Autobaterka - 2 nabíječky odpálený.
Dobrý den
chtěl jsem se Vás zeptat na můj poblém, doufám, že mi poradíte.
mám v autě baterii 12V 75Ah, 700A koupená jaro 2013, takovou tu uzavřenou bez špuntů, výrobce Jenox PL. No vybila se mi a dal jsem ji na nabíječku (taková ta nabíječka s led diodami). Nabíječka mi hned po připojení hlásila, že baterie je nabitá, ale asi po 12 hodinách připojení na nabíječku nabíječka hlásila stav vybitosti a začalo korektní nabíjení až na úroveň 75%.
Baterie se nabila na 75% a baterii jsem z nabíječky odstavil "aby si odpočla" a dál jsem už to nezkoušel, na cestu jsem si půjčil feldu od otce.
Když jsem druhý den měřil tu nabíjenou baterii měla jen 10V. Přišlo mi to málo a tak jsem znovu ji dal na nabječku a opět se opakoval stav, že nabíječka indikuje baterii jako nabitou a po několika hodinách jsem přišel a nabíječka byla ODPÁLENÁ.
Půjčil jsem si od táty tu jeho NABÍJEČKU z doby dávné minulosti s pořádným transformátorem, baterie měla před připojením na nabíječku ale 0,00V a tak si řekl, že s kvalitní a nefalšovanou nabíječkou ji dobře nabiju.
Po připojení na nabíječku měla baterie během 5 minut 9 voltů, pak 10V, 10,5V, pak jsem přišel asi za 4 hodiny a nabíječka byla odpálená.
Mám se oddávat pokušení přepětím v síti, nebo s tou baterií může něco býti, co myslíte. Baterka je stará 3,5 roku - 4/2013
Baterie Jenox, Gold, výrobce Motecka 33 Chodziež, koupeno před 3,5 rokem
děkuji za jakoukoli radu
Polská posypová sůl v potravinách nestačí? A jak jste ráčil přijít na to, že ty nabíječky jsou "odpálené"?
"...mám v autě baterii 12V 75Ah, 700A koupená jaro 2013, takovou tu uzavřenou bez špuntů... Takže polský pokus vyrobit VRLA akumulátor, který se nesmí přebíjet ani vybíjet pod určitou mez a nechat vybité delší dobu!
...Baterie Jenox, Gold, výrobce Motecka 33 Chodziež, koupeno před 3,5 rokem... Je v Křemíkovém pekle.
Dobrý den
jedna nabíječka má přerušený transformátor (primár) a druhá nabíječka teda naštěstí odpálenou pojistku 6,3A
Výrobce se honosí vysokou kvalitou.
a teda odpověď?
od výrobce:
Firma JENOX Akumulátory Sp. z o.o. patří mezi největší výrobce akumulátorů v Polsku. Ve své nové továrně v Chodiezy vyrábí akumulátory pro všechny typy vozidel v různých elektrických výbavách, a to na nejmodernějších výrobních linkách, které používají při výrobách akumulátorů přední světoví výrobci jako jsou např. EXIDE, Johnson Controls a jiní. Díky investicím do technologií se považují výrobky od firmy JENOX za velmi kvalitní a stabilní, a to při každých klimatických podmínkách.
Firma JENOX Akumulátory Sp. z o.o. vznikla roku 1989 se zaměřením na výrobu akumulátorů. Velmi rychle se stala jedním z největších výrobců akumulátorů v Polsku a v tomto průmyslu stále dynamicky roste, hlavně díky reinvesticím zisků do nových technologií. Firma JENOX Akumulátory Sp. z o.o. zaměstnává vysokokvalifikované pravovníky a v kombinaci s profesionálním zařízením a inovativním myšlením, dávají během výrobního procesu garanci nejvyšší kvality produktů značky JENOX.
JENOX je olověný startovací akumulátor určený ke startu spalovacích motorů a k napájení palubních sítí motorových vozidel střední a vyšší užitkové třídy. Jedná se o hybridní akumulátor s kapsovou separací, která spolehlivě zabraňuje vzniku mezielektrodových zkratů a tím zabraňuje předčastnému kolapsu akumulátoru. Díky technologii olovo–vápník (PbCa) a nízkému obsahu antimonu se stávají akumulátory JENOX CLASSIC bezúdržbovými, a to po celou záruční dobu 24 měsíců při správném seřízení dobíjecí soustavy vozů. Každý akumulátor JENOX CLASSIC je opatřen šroubovacími zátkami, které umožňují přístup k jednotlivým článkům a tím i bezproblémovou kontrolu elektrolytu.
Během záruční doby není důvod kontrolu elektrolytu provádět. Životnost baterií JENOX CLASSIC je u benzínových motorů 5–7 let, u dieselových motorů 4–6 let.
"...jedna nabíječka má přerušený transformátor (primár)..." Na to jste přišel jak? Odpověď jsem dal, jen odvážná školačka si dá do auta polský pokus o VRLA startovací akumulátor a doufá, že bude funkční ještě po 3,5 letech. Pokud to chcete jasněji, tak jděte do kvelbu a kupte NORMÁLNÍ akumulátor od NORMÁLNÍHO výrobce akumulátorů!
Předtím jste tvrdil, že to nemá normální zátky a elektrolyt nejde udržovat/dolévat destilovaná voda.
Baterka se vybila, žena koupila tento Jenox na pumpě. Prodejce na benzínce se dušoval, že to bude v pohodě, ještě ji baterku c ceně vyměnil. Nemám odtahový vůz a nemohl jsem tehdy jet přes půl republiky pro ni.
Transformátor jsem ohmicky změřil. Jak jinak bych to asi zjistil.
Mě se jednalo o to, jestli když má akumulátor nějakou snahu a pak se zničí nabíječka, jestli to je nadměrným proudem, něbo napěťovou špičkou v síti.
Chápou že to není Varta nebo Akuma ... ale olověný článek principiálně musí fungovat všude stejně ... ne?
Mám Jenox Gold. Ten zátky nemá
Svatá ty prostato! Že vy nemáte technické vzdělání, ani představivost? Akumulátor nový, nabíječku uvěřitelnou! Akumulátor může mít klidně zkratovaný(é) článek(y) a pokud se k tomu připojí tak mizerná atrapa nabíječe, co nemá žádné ochrany, pak může dojít k čemukoliv. VRLA startovací akumulátory vyžadují řádně nastavenou elektrickou soustavu tak, aby nedocházelo k přebíjení (> 2,4V/čl) a tím k degradaci takového akumulátoru. Startovací akumulátory obvykle vydrží v provozu okolo čtyř let.
hmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
1. kdyby byl akumulátor zkratovaný, bude podle vás zkratováno všech 6 článků? To je asi nepravděpodobné ...
2. nabíječka nebyla nová, ale půl roku stará a dobyla před námi 1 baterii 45Ah - v záruce ...
3. ta druhá nabíječka dopadla jako ta první, takže je oprávněné se ptát na PŘEPĚTÍ, nebo co se baterii mohlo STÁT.
4. startovací akumulátor před bateríí Jenox tam byl od výroby, tzn od 2006-2013, pak zdechl.
5. dobíjení je absolutně přesné VW Passat 103Kw TDI měřeno mým 16 let starým digitálním multimetrem METEX.
proč tedy zdechly nabíječky?
Jen se zeptám, co se poškodilo na nabíječce?
Trafo, usměrění, pojistka, nebo co je na ní špatně?
Pan rádce:
Na prní s diodami a uchem trafo a na druhé pojistka skleněka 6,3A
Jako že se spálilo trafo? na sekundáru či primáru? Tam nebyla pojistka?
Když v práci nabíjejí kolegové VZV, často vypálí pojisku, páč si škrtnou o sebe, nebo startují s nabíječkou..
Za tímto bych asi nehledal vadu v baterce.
Mají nabáječky ukazatel ampéru nabíjení?
Ano primární vinutí na transformátoru je spálené ... má nekonečný odpor - nevede.
Pojistka byla jen tepelná a ta je v pořádku.
druhá nabíječka "Otcova" má pojistku skleněnku na výstupu ze sekundáru a ta je spálená.
Na šrtání a jiné si dávám velký pozor, vždy zapojuji nabíječku tak, že plusový kontakt dám na baterii, pak nabíječku připojím do sítě, změřím ještě jednou polaritu a napětí na baterce a napětí na přívodních koncích nabíječky. Poté zapojím mínusový pól.
Žádná z nabíječek nemá Ampérmetr.
To se v tom nějak ztrácím.
První nabíječka: "...nabíječka 1 je procesorová, avšak pojistka na trafu byla pouze tepelená. ..." + "...Na prní s diodami a uchem trafo...". Jak jste přišel na to, že je mikroprocesorem řízená?
Ta druhá bude asi celkem jasná, i když...
Normální nabíječky olověných akumulátorů jsou proudové zdroje s napěťovým omezením a pochopitelně s řádným jištěním, už jenom proto, že se předpokládá dlouhý provoz bez dohledu. Takže ta prvá byla pěkný šunt. Že ten polský akumulátor vydržel tak dlouho, je spíše zázrak, když vezmu v potaz, že neumí vyrobit ani piškoty. Tajemné "přepětí" zde nehrálo roli.
Dobrý den MS
to byla chyba a omlouvám se, prostě jsem si to jen myslel, že mám chytrou nabíječku s váhou 1Kg na 8A proudu při 12V.
Měla led diody, které postupně zhasínaly, když se baterie dobíjela.
Chytrá nabíječka a výborná Polská baterie, to byla vstupenka do pekla.
Ta druhá nabíječka je NB-4D od Kovoplastu z roku, kdy ještě Gustáv Husák obhajoval Sňatkové podvodníky ne, to je žert.
Baterka je v háji. Určite jeden článok skratuje, alebo sa rozsypal lebo píšeš o napätí 10.5V na svorkách.
Je možné, že je zasvinená sulfatizáciou, ktoré je spôsobené nonstop nedobitím baterky. Skontroluj HW zostavu vozidla (alternátor a diódu), mala by dávať na kontaktoch pripojenej funčnej baterky po naštartovaní vozidla min. 13.95V až 14.6V - je optimálne.
Správne má mať napätie baterka po dobití a hodinovom ustálení po odpojení nabíjačky cca 12.9V - pri viacročnej, prípadne až 14.2V ak je baterka nová.
Predpokladám, že používaš nejaký totálny šunt dobíjačky, lebo každá nabíjačka je chránená proti skratu, prepólovaní alebo prepätím. Dokonca aj sklenými poistkami na primárnom a sekundárnom výstupe disponoval dvoucestný usměrňovač křemíkový, výrobca OPP Tišnov, (ktorý mám ešte k plnej spokojnosti stále doma).
Kvalitné nabíjačky (cca od sumy 60€) riadené procesormi dokážu prerušovanými impulzmi, následným skratovaním, impulzným prepólovaním pod nízkym nabíjacím prúdom desulfatizovať povrch dosiek. Len to chce čas, dlhodobý proces, 48 hodín.
děkuju,
napětí v autě je přímo učebniové 14,27V.
skleněná pojistka odešla, dnes je půjdu shánět, otci musím vráti nabíječku v pořádku...
nabíječka 1 je procesorová, avšak pojistka na trafu byla pouze tepelená.
nabíječka 2 je 2 diodivá, ale s pořádným trafem asi z roku 1980. Tam odešla pojistka 6,3A na sekundáru.
ta baterka jde do šrotu. Teď jsem ji odvezl do akuservisu, kde ji zkusí a pokud nic, bude nová. To mě za těch pár korun ještě stojí.
Ještě nikdy jsem neviděl 3,5 roku starou baterku, která by ODEŠLA ...
děkuji ti za radu ...
Akumulátory osazované přímo výrobci vozů vydrží obvykle velmi dlouho, ale akumulátory koupené v běžné obchodní síti obvykle víc než ty 3-4 roky nevydrží. Dost záleží i na stylu, jak je akumulátor provozován (dodávka s pečivem startující 50x denně versus dálková přeprava startující 1x denně), kde se konkrétně v motorovém prostoru nachází (zahřívání), zda je "ideálně" seřízena nabíjecí soustava vozu, zda je vozidlo přes zimu v teplé garáži...
Najdou se výjimky, co zhebnou po roce, najdou se výjimky, co vydrží osm let.
Jak se zde píše baterka je zkratovaná nebo zasulfatovaná.Inteligentní nabíječky toto nedokáží rozlišit a po připojení záhy hlásí že je baterie nabitá.Problém je ten že v garážových podmínkách nejste schopen diagnostikovat stav vašeho akumulátoru.Ale nezbude vám nic jiného než zakoupit akumulátor nový.Ještě k te desulfatizaci.Ono se sice píše že to nové nabíječky dokáží.Ale jeto jako možná ano možná ne.Pokud sulfatizovaný článek je v počátku tak to jde.Nato nemusí být ani chytrá nabíječka.Ale o Akumulátoru u kterého nemáte možnost kontroly hustoty elektrolytu na to přijdete až se vám akumulátor začne poroučet.
kupovat baterku bez špuntů a nemít možnost kontrolovat hladinu elektrolytu a jeho hustotu, je sázka do loterie, ať je vyrobena sebelepší technologié..
někdy se stane, že když dolijete baterku vodou, pak ta hustota je taková, že už nic měřit nemusíte. Mám i kyselinometr, ...
Napájecí soustavu a automobilu máte nastavenu na otevřené akumulátory, nikoliv VRLA. Z olověných akumulátorů vlivem elektrolýzy ubývá voda, nikoliv kyselina sírová! Jediná možnost je mechanické poškození článku, pokud odmyslím že to někdo odsaje. Vznětový motor je větší zátěž pro startovací akumulátor než zážehový.
Pozn.: Ta věc se správně jmenuje: "hustoměr".
no oma se sice kyselina neodpařuje ale řídne chemickou reakcí...takže je doporučeno po nabití baterky ji nechat 2 hodiny v klidu a následně změřit hustotu a podle toho se zařídit čím budu dolévat abych hustotu dorovnal, prosté dolití vodu nemusí být vždy správně...někdy to chce dolít kyselinu, proto jsem psal o baterce se špunty a možnost kontroly...
Tak to je hodně zajímavé, u těchto nic nezřídlo ani po deseti letech provozu. Chemická reakce je jasná a i kdyby, nebylo by to hustoměrem ani měřitelné.
no já měl tu čest občas ošetřovat otevřené staniční baterie na spojích a prostě se hustota po změření dorovnávala na 28Bé, tolik moje zkušenost, nikomu to nevnucuji..
Jednak OPzS měly rekombinační zátky, mimo aku z Trepči, jednak hustota 1,24 g/cm^3. "Skleněné" (dubové s olověným vykládáním jsem viděl jen pozůstatky) dokonce 1.22 g/cm^3 a tam mohlo, pokud někdo přehnal nabíjení až k "varu", k "řídnutí" vlivem ztrhávání kyseliny mimo nádobu. Ono k tomu jevu v delším čase a ne tak viditelně docházelo i při normálním provozu, zvláště pokud to nebylo přikryto sklem. Ale u startovacích takový jev těžko za celou životnost zpozoruje.
K úbytku "kyseliny" může docházet jedině při překročení 2,4V/čl. a tuplem => 2,8V/čl. a při sundaných zátkách výše uvedeným způsobem.
na tuto věc jsem se taky ptal a bylo mi řečeno, že ty uzavřený plně odpovídaj těm se zátkama a nic se upravovat nemusí.
Martine,ano je to tak autobaterie jsou už hezkých pár let bezúdržbové a nám, co je montujeme a měříme v autech různých značek to nevadí. NEVÍM O PROBLÉMECH .Vždy je to o elektrice ,která tam ,či onde někdy nejde ,jak má.Například včera se sešli na STK .. DVA ! co jim během dne vybuchla baterie u hlavy ...I to se stává .
Napětí je už vyšší i když ještě v toleranci. Na VRLA nesmí být vyšší napětí než napětí plynovací! A rozdíl je ten, že VRLA mají dané množství elektrolytu při výrobě jednou pro vždy nasáknut do textilní tkaniny/gelu a již jej nikdy není možno doplnit. Těm akumulátorům se říká: "ventilem řízené" proto, že při své činnosti jednocestné ventily propouštějí vzniklé plyny ven.
Startovací akumulátory vydrží v běžném provozu cca čtyři roky, takže ta polská je tak nějak v běžné normě. Akumulátory sice mohou někdy vydržet déle, ale zase běžné to není.
Ta prvá nabíječka byl pěkný krám, když se dokonce přerušil primár transformátoru. Pokud by měl dávat 8A při 12V, pak to odpovídá cca 120VA a toroidní má 1,3kg a to jen samotný transformátor a ještě této konstrukce.
Druhá je opravdu stará a prajednoduchá, ale nelze s ní nabíjet VRLA.
Mimochodem, i normální atmosférické se dnes nazývají "bezúdržbové", mnohé mají rekombinační zátky a tím nízký úbytek vody z elektrolytu za provozu. Ten maglajz v názosloví je výtvorem markeťáků.
Dobrý den,
když já pořád nevím, co to je VRLA akumulátor. Určitě to je akumulátor, který pracuje v jakémkoli uložení. Já mám pouze bezúdržbovou baterii se zaplavenými elektrodami, neumím si představit, že by moje baterie pracovala "nohama nahoru".
Ta první nabíječka je dnes prodejním šlágrem a nabízí ji všude v každém krámě v různých barvách za 500,- až 1100,- Kč a reklamace proběhla tak, že tu starou spálenou bez zkoušení hned hodili do koše a dali novou s jinak barevnou nálepkou.
Otcova nabíječka dostala novou pojistku, koupili jsme nové svorky na baterii a 5 metrovou šnůru o průřezu vodiče 2 * 1,5mm, takže otec skákal radostí i s berlou 3 metry vysoko. (minulý rok najel 102km a tento rok najel celkem 76km a já s jeho "feldičkou" 1150km - za 2 dny)
Baterka je pořád v akuservisu s tím, že to zatím neřešili...
vybíráme mezi:
Varta Silver Dynamic 12V 77Ah 780A , Varta Silver Dynamic 12V 85Ah 800A = (tuto doporučuje výrobce)
existují ještě lepší volby?
Varta - šmejd, tenké dosky.
Bosch, najkvalita na trhu: autobaterie
Pred dvoma rokmi manželke Bosch zamrzla vo vozidle lebo ju nechala vybiť počas noci spusteným spotrebičom, po odmrazení elektrolytu a dobití dodnes funguje, drží napätie na 13.2V pritom má Bosch-ka za sebou sedem rokov. Žena jazdí krátke trate, štarty, nákupy, denne plednajúc sa po obciach a križovatkách najazdí cca 50km.
díky Nudo, myslel jsem, že Banner, Bosh, Varta a Akuma jsou světové TOP třídy.
nikolivěk, to je spotřebák. TOP je OPTIMA. Ale taky trochu jiná cenová (a váhová) kategorie.
Jasně, tak hlavně OPTIMA jsou baterie úplně jiné konstrukce!
Optima jsou pouze VRLA akumulátory vyráběné jako svitkové kondenzátory, nebo jako NiCd/NiHM/Li-cokoliv válcové akumulátory - princip stejný, provedení trochu jiné a hlavně v Emerice patentované.
Hm pán je odborník. Takže k hodnocení Varta = šmejd, Bosch = nejkvalita si dospěl na základě jednoho kusu?
Opravdu si myslíš, že existuje tolik výrobců kolik je značek na trhu? Bosch, Varta všechno se to vyrábí na stejný lince, akorát se na to narve jinej polep.
Dneska nikdo nemůže zaručit, že baterie určité značky vydrží 6 a více let. Záleží na samotném kusu a hlavně na kondici nabíjecí soustavy konkrétního vozidla. V neposlední řadě taky záleží jak se k baterii člověk chová - nabíjení.
Měl sem nějakou levnou polské výroby, které tu MS tak zvedají krevní tlak a vydržela 8 let. Měl sem i Bosch zdechla bez upozornění po roce a jednom dni.
Takže asi tak.
Pro tazatele:
Vlez do prvních autodílů a vyber baterku na kterou máš prachy, kterou mají skladem a užívej. Pamatuj každej lišák chválí svůj ocas.
když nevíš, proč se nezeptáš? Taky jsem to nevěděl.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Valve_Regulated_Lead _Acid
děkuji to jsem četl, ale stejně si nemyslím, že to co mám je VRLA.
podle pana v aku-servisu je to běžná uzavřená bezúdržbová aku-baterie.
Něco jako "běžná uzavřená bezúdržbová aku-baterie" v případě olověných není! Pokud jste nepochopil odkaz, pak "kontrola" je jednoduchá: "Má to otevíratelné zátky a lze doplnit voda do elektrolytu a ten je viditelný?" Pokud ano, pak je to klasický máloúdržbový akumulátor s rekombinačními zátkami, pokud ne, jde o VRLA, kde elektrolyt není volný, ale nasáknut v separátoru ze skelných vláken.
Váš akumulátor VRLA určitě není(co jsem se díval, tak tento výrobce je ani nevyrábí). Budete mít běžný, už dlouhé roky do osobních aut obvykle dodávaný bezúdržbový akumulátor naplněný elektrolytem. Když s ním zacloumáte, slyšíte šplouchání. Tyto akumulátory nemají otvíratelné zátky a jejich bezúdržbovost je založená na sníženém odpařování vody z článků legovací přísadou vápníku při výrobě desek, při dobře fungujícím nabíjení skutečně nevyžadují údržbu a náplň vydrží po celou životnost. Obvykle tyto baterie mají optickou kontrolu malým průzorem na vrchní straně, jež nabití signalizuje zeleně.
Jak je asi zřejmé, vaše baterie je vadná. S výrobcem Jenox nemám zkušenost, ale tento případ vůbec nemusí znamenat a nejspíš neznamená, že jeho baterie jsou špatné. To se zkrátka někdy stane, že baterie odejde a může i zkratovat nabíječku. Nepíšete jak došlo k vybití, jak bylo hluboké a jak dlouho trvalo. Obecně ale autobateriím velice nesvědčí ponechání ve vybitém stavu po dobu delší než pár hodin, což vede k nevratné ztrátě kapacity a může dojít i k průrazu a zkratování desek. Když už má baterie nulové napětí, jak jste psal, tak vůbec nemá smysl pokoušet se jí nabíjet. Taková je dobrá už jen do sběru.
DĚKUJI VÁM VŠEM, BATERKA BYLA V HÁJI. 5* SE POKUSILI, NIC