Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Hladinoměr do studny

Zdravím,
řeším otázku zjišťování hladiny vody ve studni i proti nechtěnému vyčerpání.
Samozřejmě na netu jsou nabídky navíječe na cívku s ukazatelem nebo pásmo na cívku a podobně v ceně 1500 a víc.

Napadlo mě koupit za 100,- navíjecí vodítko, k němu přivázat na šňůru "plovák" z poloprázdné petky, tak aby vodítko mělo mělo tendenci navíjet při zvedající se hladině.
Změřit aktuální výšku hladiny a zaznačit na viditelnou část vodítka nad studnou. + dokreslit stupnici nahoru a dolů.

budu rád za případné méně kostrbaté řešení
díky

Jak Vám pomůže zobrazení hladiny na vodítku proti vyčerpání?
To jako budete stát u studny a hlídat kolik tam ještě je vody?
Jinak samozřejmě jako orientační stavoznak to použít klidně lze, jen bych to nedělal z vodítka.

Koupil bych PP popruh, na oba jeho konce dát pet lahev (jedna těžší než druhá), nad studnou udělal kladku a vedl popruh přes ní.
U vodítka za chvíli odejde stále natažená pružina.

Nebo to udělat digitální na arduinu a můžete tím klidně ovládat i zmíněné čerpadlo.

Řešil jsem podobný problém a jakýkoli mechanický systém časem odešel.
Nejdéle se osvědčil tlakový spinač.
Vypadá to asi takto. Ve studni je pet lahev se závažím (aby neplavala).
od ní vede hadička ke hladinovému spinači z automatky který blokuje čerpadlo.
Na hadičce je taky manometr který ukáže výšku hladiny.
Ve vlhku je jen ta petka.

Dobrý den,
také jsem řešil otázku hladinoměru do studny. Mám kopanou studnu 6,3 m hlubokou, ve které mám od 0,5 - 1,0 vody.
Dříve jsem zapustil bukovou laťku a kontroloval stav hladiny takto jednoduše, ale při zalévání zahrady se mi několikrát podařilo studnu vyprázdnit. Bohužel studnu máme jako hlavní a jediný zdroj vody pro chatu. Zkusil jsem objednat mechanický hladinoměr WF250 a i když jsem neočekával mnoho, nyní vím co si mohu k naší studni dovolit. Jak rychle se vrací vodní sloupec a jak rychle čerpám. Když tak Vám zašlu fotografii.

Bohuslave, stačí podhrabávať okolie skruží s ponorkou na vyčerpávanie a prehĺbiš si hladinu aj na tri metre pod súčasnú úroveň. Skruže tlačia na seba a sadajú do bahna. Ja som to tak robil, navyše s bigoš lopatkou, hustý íl som naberal do kýbla, druhý hore kladkou vyťahoval zeminu. Dnes mám do štyri metre hladiny pod ponorom pri stovkách skružiach, čo mi bohate stačí. Lebo ak sa voda vysáva, hladina klesá a zároveň stačí nový prítok natekať z okolia do prehĺbenej studni.

Nechápem furt jedno a dookola mleté ohľadom výšky hladiny vody.

Však ak do studni hodíš klasickú ponorku 230V/50Hz, nestane sa absolútne nič ak vodu chvíľami čerpadlo vycucne, lebo zase o pár sekúnd pritečie nová a čerpadlá lamely ponorky vodu začnú automaticky tlačiť do hadice takže sa čerpadlu nič nestane.

Dnes sú celoplastové šmejdy ponorky dostať za pár halierov.

Iné je to pri SVA-čkách, tam sa zavzdušní nasávacie potrubie a čerpadlo fičí do zblbnutia až sa voda v čerpadle vyvarí a ucpávka hriadeľa sa spáli.

Proč to řešit jednoduše když to jde složitě že? Tady si za pětistovku pořídíte jednoduchý mechanický hladinoměr do studny https://eshop.afriso.cz/mereni-vysky-hladiny/mechanicke-hladinomery/c-92 Rychle a elegantně to máte zapojený. Pokud by jste měli studnu hlubší než 2,5 m jako ja, tak si napojite provázek co nezabere moc času. Mám ho už 2 roky a funguje bez problému. Nabízeli mi i hladinoměr, který má kovové části, ale stal o trochu víc. Myslím že je to ten UNIMES, ale nejsem si jistý.

Pokud jde o čerpání el.čerpadlem, proč hlídat hladinu hladinoměrem? Nejjednodušší řešení je použití automatického hlídače hladiny, který Ti při poklesu hladiny čerpadlo vypne a při dostoupení na dostatek vody, zase zapne. Zapojení je jednoduché, do přívodu čerpadla a do studny dvě sondy (min. a max.). V odkazu uvedený, pokud jde o 1 fázové čerpadlo do 1,5 kW tak se připojí přímo do přívodu čerpadla, pokud jde o větší příkon, nebo o třífázové, tak se zapojí do okruhu ovládání stykače s příslušnou ampéráží a potřebným počtem kontaktů.
Třeba tento, včetně dvou sond to vyjde do 1000,- Kč. A nemusíš nic hlídat!:-D

https://www.obchodcerpadel.cz/detail-produktu/hrh-5-uni-hladinovy-spinac/#qtab=t1

No to rozhodně je lepší použít samozřejmě relé. Akorát to vyžaduje odbornou montáž a vhodné místo s el. krabicí. A to si každý neudělá sám. Pokud by jsi tam měl i odbornou montáž, tak tě to vyjde na víc než jen 1000 Kč.

To máš pravdu, ale kutilové "páchají" daleko složitější a podstatně nebezpečnější věci, než je toto. ;-) Pokud by šlo o jednofázové čerpadlo, je to tak jednoduché, že na tom není celkem nic, co by mohl pokazit. Vhodnou a vyhovující krabici pro relé-spinač dostane v každém elektroshopu s elektroinstalačním materiálem v místě bydliště, včetně lištičky pro uchycení a vývodek pro přívodní a vývodní kabel (PVC "šňůra"3C x 1,5) a kablíky k sondám. Na přívod namontovat vidlici 1+N+PE 230V/16A, na vývod zásuvku (do vlhka, pro montáž na stěnu) 1+N+PE 230V/16A. Případně by mohla být vestavná a namontovaná do víka, nebo na bok, krabice s relátkem. Krabici s relátkem hladinnového spinače umístit ve vhodném místě u vývodu z instalace, kde má teď čerpadlo zapojené, v místě, kde je vše kryté před deštěm. A čerpadlo zapojit do zásuvky za relátkem umístěné vedle krabice, nebo na krabici. Sondy jsou na bezpečné napětí, takže pouze kablíky a sondy uchytí na tyč spuštěnou dostudny. A když to bude hotovo, před prvním zapojením do zásuvky na síť, nechá zkontrolovat kamarádem odborníkem !!! Za panáka slivovice.:-D
S třífázovým čerpadlem ( nutný do okruhu ovládání ještě 3 fáz. stykač) by to bylo asi trochu složitější, s tím by mu ale dobrej kamarád poradil taky.
Kdyby chtěl schema zapojení, stačí napsat "poradna.net" a určitě mu někdo, případně i já , nakreslíme. Jak pro jednofáz, tak pro třífáz. :puff:

Jo určitě se najdou kutilové. Jenže mám pocit, že jsou lidé 3 kategorií odborníci, kutilové, kteří se pustí do čehokoliv a hledají návody po internetu a lidé, kteří se do takových věcí nepustí jelikož tomu absolutně nerozumí nebo mají respekt a drží se raději svého koryta. V okolí Prahy, by ti dnes ani flaška slivky nestačila pokud to není známý. Neříkám, že je to špatně, ale někdy je vůbec problém někoho kompetentního najít. Co vím toto je už i v jiných částech republiky. Jednoduše řečeno, to tvoje řešení je komfortnější, blbuvzdornější a o něco málo dražší. Nicméně se najdou lidi, kterým postačí i to moje jednoduší řešení, kde uvidí i aktuální stav nádrže za přízivý peníz :)