet vodičů odizolovaných páč by ještě někdo musel točit klikou. V případě pevného telefonu také ne, protože při pádz telefonu do vody nezůstane sluchátko ve vidlici a ta vytvoří stav obsazeno, takže ani ústředna nezačne vyzvánět. a i kdyby ten telefon někdo zavšsil ve vodě a zvonění došlo, půjde cestlou nejmenšího odporu tedy do zvonku. To jen tak aby si z tebe tu neutahovali..

Já bych to tak jistě netvrdil, dají se najít případy "smrťáků" malým napětím i 12V (portál elektrika.cz, příběhy z hrobníkovy lopaty, zkusim dohledat). A pokud je tam 120, tak si umim představit, že 12 voltů zbýt může. Většina proudu půjde cívkou zvonku, ale část se prostě rozhodne pro vodu, když to tak laicky řeknu (v poměru odporu vody a cívky). Nikdy jsem neměl rád tyto typy výpočtů, tedy výpočtů rozložení pole v prostoru, naštěstí, narozdíl od jiných věcí co také nemám rád, jsem tohle od školy zatím dělat nemusel.

Pamtuju ještě takové telefony na kličku, kterou se zatočilo a někde to zazvonilo, používaly se také jako polní telefony u vojáku, PT-1. To zatočení kličkou dávalo pěkné šlupky, používali jsme to k různým vtipům, dotyčný co ho to pokopalo pak měl chuť zkopat nás.

Jo, ta klička byla dynamo - spíš nějaký induktor jako magneto u fichtlu - o vysokém napětí, protože se to táhlo jen jedním drátem (označovaný PK-1), druhý pól byl veden zemí. Klička vyráběla vysoké napětí, čímž protistanice zvonila. Nebo ústředna, kde dřepěl dobrovolník, který spojil s jinou stanicí též zatočením dynama. Protože to bylo primitivní a spolehlivé, tak to používala armáda. Určitě jsi viděl třeba ve filmu "Kam se poděla sedmá rota", jak měl na zádech cívku s drátem a natahoval telefon jen jedním drátem. Když mu někdo zatočil kličkou, tak ten dotyčný ihned vyskočil do výšky, za vlhka i jiskřil :-)

Když teda ránu z mobilního telefonu dostat člověk nemůže, jak teda vysvětlíte tohle? Jsou to snad kachny?

1. ZÁKLADY BEZPEČNOSTI – Další zbytečná smrt: dívku (12) zabil mobil, který jí spadl do vany, publikováno 5. 2. 2018 (http://tn.nova.cz/clanek/dalsi-zbytecna-smrt-divku-12-zabil-mobil-ktery-ji-spadl-do-vany.html)
2. VÝSLEDEK VYŠETŘOVÁNÍ – Poslední fotografie: Dívka zemřela ve vaně kvůli nabíjení mobilu, publikováno 20. 7. 2017 (http://tn.nova.cz/clanek/posledni-fotografie-divka-zemrela-ve-vane-kvuli-nabijeni-mobilu.html)
3. ZBYTEČNÁ SMRT – Koupal se s telefonem, přístroj ho ve vaně usmažil!, aktualizováno 19. 3. 2016 09:55 (http://tn.nova.cz/clanek/koupal-se-s-telefonem-pristroj-ho-ve-vane-usmazil.html)
4. TŘETÍ PŘÍPAD ZA 2 TÝDNY – Školačku (13) zabil elektrický proud: Udělala osudovou chybu, publikováno 23. 2. 2016 (http://tn.nova.cz/clanek/skolacku-13-zabil-elektricky-proud-nabijela-telefon-ve-vane.html)

Jdi o rad dolu. 10mA uz umi stahnout do krece, ze se clovek nepusti(nemusi pustit).
Ono to ale vubec neni jednoduchy, nejde jen o proud, ale i o dobu, po kterou pusobi(po dobu 10ns i 4A nejsou problem) a taky kudy v tom tele jde - napric nohou tech 100mA nemusi byt problem(no, bolest strasna, nevylucoval bych poskozeni svalu ci jejich uponu, popaleniny v mistech vniku... ale prezit se to da), po trase leva ruka-prava noha to ale bude velkej problem. Odpor kuze taky neni konstanta... jo, clovek vs elektrina, o tom se daji psat knihy.

Kromě druhého odkazu, který je zcela jasný už z nadpisu jsem to proklikal a vždy šlo o mobil s nabíječkou, nezabíjel tudíž mobil, ale nabíječka, v posledním případě dokonce prodlužovák (což je totéž, jako když si přihodíte do vany fén).

Pominu teď věrohodnost zdroje nova.cz i to že ve všech případech to byli rusové, přičemž v rusku mají nejčastěji síť IT (tedy síť nespojenou se zemí, což má nějaké důsledky, které bych nerozebíral).

Z toho rozhodně plyne poučení, že není dobré používati elektrické spotřebiče ve vaně, ani sahati na ně z vany jak hlásá cedulka, která musela být v u zásuvky koupelně nalepená. Nevím, jestli stále ta povinnost platí, na školení nám o tom neříkali, ale to může být i proto, že bytové instalace nedělám, takže se při školení do těchto podrobností nejde.

Spis jde o ochrany v siti IT - to je dost siroky tema. Nadproudova asi nevybavi, voda zas tak malej odpor nema a jak to tam maji s hlidaci izolacniho stavu to netusim. Ale i ten bude dost zmatenej, protoze ma svod z obou polu a zhruba stejne velkej, cimz se to dost maze. Proste IT sit ma svy vyhody, ale i nevyhody.

když se neštítíš klikat na tn.nova a věříš jejich bulvárním nadpisům, nedivím se, že odpovědím nerozumíš.

samozřejmě tě nemůže zabít ani nepoškozená nabíječka třídy 2 - pokud do ní nevrtal sám uživatel.

úraz takovým spotřebičem si může způsobit jen nesvéprávná osoba mdlého rozumu, která vyžaduje trvalý dohled. nemohu posoudit, jestli je to tvůj případ nebo tvých známých.

Jsou to snad kachny?

jakože na tn.nova mělo někdy něco smysl? se obávám, že počet takových článků nebude vyšší než dnešní datum.