Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kontrola zásuvek - proudový chránič

Přidělával jsem v garáži nový elektrický okruh, který jsem proměřil zkoušečkou ZNF-95 (obdoba vadasky). Proměřil jsem fáze-nulák, fázi-zem.
Elektrikář v práci mě začal tvrdit, že mě měl vypadnout proudový chránič, který je připojen pro tento obvod.
Je to pravda? Dočetl jsem se že diodové zkoušečky to nemusí vyhodit.

zkoušečka:
http://www.eleco.cz/index.php?Gusr=e6e6a6b8b28af06 904b2c87a3e62ce89&Gstr=katalog&Gtyp=1&Gid=53

Prudovy chranic vypne pri danom prude mimo pracovne vodice. Nikde neni napisane ze nejaka skusacka musi taky prud odoberat. Nemusi.
Principialne ak vezmes nejaky spotrebic s malym odberom (trebars nejake male trafo) a zapojis ho namiesto faza a nulak na faza a ochranny, tak vtedy by mal vypnut prudovy chranic.

Hmmm, a FLUKE v jednom směru vybaví a v opačném ne - tím se dá dost přesně zjistit funkce chrániče taky. Tedy jen základní funkce ANO/NE , ale poruchový proud a čas vybavení, to je jiná liga :-(
Jo, a viz výše - pokud je chránič pod napětím na vstupu a spojíš nulu (pracovní modrý nulák) s kostrou (zelenožlutý) na výstupu, pak musí chránič vybavit.

Tuším, že to mám T110 (starší provedení s digitálním voltmetrem, bez ohmetru). V jednom směru fáze-kostra zatěžuje obvod asi 3,5mA a v opačném nad 30mA - fázi pozná podle doteku rukou (podobně jako fázovka u ZN1, ale kapacitně, ne přímým dotykem s "kontaktem v dlani"). Je to výhodný, že při běžných opravách furt neběháš nahazovat chránič, ale když chceš, tak si ho vybavíš.

A to spojení N a PE ZA CHRÁNIČEM ... Pořád oponujete, teoretizujete (bahno,MM...) a nikomu se nechce si to vyzkoušet v praxi :-P . Tak tedy znovu: POKUD je na přívodu chrániče zapojeno napětí a na vývodu spojíte N a PE, chránič vybaví. Přirom nemusí být na fázových vývodech zapojeno vůbec nic :-D
Tak schválně, seberete se někdo z oponentů, vypnete všechny jističe ZA CHRÁNIČEM a zkusíte si spojit nulu a kostru? :-P

Nevybavi ak tam nie je zapojene nieco dalsie (nejaky spotrebic) za bodom rozdelenia tych PEN. Ja si to nemusim skusat, skusal to predsa uz dotazovatel vyssie a nevyplo mu. Preto mu pisem ze to ani vypinat nemusi, ptz spajat PE a N neni ziaden test chranica, ale len cinnost s nahodnym vysledkom, to si moze aj hodit mincu, ma to potom stejnu vypovednu hodnotu.