Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UPS na autobaterii, jak na to?

Zdar. Asi to není nová myšlenka, nahradit vestavěnou gelovku za autobaterii s podstatně větší kapacitou. Teoreticky pokud nahradím 4,5Ah gelovku za 45Ah klasiku, měla by se prodloužit doba zálohy 10x. V praxi ovšem to nabije autobaterku cca na 13,6V a to je málo. Doba zálohy je prodloužená jen o málo a autobaterka zřejmě trpí. Takže mě napadlo připojit k baterce klasickou nabíječku. Má to háček - po chvíli začne UPS řvát, že je baterka přebitá. Pokud bych dal mezi UPS a autobaterku odpor, bude to muset být odpor jako kráva a bude topit jak kamna. Dá se někde vyregulovat při jakém napětí na baterce to začne protestovat? Všiml jsem si, že z kladného přívodu vedou dva dráty, jeden tlustý a druhý tenčí. Dá se předpokládat, že tenčí drát je dobíjení baterky a zároveň kontrola stupně nabití. Pomohlo by odpojit tento drát a napojit ho přes zenerko-odporový dělič?

Gelovka je taky na 12V :-) Rozdíl je v tom, že gelovka se nabíjí na max 13,8V a pak se přepne na udržovací nabíjení konstantním napětím. Kdežto na autobaterce může vylézt napětí (s připojenou nabíječkou) až na těch 14,4V, kdy začne řvát ochrana UPSky.

Vezmu to popořadě, snad tě tím neurazím.

1.) Je to blbost - musel by jsi ještě upravit chlazení UPSky jinak by se ti po nějakém čase přehřála, také záleží na zátěži, ale UPSky mají pouze "akumulační" chladiče, které jsou jen tak tak dimenzované na kapacitu interní baterie. Důvod - cena, velikost.

2.) A co třeba koupit větší gelovku ? Kterou by jsi připojil externě ? Pak by jsi nemusel řešit dobíjecí napětí.

3.) Pokud by jsi z nějakých dosud neznámých důvodů vyloučil bod 2, dají se upravit i dobíjecí obvody samotné UPSky, ale chce to už větší znalosti o elektronice a bez schémata (schéma na 99,99% neseženeš) se to dělá docela blbě. Nejspíše bude někde na desce napěťový dělič a dále operák, komparátor nebo procesor, který bude měřit napětí na baterce. Kdyby jsi měl jó velký štěstí, v některých UPSkách se dá narazit na trimlíky a těmi následně doladit různé parametry.

4.) Dvou kabelů od plusového pólu si moc nevšímej, ten tenčí napájí podpůrné obvody a ten silnější vede přímo do silové části. Důvod - rušení.

To s tím odporem mezi baterku a UPSku ani raději komentovat nebudu, nebudu komentovat ani to s tou externí nabíječkou - také by se mohlo stát, že ti to blafne a to je u záložních zdrojů, které nejsou pod stálým dohledem docela problém.

No on to vlastně není tak docela můj nápad (ale ne, to mi poradil Hora, ten blbec...), tohle si vzal do hlavy kolega včetně toho odporu a externí nabíječky. Já zatím jen experimentuju doma a postupně mu dokazuju, že to není tak jednoduchý jak si to navymýšlel.
Velká gelovka mě napadla, ale neprošlo to kvůli tomu že je 2x tak dražší než autobaterka.

Proč experimentovat,když tady je vše v jednom zalozni_zdroj_mx400 ,sice je to určeno pro čerpadla,ale pro daný ůčel to splní stoprocentně.Mám tento zdroj přes rok a funguje při výpadku bezchybně,sehnat se dá levněji 400 W do 4000kč,600 Watový mi prodavač nedoporučil,je více poruchový.