Stará akumulační kamna v malém bytě. Jak fungují? Na kolik výjdou?
Dobrý večer všem,
nově bydlíme ve starším podkrovním bytě vybaveným akumulačními kamny, které zde jsou cca. 10 - 15 let (viz. foto). Je to byt o dvou místnostech a v každé jsou jedny tyto kamna o rozměrech 90x35cm hmotnost vysoká. Celková výměra bytu je 40m² a letos je nově zateplen + nová plastová okna. Máme zde jedinou sousedku, ta kamna nepoužívá má místo nich staré petry, prý by se nedoplatila za elektřinu... Zima se bohužel neúprosně blíží a já tedy potřebuji vědět jak budeme topit.
Tedy k otázkám.
Vyplatí se používat tyto stará kamna? Jak tyto kamna poznají kdy je HDO, tedy noční / levný proud? Jak vlastně taková kamna fungují - vím, že jsou vybavena ventilátorem (zkoušel jsem je zapnout a ventilátor začal hučet)? Budou stačit na vytopení bytu? Na kolik taková sranda vyjde (spotřeba energie)? Žádný štítek, kde by byl napsán odběr kamen jsem nenašel - jejich výkon tedy neznám (doufám, že někdo kamna pozná z fotografie).
Z kamen mám obavy. Jsou staré, nevím pořádně jak fungují a bojím se, že nás v zimě zrujnují. Stále přemýšlíme nad nějakým krbem, ale komín zde stojí za prd a přeci jen topení tuhými palivy není úplně čistá záležitost. Ještě v tak malém bytě... Za veškeré užitečné informace budu rád, ale prosím vás trochu po lopatě . V tomto jsem opravdu naprostý amatér...
Zde fotografie kamen + jejich připojení a ovládání:
http://komondor17.rajce.idnes.cz/Akumulacni_kamna/
Děkuji, Vítek.
Kamna levný proud nepoznají. Musí na to být připravená elektroinstalace (ke kamnům musí být třífázový přívod zapnutý jen, když ho sepne přijímač HDO. Pak tam musí vést extra jednofázový přívod na ventilátor spínaný termostatem, to je ta krabička na druhém obrázku, nechte si to zkontrolovat elektrikářem). Jestli ta kamna váš byt vytopí a kolik vás to bude stát poznáte v zimě, jinak bez křišťálové koule se to nedá zjistit. Nevím, zda v těchto kamnech není termostat co vypne napájení, když cihly uvnitř budou vyhřáté na nastavenou teplotu.
Jo - když už tam elektrikář bude, ať vám taky proměří ta kamna, jestli hřejí všechny odporové vodiče, může být některý přerušený a pak by to topilo míň.
Kamna.pdf
Tu na tejto stranke dole stiahnes oscanovany manual k tym kachliam. Podla toho ake mas, maju prikon 2 az 8 kW. Kachle same nepoznaju kedy mas nizky tarif, na to musis mat HDO prijimac v el. rozvodni ktory potom prepina nizky tarif na elektromere a spravidla cez nejaky stykac zapina/vypina zariadenia ktore maju byt zapnute len v case nizkeho tarifu, a samozrejme musis ale mat aj od dodavatela elektriky nizky tarif aj zazmluvneny. Kachle funguju tak ze v case nizkeho tarifu sa pripoja vyhrevne spiraly kachli na elektriku (to riadi prave HDO cez stykac) a ohrievaju magnezitove tehly vo vnutri kachiel, ktore sluzia ako akumulator tepla. Ventilator spustas bud rucne alebo sa riadi termostatom a fuka potom teplo do miestnosti. Ventilator mozes spustat kedykolvek, v case nizkeho i vysokeho tarifu. Vyhrevne spirali sa spustaju len v case nizkeho tarifu, teda nie ze by nebolo mozne zapinat ich trebars aj v case vysokeho tarifu, ale to by zrejme nemalo vyznam lebo potom platis plnu sadzbu za kWh.
Inak este ako pozeram tuna ked nevies najst stitok, tak podla tych vonkajsich rozmerov vies zistit o ktore konkretne kachle sa jedna. A este sa tam pise, co by ta mohlo zaujimat:
Takze ked vychadzam z udajov co si dodal - 40m2, predpokladajme vysku miestnosti 2,5m - z toho mame teda objem 40m2 * 2,5m = 100 m3.
Na 10m3 treba 1kW vykonu - t.j. na 100m3 treba 10 kW vykonu. Dalej predpokladam ze za celu vykurovaciu sezonu sa budu kachle priemerne nahrievat 4 hodiny za den. Tym padom priemerne za den spotrebuju 10 kW * 4 h = 40 kWh el. energie. Vynasob si to sadzbou za elektriku v nizkej tarife a dostanes co ta bude asi kurenie stat priemerne denne. Ja ked tam dam z cennika ZSE tarif DD4 ze nizka sadzba stoji 0,097993 €/kWh s DPH tak dostanem ze denne zaplatim priemerne za taketo kurenie 3,9 € (t.j.105,40 Kč). Takze mesacne by ta take kurenie u nas vyslo orientacne asi na 3200 Kč.
Aktuálně vyjde levněji topení přímotopem. Možná u tak malého bytu a malé ostatní spotřeby to vyjde nastejno, ale bude to komfortnější. Navíc v případě přítomnosti v bytě můžete topit v kamnech.
http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138- porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info
Komín by správně měl zkontrolovat kominík a napsat na něj papír o použitelnosti.
Akumulačky fungují tak, že během nočního (levnějšího) proudu se nahřívají a vytápějí.Spotřeba obrovská, účinost malá. Teplota se reguluje pomocí termostatu umístěného někde v bytě.REGO umožnuje i přepnutí na noční režim, který funguje tak že se v termostatu ohřívá odpor pod mechanickým termostatem a akumulačky topí zhruba o pět stupňů méně, než je nastaveno.
Pokud nemáte možnost jiného vytápění, zkuste to letos a uvidíte.Když tak příští rok necháte opravit komín a trochu prachu při topení tuhými palivy přežijete.
Nemám tucha kolik se v takovém bytě v elektrice protopí, ale my za rok (elektřinou topíme, vaříme a ohříváme vodu) projeli 12 tisíc korun za elektřinu a cca 6 tisíc za dřevo v rodiném domku o velikosti 142 m2.Jde ale o novostavbu s malou tepelnou ztrátou.
Tak se zeptám, kolik platíte zálohy na elektřinu?Podle toho by šlo tak trochu odvodit spotřeba bytu.
Len taka technicka, praveze zrovna u elektrickych kachli je ta ucinnost fakticky 100% pretoze 100% elektriky sa premeni na teplo ktore chceme. To ze to neni zrovna lacne kurenie, o tom neni pochyb.
Omlouvám se, zle jsem to napsal.
Každopádně topit akumulačkama v bytě, který má kdovíjaké tepelné ztráty se rovná sebevraždě.
Pro tazatele: jaký je ten tarif poskytovatele energie?
Ta spotreba me prijde neuveritelne nizka, ja platim rocne kolem 35kKc. 12kKc by me podle vseho nestacilo ani na teplou vodu. A uvazim-li, ze jenom na mesicnim poplatku za jistic 3x25A v primotopnym tarifu zaplatim asi 8kKc rocne, tak s tema 2MWh bych si teda urcite nevystacil...
Špatně jsem dodal údaje : 6 mwh x 2300 kč =13800.Plus 0,6 Mwh x 2500 VT =1500 kč.15300 celkem. Vše počítáno s konzultantem od Čezu.Omlouvám se za špatné údaje.
Aha. Tak podle jejich vlastni kalkulacky to bude sakum prdum za 20591Kc rocne. https://www.cez.cz/cs/elektrina/cez-s-odmenou.html A ze mi prijde, ze a) zlevnili fixni platby, pac platim vo neco vic b) stejne nakonec propalite vic. 6MWh je fakt malo, ja palim kolem 12, fakt je, ze nejaky ty terarka, radio a pocitac 24/7 a tak, ale jenom voda pro ctyrclenou rodinu me vychazi na nejaky 4MWh rocne...
Bydlíme teprve dva měsíce. Za elektřinu platíme 1000Kč měsíc, jsme u ČEZu...
Totiž krb mohu mít zdarma na komín chodí pravidelně kominík (prý v pořádku) nicméně mě se nezdá už od pohledu. Jde mi o to, zda je únosné a rozumné topit ve starých akumulačkách. Jak jsem psal platíme 1000Kč měsíčně za elektřinu (doporučená byla 1750Kč to se mi zdálo docela dost), jsme pár v malém bytě, zas tolik energie nespotřebujeme. Nicméně potřebujeme nějak normálně vycházet, pokud by nás tedy měli akumulačky vyjít draho bylo by nutné přemýšlet o jiném řešení... Na druhou stranu dřevo také není nejlevnější nevím tedy co by pro nás bylo nejvýhodnější + chodím do práce a nejsem si jist zda by si přítelkyně dokázala bez problémů v bytě zatopit.
No, právě že podkrovní byt (kdoví jak je zateplený) je to nejhorší na vytápění.Obával bych se toho, kolik budete doplácet za topení.Nejde nic víc než poradit to zkusit.Pokud je komín v pořádku, nebál bych se zkusit krbový kamna.
Ten komín od pohledu je zevnitř, zvenku, nebo zaústění v místnosti?
A i topení v kamnech se dá naučit, ze začátku pomůže Pepo, nebo dřevěné platonky ze zeleniny a pak už je to rutina. I dřevěné brikety za 55,- za 10 kg jsou levnější než topení elektřinou.
Ten komín především zvenku, vypadá tak nějak chatrně... Zaústění v místnosí vypadá v pořádku, až na to že komínek je veden přes jednu místnost a pak až je veden do komína (mohu dodat foto) a bylo nám řečeno, že v době topení to v částech kudy je ten komínek veden do komína žloutne / rezne. To by také nevypadalo úplně esteticky...
Přikládám foto komínku a jeho vedení přes další místnost. Na prvních dvou fotografiích je zaústění komínku na dalších dvou vedení komínku přes místnost, které při topení rezne (momentálně nový štuk + malba).
Kominek
Napsal jsi román, ale to podstané zatím tajíš, i když už se tě na to ptali hned v první reakci.
1/ jsou tam tři fáze?
2/ je tam spínač HDO?
3/a to nejdůležitější: jaký máte tarif?
něco jako "staré akumulačky" neexistuje. Princip je tak primitivní, že akumulačky rozeznáváme pouze funkční a nefunkční.
Pokud tě trápí potenciálně vysoké náklady na topení, doporučuju nechat byt otestovat z hlediska tepelných ztrát (popř. to jednu sezonu risknout). Taky nevíme na kolik stupňů hodláte topit, já třeba více než 22° už dobře nesnáším, jiným je při 25° zima. A buď ujištěn, že rozdíl 25-22° dělá docela velké peníze.
Bingo!!!
BTW: Co můžeš udělat hned: Ráno zapni akumulačky. Pokud večer budou hřát, tak (pravděpodobně, třeba já mám "noční" proud, hřeje mi teplou vodu v bojleru, pokud se někdo chce ráchat v napuštěné vaně a teplou vodu vypustí, tak mám úpravu co mi sepne noční proud i ve dne, samozřejmě za dražší peníz, ty tam můžeš mít něco podobného a předchozí nájemník to zapomněl vypnout) ten levnější proud nemáš. Když necháš akumulačky zapnuté i přes noc, tak ráno by měly být teplé.
Co se týká kamen nebo krbu: Asi topení bude levnější, ale budeš muset řešit palivo, kde ho skladovat, kdo pro ně bude chodit (a nosit až do podkroví) a kdo s popelem, ráno se budeš probouzet do nevytopeného bytu a kdo bude zatápět. A taky se s tím topením dost nadělá.
Komfort holt něco stojí.
Dobrý den Vítku ! Vím že odpovídám poněkud později než byl zadán dotaz. Vaše paní nebude mít problém ty Aku ukočírovat. My je máme v bytě 3 + 1 od r.2004 co jsme se nastěhovali. A finančně se nám vyplácejí (zálohy jsou 2500/měs. a vracejí nám přeplatek), máme celý byt na elektřinu (Aku, sporák i bojler, který je předělaný z nočního na celoden proud, protože mládež nevycházela s vodou jen při nočním proudu), takže to poznám pouze podle stavu v zimě. Když je tužší zima tak topíme oběma Aku (pokojík i obývák), jinak jen v obýváku (jsme zvyklí na studenější odchov), kde je přes noc nabiju na noční proud na 5 (plný výkon), pak je stáhnu na trojúhelníček a trvá jim dlouho než vychladnou, když je nechám na 1 tak drží a při nočním se postupně dobíjejí. K ovládání tam máme jen štelovací kolečko na pravé horní straně Aku začíná 0 , pak je trojúhelníček a pak 1-5. Větrák v obýváku nefunguje, v pokojíčku ano ale není zapotřebí ho používat. No a přes zimu těžím z toho , že na Aku v obýváku házím sušák s prádlem, které do rána v pohodě uschne. Štítek o příkonu a podobných info jsem ani na jedněch taky nenašla. Zdravím. Laďka
Pokusím se tedy přidat více informací.
1) Tři fáze jsou
2) Spínač HDO je
3) Tarif? Přesně nevím - na smlouvě píšou Distribuční sazba D25d, produkt: D Akumulace 8 ČEZ s odměnou
Pokud to není ono, tak kde zjistit jaký mám tarif? Na netu to myslím píšou, ale ČEZ má momentálně nějaké úpravy webu...
Foto pojistek + přijímač HDO
http://komondor17.rajce.idnes.cz/El._pripojeni_HDO /
D25d, to je ono, takže nejspíš máte i bojler na teplou vodu. Pro topení se ale myslím dával D26d, to by chtělo propočítat, jestli by to nevyšlo líp.
http://www.cenyenergie.cz/sazby-d25d-a-d26d-ohrev- vody-a-akumulacni-kamna/#/promo-ele
http://www.penize.cz/bydleni/308044-cena-kwh-elekt riny-2016-zjistete-kolik-a-za-co-platite
Na 26 musí mít předepsaný podíl spotřeby v NT.
Protože máte Aku, tak by jste měl mít tarif D26, který je na 8 h nočního proudu, rozplánovaný je během celého dne ! Laďka
SUPER! Přesně tohle potřeboval po čtyřech letech vědět!