Vyndání poškozeného ložiska
Vysypalo se mi kuličkové ložisko u vermikutátoru a nevím si rady jak vytáhnout ložisko.
Ložisko je umístěno v hliníkovém odlitku ve slepém otvoru. Mezi osazením a ložiskem je cca 2mm mezera. Otvor je 35mm. Bohužel žádný stahovák mi do tohoto otvoru nevleze. Nemáte nějaký nápad jak ložisko vyndat.
V převážné většině lze- udělat do pracovní plochy kuliček housenku svářečkou- Při následném zchlazení se ložisko kroužek uvolní. Pak lze použit například zpětné kladivo . Jiný dotaz ?
No dobrej fórek - až na to, že nadměrným ohřevem ložiska se roztáhne i ten hliník (pročpak se asi po vychladnutí ložisko uvolní?) a nové už nedrží v otvoru. Měl jste radit Wermachtu, možná by tu válku vyhráli.
Dobrý den,albert,můžete přiblížit myšlenku proč by nové ložisko nemělo držet v otvoru,který po zchladnutí má původní míry jako před ohřátím?
Proč ?? Tak snad logicky nahřál ten hliníkový odlitek a tím uvolnil ložisko.
Kimbert -zohriatý hliník sa po vychladnutí dostane do svojich pôvodných rozmerov.
Tebe aj Albertovi sa naozaj čudujem.
Fade-Proč se čuduješ??Samozřejmně se hliník dostane do původních rozměrů,psal jsem snad že ne? Odpovídal jsem na Albertovu odpověd,který si myslel ,že nahříval ložisko místo odlitku.
Pardon pánové, ale moje odpověď se týkala příspěvku E250TD a ten radil ohřát svárem LOŽISKO !
Albert už něco podobného někdy opravoval ? A jednou,nebo vícekrát ....
Jsem vyučený v oboru + strojařská průmyslovka. Cca dvacet let jsem pracoval ve strojírenském podniku jako údržbář, dalších patnáct let jako konstruktér tamtéž - tolik k mé kvalifikaci pro toto tvrzení.
Ohřátím zmíněného ložiska se pochopitelně toto zvětší (nepatrně, ovšem čím větší průměr, tím více). Při tom zvětší i průměr otvoru, ve kterém je nalisováno. Pokud tento otvor je v oceli, která má určitou pružnost, až tak moc se neděje - ocel se vrátí téměř na původní přesah nutný pro spolehlivé upevnění nového ložiska. Pokud je ale otvor v hliníku, deformace průměru otvoru je nevratná, protože hliník nepruží a nové ložisko bude volné ( s minusovým přesahem). Fyzika se nedá ojebat. Dokonce jsme měli v rukách hliníkové součásti, kde ke zmíněnému zdeformování otvoru pro uložení ložiska došlo jen proto, že ložisko bez maziva se přidřelo a následně zahřálo.
Alberte,děkuji za reakci . Já jsem se zmínil o housence -řeším CO2-a následném zchlazení typu ŠOK..VŽDY pomohlo k tomu,aby i tzv,srostlé materiály například rejdový čep-rameno šly od sebe .Sám asi dobře víš,že je to velký rozdíl oproti -nahřeju plynovým hořákem- Ano,seklé ložisko v hliníkové slitině následně protočené se řeší VELMI problematicky . A HEZKÉ VELIKONOCE !
Dobrý den,způsobů je více,záleží jak jste zdatný řemeslník a jak jste vybaven.
Jako první,nevím,jestli se k ložisku dostanete i z duhé strany?Někdy stačí ohřát nestejnorodý materiál,což vidím,nějaká hliníková slitina a v ní ložisko uloženo.Mohla by stačit i horkovzdušná pistole, zprudka nahřát po obvodu ložiska a pak ložisko vyklepnout pžes uhození o tvrdý špalík dřeva.Pokud to nepomůže tak mnohokráte ověřený způsob,udělat svářečkou housenku v kroužku od ložiska,kroužek se po zchladnutí stáhne a jde ven.Nebo pokud se dostanete z druhé strany, udělat housenky dvě proti sobě,navařit do výšky,potom z druhé strany opřít nějaký vhodný předmět o housenku a střídavě poklepy kroužek vyrazit.Někdy je to problém velký ,teplo se nedá použít,párkráte jsem tyto kroužky přebrousil mikrobruskou pomocí diamantových kotoučků,také možnost.
Pokud nemáte žádné nářadí,dojděte za nějakým automechanikem,mohl by mít stahováky na tyto vnitřní kroužky,také jich pár rozměrů vlasním.Jedná se o jednoduchý rozpěrný mechanizmus,který se roztáhne do stávajícího kroužku a pak kroužek vytáhnete.
jako první "Ložisko je umístěno v hliníkovém odlitku ve slepém otvoru.",,,,,Taky je možnost do zbytku ložiska navařit matici a šroubem o dno vytlačit ven
Tohle se u pinďoura (Jawa 50) dělalo tak, že se ložisko rozebralo (vyndaly se kuličky i vnitřní kroužek) a vyrobeným stahovákem uchyceným zevnitř do drážky po kuličkách se to vytáhlo...
Vraziť do otvoru ložiska trubku, obvariť, vyraziť spolu privarenou trubkou von ložiskový krúžok.
Alebo nahrej hliník na 300°C a okamžite po nahriatí kaleným majzlíkom a kladivom vyraz torzo krúžka ložiska von. Hliník má vysokú tepelnú vodivosť a rozťažnosť oproti nástrojovej oceli.
Ještě zkus změřit posuvkou jestli je ložisko v otvoru rovně, není zkřížené.
Pokud je rovné dej silný plocháč na otvor za strany kde má jít ložisko ven a jemně poklepej na střed otvoru.
Pokud se ložisko pohne ven - pokračuj.
Hlavně silný plocháč a žádné velké násilí.
Tak nakonec stačila horkovzdušná pistole a ložisko šlo krásně vyklepnout. Všem díky za radu