Kontrola zásuvek - proudový chránič
Přidělával jsem v garáži nový elektrický okruh, který jsem proměřil zkoušečkou ZNF-95 (obdoba vadasky). Proměřil jsem fáze-nulák, fázi-zem.
Elektrikář v práci mě začal tvrdit, že mě měl vypadnout proudový chránič, který je připojen pro tento obvod.
Je to pravda? Dočetl jsem se že diodové zkoušečky to nemusí vyhodit.
zkoušečka:
http://www.eleco.cz/index.php?Gusr=e6e6a6b8b28af06 904b2c87a3e62ce89&Gstr=katalog&Gtyp=1&Gid=53
Zkoušečkou musí téct alespoň takový proud, který vybaví chránič. Což vaše zkoušečka zřejmě nesplňuje. On starý pan Vadas dobře věděl co dělá...
Když vypneš jistič do garáže a spojíš zem a nulák ,vypne chránič ?
Nevypne
To by tedy v koupelně,kde je v převážné většině větší citlivost -FIČKA- po spojení vodním můstkem -nulák,zem-nebyl problém?! Elektro instalace u mne doma to -FIČKO -v tomto případě ihned vypne -
Tak mas na nich napatovy rozdiel odniekial (normalne tam ziaden nema byt), alebo spajas fazu.
A preco by vypinal?
MM.Přečti si někde,jak pracuje
Vypnout muze a nemusi - pokud v celym zbytku baraku nic nepobezi, nebo to budou jenom slaby spotrebice na dobre vedenejch jinejch vetvich, tak neni nejmensi duvod proc by mel vypnout.
Jedinej spravnej test je odpor cca 7k mezi L a N, to vypnout musi.
Ja viem jak pracuje. A ked vypnes istic, tak chranic nema ziaden dovod vypinat.
Nie uplne. Spojenim N a PE moze vybavit aj ked je L vypnute cez istic. Zalezi od celkovej topologie siete a od toho co vsetko tam ma pozapajane a ake prudy tecu cez N.
Pozeram ze dalej to mas vysvetlene, takze nic :)
Prudovy chranic vypne pri danom prude mimo pracovne vodice. Nikde neni napisane ze nejaka skusacka musi taky prud odoberat. Nemusi.
Principialne ak vezmes nejaky spotrebic s malym odberom (trebars nejake male trafo) a zapojis ho namiesto faza a nulak na faza a ochranny, tak vtedy by mal vypnut prudovy chranic.
Právě v tom je kouzlo původní staré vadasky. Ta bere tak velký proud, že spolehlivě vybaví.
Hmmm, a FLUKE v jednom směru vybaví a v opačném ne - tím se dá dost přesně zjistit funkce chrániče taky. Tedy jen základní funkce ANO/NE , ale poruchový proud a čas vybavení, to je jiná liga
Jo, a viz výše - pokud je chránič pod napětím na vstupu a spojíš nulu (pracovní modrý nulák) s kostrou (zelenožlutý) na výstupu, pak musí chránič vybavit.
Preco?
Nemusi. Chranic vybavi ked tam potecie prud. Ten najprv musi mat nejaky dovod tiect, ked tam neni nic ine zapojene tak nema dovod tiect ptz tam neni ziaden ubytok napatia nikde, odkial by sa dostalo na N nejake napatie predsa. Jedine ze by to bola specialna feature toho chranica, ze si to vsima, ale zvycajne je to asi len pripojenou zatazou na obvode a tym ubytkami na dratoch.
Ak tam mas zapojene zariadenie a spojis to niekde tak vtedy sa kvoli odporu vodica R ten prud rozdeli na N a PE a preto vypne. Ked nemas nic zapojene tak nema dovod vypnut, ak tam nevytvara napatovy rozdiel nieco pred chranicom alebo kto.
MM-VLASTNÍ zkušenost v domě.který má čerstvou revizní elektro-probíhala montáž kuchlinky,všechny fáze v kuchyni vypnuty,neopatrností byl spojen nulák a zem,v bytě ihned vyhozený fičko ! Pro jistotu se ptám revizáka,který byl přítomen,je to správně ? ANO,VEŠKERÉ ANOMALIE VYPÍNÁM,je mi jedno v které části vedení bytu.
To je pochopitelné, protože N a PE nejsou vypnuty jističem a jsou společné pro veškeré okruhy za chráničem. Kdekoli tedy spojíte tyto dva vodiče zapříčiní to, že část "proudu" půjde zpět mimo chránič a ten to odpojí. Pokud ovšem je jistič před chráničem, nebo je v obvodu chrániče pouze čerpadlo (které se jističem odpojí), pak téct nemá kolem co.
MM Mod - tak si to vyzkoušej a uvidíš, že mám pravdu. Přiveď na vstup napětí tak, jak to má být (u 3f. tři fáze + N, u 1F fázi +N) a potom spoj na výstupu N+PE... Chránič vybaví, protože hlídá i zde rozdělení obvodu pracovního vodiče (N) a ochranného (PE).
MM ma s tema svejma schematkama naprostou pravdu, pokud to neni nikde nijak zatizeny(a zatizeny necim, co bere 60mA(14W)+) tak neni duvod, aby chranic vybavil. Resp. neni ani zpusob, kterym by mohl vybavit, je to diferncialni trafo, hlida rozdil proudu, takze nulovej proud = nulovej rozdil a vsechno v pohode.
Vybavit, vlastne spis zahlasit, by mohl hlidac izolacniho stavu, ten hlida skutecne aktivne merenim svodovejch proudu, ale sit IT je neco uplne jinyho.
bahno-nemohu oponovat,jen dotaz,i u mne doma to funguje tak,že když vypnu jistič dané zásuvky a spojím nulák a zem,tak mi fičko vypne. Revize proběhly jak mají a vše je O.K. Dle tebe je to špatně ?
A je opravdu uplne vsechno v celym dome vypnuty? To, ze je vypnutej jistic ty zasuvky neni relevantni. Nesmi byt zapnut zadny spotrebic na okruhu toho _chranice_. Protoze vetsinou se dava jeden chranic na povicero jisticu a pak staci nekde zapla lednicka nebo vzduchovaci cerpadlo na akvarko a ano, chranic vyleti a je to v naprostym poradku. Teprve kdyby vylitnul ze vsema spotrebicema vypnutejma, bylo by to dost podivny.
Jo,asi jsem se se špatně vyjádřil,je to ta situace,kdy dělník pracuje v jedné místnosti bytu ,v té má vypnuty zásuvky,vše ostatní v jiných místnostech bytu je pod proudem.
Tam potom zavisi ze kde su spojene PE a N, a co cez tu spolocnu cast este kam tece. Bolo tu dotazovatelovi tvrdene ze chranic musi vypnut pri spojeni PE a N, pisem ze nemusi, a vobec spajanie N a PE neni ziaden test na chranic, je to irelevantne (nic tym neotestujes). (... resp. ak vypne tak mozes povedat ze ok snad je dobry ale aj tak nemozes vediet ci vypol pri tych spravnych mA - to sa lepsie testuje skusackou ktora to zatazi spravnym prudom, ale ked nevypne pri spojeni N a PE tak tiez moze byt chranic dobry, ptz to vypinanie pri spojeni N a PE je zavisle od dalsich predpokladov).
Ked tam ale normalne pripoji nejake zariadenie (napr. 60W ziarovku apod) a vtedy spoji N a PE tak chranic vypnut musi, tak jak som to kreslil vyssie.
Můžeš to říct konkrétně, jaký Fluke v jakém směru vybaví a v jakém ne? To pozná v obvodu střídavého proudu jak?
Tuším, že to mám T110 (starší provedení s digitálním voltmetrem, bez ohmetru). V jednom směru fáze-kostra zatěžuje obvod asi 3,5mA a v opačném nad 30mA - fázi pozná podle doteku rukou (podobně jako fázovka u ZN1, ale kapacitně, ne přímým dotykem s "kontaktem v dlani"). Je to výhodný, že při běžných opravách furt neběháš nahazovat chránič, ale když chceš, tak si ho vybavíš.
A to spojení N a PE ZA CHRÁNIČEM ... Pořád oponujete, teoretizujete (bahno,MM...) a nikomu se nechce si to vyzkoušet v praxi . Tak tedy znovu: POKUD je na přívodu chrániče zapojeno napětí a na vývodu spojíte N a PE, chránič vybaví. Přirom nemusí být na fázových vývodech zapojeno vůbec nic
Tak schválně, seberete se někdo z oponentů, vypnete všechny jističe ZA CHRÁNIČEM a zkusíte si spojit nulu a kostru?
Nevybavi ak tam nie je zapojene nieco dalsie (nejaky spotrebic) za bodom rozdelenia tych PEN. Ja si to nemusim skusat, skusal to predsa uz dotazovatel vyssie a nevyplo mu. Preto mu pisem ze to ani vypinat nemusi, ptz spajat PE a N neni ziaden test chranica, ale len cinnost s nahodnym vysledkom, to si moze aj hodit mincu, ma to potom stejnu vypovednu hodnotu.
Ale ked tam zapne 40 alebo 60W ziarovku a u nej to spoji, tak vtedy to vypnut musi, tak bude mat test chranica. Preto som to tu aj kreslil, snad to pochopil.
MM - a moderuješ tady teoretikovnu, nebo poradnu?
Mě konkrétně tahle zkoušečka 30mA chránič vždycky vyhodí.