Jak zapojit startér, aby se točil v obou směrech?
Dobrý den, nevíte jak zapojit startér na 12V tak aby se točil na obě strany? Když přehodím kabely + a - tak se startér točí na opačné strany. Ale já to potřebuji dělat přepínačem. Děkuji
Dobrý den, nevíte jak zapojit startér na 12V tak aby se točil na obě strany? Když přehodím kabely + a - tak se startér točí na opačné strany. Ale já to potřebuji dělat přepínačem. Děkuji
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Místo přepínače můžeš použít dvě přepínací relé, který budeš zapínat jednoduchým vypínačem.
Třeba takto :
To jsi vyzkoušel?
Pokud se jedná přepínání polarity, tak to se dá udělat vícekontaktním přepínačem. Ale do startéru tečou dost vysoké proudy a asi bude problém sehnat přepínač co by to dost dlouho vydržel.
Ještě jsem to upravil. Nejdříve jednám, pak myslím
Ne, nezkoušel. A ano, pokud nepoužije nějaký bytelný relé, tak se přilepí a bude po prdeli. Nejhorší je, že tam bude stejnosměrný napětí, které se dost blbě spíná relátky nebo přepínači. Pak jedině nějaký MOSFET nebo lépe nějaké parní IGBT, ale zdá se mi, že na to znalosti tazatele nedosahují ...
Paralelně tak ze třicet stykačů by to mohlo zvládnout
Potřebuješ reverzní přepínač,ale jak už psal Yarda,záleží,jaký bude protékat proud.Třeba tady je na 63A,to by mohlo stačit,pokud ten startér bude jen něco pohánět,co nemá moc velký odpor.
antibalda-neměl by se ten motor napřed zastavit,než se přepne na revers?Za chodu to dostane asi dost zabrat.
Ono je jedno jestli se bude lepit přepínač nebo relé - oboje se zničí.
To musí upřesnit tazatel za jakých podmínek se budou směry přepínat, to si z prstu nevycucám.
Chlapci, chlapci. Tady je to kutilská poradna a né teoretikovna! To asi nebudete elektrikáři, když řešíte proud starteru a ne elektrické zapojení, co?
Ke změně smyslu otáčení DC elektromotoru se sériovým i derivačním buzením totiž nedojde přepólováním přívodu, ale ZMĚNOU POMĚRŮ MAGNETICKÉHO TOKU. Tedy:
Vaše "zapojení" by fungovalo POUZE V PŘÍPADĚ, že elektromotor /starter/ by měl na statoru permanentní magnety a napájení by bylo pouze do rotoru.
Změnu smyslu otáčení lze dosáhnout pouze změnou magnetického toku BUĎ VE STATORU, NEBO V ROTORU. Pokud změníte poliritu přívodu, změníte směr magnetického toku u statoru i u rotoru současně a výsledný magnetický tok se tedy nezmění - bude působit stále ve stejném směru (1.ročník UŠ elektro v Semilech)
Pokud tedy chcete změnit smysl otáčení, přepólujte pouze stator, nebo pouze rotor. Musíte tedy oddělit oba obvody a ten, kde je přepólování snadnější, přepólovat.
Jo, ale kreslit v počítadle umíte squěle
Proto jsem se ptal, jestli to tazatel zkoušel (můj příspěvek patřil tazateli a ne Antibaldovi co sem dal svou obrazovou odpověď o chvíli dřív než jsem svou odpověď dopsal já). Taky se mi to přepólování nezdálo, ale nemusím vědět všechno. Tazatel nepíše, o jaký startér jde, nemusí to být zrovna startér do auta.
Ale tazatel tvrdí, že to zkoušel, já jsem to nezkoušel a proto netvrdím nic.
Nejsou náhodou startéry do aut pouze debilní DC motory s permanentními magnety na statoru a vinutým rotorem ? Startéry nerozebírám ani je nijak podrobně neznám, ale divil bych se, aby měly vinuté statory i rotory.
Pro tazatele : Pokud se opravdu jedná o startér z auta, tak ten je stavěn pouze na vysokou krátkodobou zátěž (nastartování auta) a nelze použít na delší používání - přehřívání a vysoké ztráty ve vinutí (nemá moc velkou účinnost) ...
Startéry mají stator tvořený cívkami, možná snad nějaké malé by mohly mít permanentní magnety, ale o tom dost pochybuji.
Tedy abych byl přesný - novější stertéry, které mají planetovou převodovku a tudíž relativně "vysokoobrátkový" motor již permanentní magnety na statoru mají. Ty běžné starší mají statorové cívky.
vyhovět by mohla relé ze zabezpečovačky na dráze, kontakty jak palec..
Přesně tak. Ve spouštěči s reduktorem jsem myslím budící vinutí ještě neviděl...
Zdravím,
Tohle téma mi přijde přesně vhod, neboť opravuji startér ze 4kolky, na kterém byly utrženy permanentní magnety..
Jelikož jsou tu celkem rozumné návrhy, tak doufám že poradíte i mě..
Magnety jsou ve statoru 4 a nalepil jsem je stejnou polaritou proti sobě (sever-sever, jih-jih), stator má na víku 4 kartáče, též se stejnou polaritou naproti sobě. Po složení se mi ale rotor točí opačným směrem než by měl - je možné že jsem magnety nalepil o 90° jinak a tím se změnil smysl otáčení? ... Přehodit + a - pro změnu otáček nemůžu. Mínusový pól musí být kostra kvůli dobíjení a ostatní elektronice. Pokud je to tím uložením magnetů tak jak myslím, mohl bych upravit stator a kartáče posunout o těch 90°? to by byla asi nejjednodušší oprava pokud by to fungovalo.. magnety už neodloupnu..
Díky za každou dobrou radu nebo myšlenku
Není to jen možné - je to tak! Nalepil jsi je obráceně. Severní tem kde původně byly jižní a jižní kde byly severní...
Pokud jde pootočit držák s uhlíky o 90 stupňů, bude to asi jediné řešení.
Díky moc, jdu to zkusit předělat... nechtěl jsem to rozvrtávat když jsem si nebyl jistý..
Len otoc kartace, alebo len prelep magnety. Jedno aj druhe obrati smer otacania.
V prvním případě zjistěte jaký je to motor: sériový(škoda 105) , derivční(VAZ...) s cizím buzením(vw...).
Je třeba měnit polaritu jen na rotoru nebo statoru.
Já jsem kdysi vyráběl motokáru pro děti. Baterie 12V 55Ah. 2x starter škoda do serie přímo na kola,
reverz ručně pře pínčem na kotvě. Budící vinutí starteru jsem spojil do serie (výrobce je spojil paralelně)
Je třeba najít startery co mají měděné vinutí(vyrábí se i hliníkové)
Regulace 8x MOSFET BUZ11. nulové diody a operační zesilovač. Dnes Čína zná lepší regulátor.
Vypínání jednofáz jističem 25A. Zvuk to mělo jako lokomotiva.
Jezdilo to 25 km \h do váha tak 40 kg . Pak děti vybouraly vrata i s futrama a muselo se to zrušit.