Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno 3 vypínače na jedno světlo.

Ahoj mám trochu zmatek ve vypínačích na světlo.
Můj dům je průchozí a v některých místnostích jsou i troje dveře a rád bych ke každým dal vypínač na světlo.
Na dvoje dveře vím že mi stačí schodišťový, ale jak je to na troje dveře?
Našel jsem vypínače křížový a střídavý a v tom mám opravdu zmatek.
Děkuji za radu jaké použít.

Osobně to vidím trochu jinak, když něco neumím, tak se do toho nepouštím, obzvlášť to platí o elektřině. Není moc radostný pohled, když vám díky vámi špatně zapojené elektroinstalaci shoří dům a nebo, ještě hůř, když v tom hořícím domě někdo "zůstane", třeba někdo příbuzný /manželka, děti/ - ano, napsal jsem to hnusně, ale tohle všechno dotyčný riskuje, když neví co dělá.
Zastávám názor Yardy.

...a rád bych ke každým dal vypínač na světlo...

Takže to není jen prostá výměna vypínače co dosloužil. Čeká tě asi i zasekávání nebo protahování drátů, zadělávání krabiček pro osazení vypínačů a další odborné práce. Já si to taky dělám sám. Ale nechci si vzít na triko, abych to poradil někomu o jehož odborných schopnostech si nejsem jistý.
Předělával jsem elektroinstalaci po jednom kutilovi, měl ji natahanou hliníkovými dráty, když je chtěl spojit použil Kroutilíkovy spoje a omotal je textilní izolační páskou, Ten vodič přitloukal hřebíky k trámům. Konstatoval jsem, že to tam nevyhořelo. Ale proč to nevyhořelo mi dodnes vrtá hlavou.

Myslím že není zrovna trefné dávat rovnítko mezi zapojení nízkonapěťového světelného okruhu v domácnosti a obsluhu řídících systémů dvousettunového dopravního letadla.
To první dělá běžně značná část vlastníků nemovitostí na venkově, vybavená zkoušečkou a znalostmi fyziky druhého stupně ZŠ. To druhé obnáší nároky na stoprocentní zdravotní a psychickou způsobilost, stovky hodin náročného tréningu, plus výcvik na konkrétní typ letadla.
Jsem přesvědčen, že není třeba dělat z toho vědu. Ale jako při každé práci, musí být člověk především seznámen se svými schopnostmi a pokud má obě ruce levé a hlavu blbou, pak to opravdu nechat na schopnějších.

vybavená zkoušečkou a znalostmi fyziky druhého stupně ZŠ

A pak to dělá každý Jenda, přece předpisy, vyhlášky a nomy jsou k ničemu, vdyť to nic těžkýho není, všechny paragrafy bych zrušil ! /S takovýmto uvažováním osobně nesouhlasím/
Zase na druhou stranu jsem rád, že to dělá každý Jenda, pak se alespoň je čemu smát a jsou za to penízky, když to člověk po někom předělává.

Věřím vám, že raději byste se na místě zastřelil, než byste překročil vyhláškou povolenou rychlost byť jen o jediný km/h a že raději byste to pustil do gatí, než byste použil záchod neplnící svými rozměry současnou normu. Ale přestože ne každý je na sebe tak přísný jako vy, myslím že ke zhroucení vesmíru nedojde. Svět to přežije, věřte mi.
P.S. Určitě každý opláče tu horentní sumu, vynaloženou na předělání kutilsky zapojeného světla v maštali po 50 letech používání. Zvláště, pokud si na to pozve vás.

Já bych nebyl tak přísný :-) Když je člověk schopen logického uvažování a je trochu manuálně zručný, s tou elektřinou to nakonec vždycky nějak dá dohromady. Na elektrika.cz by sice dostal čočku, že si jako laik nesmí zapojit ani vypínač, ale já to tak nevidím. Občas se sice vidí hrozné věci a narazí se na lidi kteří ani netuší, že k žárovce nestačí přivést jen jeden drát, ale většina populace takhle blbá není :-) A ti co se zeptají jsou desetkrát lepší než ti co všechno sami vědí nejlíp a pak přibijou kabel hřebíky skrz :-)