Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknutoVyřešeno Zesilovač

Zdravím, stavím si tento zesilovač http://media1.napady.net/images/media1:50f87c59502 28.png/100wsch.gif

Nicméně po připojení ke zdroji se 1A pojistka hned přepálí. Když tam dám 10A pojistku, tak drží, ale ty koncáky MJ15003 a MJ15004 se okamžitě rozžhaví aniž bych připojil vstup. A po připojení vstupu není nic slyšet jen šum z reproduktorů.

Nevíte v čem může být problém?

Děkuji za odpověď

Vyřešeno, lock. (karel)

Kontrola zapojení proběhla ? Raději dvakrát.
Součástky byly nové nebo už použité ?
Samozřejmě to napájíš symetrickým zdrojem +-35V, že ?

Na prázdno to určitě nesmí brát více než několik set mA.

Osobně bych v dnení době už takovýto zesilovač nestavěl. Raději bych koupil třeba LM4780, ano je trochu dražší, ale vše je zabaleno v úhledném pouzdře a připojíš pouze několik diskrétních součástek okolo.

A ten R22 sa pouziva na to aby si nastavil kludovy prud cez koncove tranzistory, to si nastavoval jak?

Az sa dopracujeme k tomu ze mas usmerneny a stabilizovany zdroj, a nepripajas tam rovno nejake trafo, a stale to nepojde, tak by som odpojil T2 a T4 (aspon emitory), ameral cele zapojenie a hlavne napatia na R18 a R19

Jak moze shoret T1, ked tam je 100ohm odpor na 34V to mame 0.34A maximalne, a to by muselo na baze byt 34V pricom tam ma byt len 0,5V. Zhorety bol uz asi predtym. Tak odpoj aj T1 a T5 a si meraj co je tam vsetko blbo a preco. T6 a T3 su prudove zdroje, tie musia fungovat samostatne atd, pomocou R22 sa musi dat pekne nastavit +-1V na bazach T1 a T5, nieco si tam zapojil blbo/naopak/vadnykomponent/apod.

P.S. inac neviem co myslis skratkou ssU, je to filtrovane su v zdroji kondenzatory? U znamena nesymetricky? Co to je presne za zdroj a jak je rieseny? Ma 3 vystupy (+,-,GND) ?

Tak jsem to zapojil podle schéma, akorát ten kondenzátor C9 není 220uF ale 100uF.

Nicméně po připojení napájení začnou reproduktory hlasitě dunět a vůbec na vstup obvod vůbec nereaguje...

A ještě jedna věc... když je to mono 120W, tak ten vstup je poněkud matoucí. Kam mám připjit vstup na C5 a GND nebo R1 a GND??
http://www.hobbyelektro.eu/audio_technika/zes_120w /schema.png

Díky

Nahoře píšeš že Ti spadlo napětí z 34V na 19V. Teď píšeš o dvou trafech 20V a 14V. Ty spojíš sériově (za sebe) a máš 34V střídavého napětí. Usměrníš můstkem a vyhladíš elektrolyty. Ale - ten původní zesilovač vyžaduje symetrické napájení = +35V, -35V. Dělá se to tak že na trafu máš 2 stejné vinutí nebo dvě stejné trafa - jeden konec obou vinutí spojíš = to je střed neboli GND. Zbylé konce vinutí připojíš k usměrňovacímu můstku. Buď jsi teď jako GND použil spoj vinutí 20V a 14V a pak máš v každé větvi jiné napětí nebo jsi ignoroval že zesilovač potřebuje symetrické napětí +-35V. To že při zatížení napětí klesá může být zkratem - vadnou součástkou nebo malým proudem které můžou trafa dodat.

Ale ta půlvlna musí být proti něčemu. A střed nemáš. Být to nějaká nízkoodběrová elektronika navrhl bych např. stabilizátory 7805 / 7905 a udělat umělou zem. Kdysi jsem myslím takové zapojení viděl a možná i dělal :-) . Dávno, ještě v ČSSR.

Nemuselo by. Musely by být opravdu velké kondenzátory a dost výkonné trafo, aby špičkovými proudy stihlo ty elektrolity dobíjet. Pokud by se za to vrazily nějaké omezovače napětí, nemuselo by být slyšet ani to zvlnění. Ale to by pochopitelně vyžadovalo ještě vyšší napětí, než je požadováno.

EDIT: No, v podstatě, když by se za to vrazily dva (na každou větev) spínané stabilizátory napětí, pak už by se to dalo popsat jako doma vyrobený spínaný symetrický zdroj :-D

Ve školních dobách jsem stavěl zesilovač a právě kvůli jednoduchýmu napájení jsem použil TDA2005. Žel, na trafo, co jsem navinul, se mi vešel jen sekundár o pouhých 6V, zato s velkým proudem. Tak jsem taky použil zdvojovač napětí na napájení, s mohutnou kapacitou. Nikdo mi nevěřil, že to hraje, ale těch 40W (dvakrát můstek) to opravdu uživilo, trafo mělo nějakých 150W. I když jsem to asi nikdy nedal na plný kule, i na polovičce nám zvonil telefon s nasranýma sousedama na druhým koncu drátu.

Takhle vyrobíš "symetrické" nesymetrické napájení, kdy v kladné větvi bude asi 20V a v záporné tak 28V. Potřebuješ trafo s vyvedeným středem 2x24V (nebo dvě identická trafa 24V, která správně sfázuješ). Po usměrnění a vyfiltrování dostaneš přibližně 2x35V naprázdno. Vzoreček pro výpočet přibližného výstupního napětí je Uss=Ust*1,4.

edit: filtrační elyty 220mikro, to je sranda? Aspoň 2200, lépe 4700mikro.

Dvě oddělená sekundární vinutí, dva usměrňovací můstky a filtrace, spojit to až na vstupu zesilovače je teď velká móda mezi hifisty, ale pořád by potřeboval aspoň dvě stejná trafa. Taky se řeší, jestli používat pro usměrnění ultra fast diody, protože to má vliv na zvuk:) Obávám se, že tohle skončí na zjištění, že ta jeho trafa mají pár VA.

Ano, dvě stejná trafa, to je jasné, o tom jsem nepolemizoval. Co je móda mezi hifisty nevím, jen jsem mu chtěl ušetřit "fázování", třeba mu to nic neříká. Navíc by mohl použít slabší diody do můstku když by můstky byly dva.

Prostě pokud neinvestuješ do trafa/traf abys měl 2x stejné napětí pro napájení větví zesilovače a víš že proudově ty trafa co máš pro nějaký zesilovač stačí najdi si pro stavbu zesilovač s nesymetrickým napájením. Pak třeba zkusíš něco složitějšího. Já taky začínal kdysi s MAA145 a GC511/521, ti mladší později s MBA810 a radost že to funguje byla stejná.

Na sekundáru bez zátěže bývá u větších toroidů zhruba 1,2 násobek jmenovitého napětí, ale uvedených 36 V je asi hodně. Ještě si připočítej pár stovek na filtrační elyty. Spínaný zesilovač, jednoduché napájení, hotová deska s chladičem vyjde levněji. Jde o to, jestli se na tom chceš něco naučit nebo prostě vytvořit hluk.

Aha, ono to je ve skutečnosti 2x29V/300VA.

Spíš tohle:
http://www.gme.cz/toroidni-transformator-tr-t120-2 x22v#product-detail
Po vyfiltrování ti to dá 2x 30V, to bude stačit, naplno ten zesilovač stejně nikdy dávat nebudeš. Zvolil sis zbytečně velkej výkon, pokud s tím nehodláš ozvučovat tělocvičnu. Máš na to vůbec patřičně výkonný reprobedny? Na ozvučení pokoje bohatě stačí 2x 5W, při dvojnásobku už se třepou skleněný výplně.

Vycházím z toho že máš zesilovač napájet +-35V. V diskuzi jsi jistě četl že za usměrňovacím můstkem musí být v každé větvi elektrolytické kondenzátory velké kapacity, např. 4G7 neboli 4700M. Jsou tam proto že za usměrňovacími diodami v můstku klesá napětí v opačné půlvlně než jak je pólovaná dioda k nule V a ty elektrolyty tam to napětí udrží (proto musí být s tak velkou kapacitou = zesilovač má velký odběr). Zároveň na nich bude napětí výstupu trafa x 1,4. Takže potřebuješ nejlépe trafo 2x 24 V a za můstkem na elektrolytech budeš mít napětí 2x 33,6 V.

Asi nemá trafa ani filtrační elyty, to bývá společně s chladičem při stavbě výkonového zesilovače největší záhul na peněženku a ošidit se to moc nedá. Ostatní součástky proti tomu stojí pár korun. Tady už toho moc vymyslet nepůjde:)

Na Aukru koupíš sestavené spínané výkonové zesilovače za pár stokorun.

NE! Tak budeš mít v každé větvi jiné napětí. To nebude fungovat. Principiálně je zapojení správně, ale obě trafa by musely dát stejné napětí. Po usměrnění jsou nutné elektrolytické kondenzátory vysokých kapacit = tísíce mikrofaradů = jednotky G. A jak píše Karel - ty trafa musí dát nejen správné napětí, ale i proud v Ampérech. Pokud má být výkon zesilovače 2x 100W potřebuješ při napájecím napětí zesilovače 35V proud v každé větvi napájení cca 3 Ampéry. Ale určitě Ti lépe poradí AntiBalda.

Chápeš, co je to SYMETRICKÉ napájení? To znamená, že obě větve napájení mají STEJNOU hodnotu, nemůžeš kombinovat dvě RŮZNÝ trafa, musí být stejný. Jinak ti to zase vyhoří, protože to bude z jedné strany přetížený.
Pokud chceš udělat něco opravdu slušnýho, tak vydej ještě těch 7 kil za trafo 2x 24V, nebo se na to vybodni, protože to bude jen hnusnej, nepoužitelnej bastl.

Já to chápu... prostě bych to chtěl zkusit splácat z toho co už mám, protože si teď momentálně nemohu to trafo dovolit.

A tak mě napadla ještě poslední možnost: Ty trafa zapojit seriově čímž by vzniklo 34V střídavého napětí... v podstatě by to bylo jako jedno trafo 230V/34V a následně bych už jen vytvořil symetrické napájení pomocí následujícího zapojení:
www.imagehosting.cz

Po usměrnění budeš mít 47V, na napájení potřebuješ max. 35V na větev. Pokud to nesrazíš stabilizátorem, tak ten zesilovač opět spálíš. Stabilizátory potřebuješ dva a otázka - víš jak je zapojit? Zjednoduším ti to - stabilizátor je něco, co ti to opět prodražuje a pak to stejně vyhodíš, až seženeš vhodný trafo. Kup to trafo rovnou.

Výkon těch tvých trafíček pořád úspěšně tajíš. Nakonec z tebe vyleze, že to je něco vhodný akorát tak na lampičku u stolu.

Stabilizátory potřebuješ dva, na obě větve napájení. Potřebuješ, aby zvládnul několik ampér a k němu pořádnej chladič. Vyser se na stabilizátory, použij to trafo 22V, bude to nejjednodušší, zbytečně si to celý komplikuješ něčím, na co ještě nemáš znalosti.

Pokud neznáš ani výkon toho trafa, tak je to marný, to je základní předpoklad, zda to trafo lze vůbec použít. Dokud to nezjistíš, je každá další myšlenková konstrukce házení hrachu na zeď.

Zapojeni bude fungovat aj na 2 x 22V. A asi aj na 47V (zavisi od toho kolko V vydrzia tie tranzistory, tranzistory su rozne. Su aj take co vydrzia 500V). Ak mas 22V trafo, tak pouzi to. Nizsie napatie len obmedzuje maximalny vykon zosilovaca, nic viac. Aj z 2x22V ohluchnes, a snad s tym nechces robit koncerty v nejakej hale.
P.S. schemu ti uz dal(a) mia tu hned vyssie (akurat tam ma chybu ptz z 20V trafa tam bude 2x 28V a ne 2x 14V)

Uss bez filtrace předpokládám měřákem bez skutečné efektivní hodnoty. Po vlastní zkušenosti, kdy zdroj se špatným elytem dával naprázdno skoro přesně 15V, si pro měřeni¨í na zdroji raději dojdu do auta pro pořádný měřák. Jinak na 90% zásahů stačím s Čínou za 250 Kč.

U akehokolvek usmereneni dostanes Vpeak a to je 1,4*Ustriedave. Staci si predtsavit v hlave ten priebeh (a vzorce sa neucia ale generuju zhlavy potom ako si to clovek predstavi ;)

P.S. ja som ta len poopravil ale ocenujem ze si sem vlozil ten obrazek, nech konecne vie co ma robit aby ten zosik vkuse neodpaloval. A pripomienka pre dotazovatela - je lepsie pouzit trafo ktore ma 2 vinutia, alebo 2 stejne trafa v serii (stred vinuti potom mame) a pouzit usmernenie mostikom pre kazdu vetvu (t.j. dokopy 8diod), aby nebolo napatie tak silne zvlnene, hlavne pri vysokej hlasitosti jednoduche usmernenie bude asi uz vadit (dost kazit basy)

Takže napájení je následující:

Nechal jsem pouze jedno trafo 12V/1000mA a vytvořil symetrický zdroj.

Hodnoty jsou následující:

+- 39,4V
GND v obou větvích 19,7V

To je ale bohužel stále přiliš velké napětí pro obvod... jaký je tedy nejlepší způsob, jakým bych mohl napětí ještě snížit?

Díky

Odkial si nabral ze je to prilis velke napeti?
V scheme v dotaze mas uvedene +-35V a ty mas +-19,7V co je o polovicu nizsie jak v scheme.

(a len tak mimochodom 1000mA je hodne slabe na tak silny zosilovac, to ti vpohode staci aj tych +-19V a aj to nebude mozne dat naplno hlasitost ani nahodou, to trafo potom zhori).

Kdo si hraje, nezlobí.
Zajímalo by mne něco o tazateli - kolik mu je let, jaké má vzdělání, co už postavil, jaké má nástrojové a přístrojové vybavení a co si od toho slibuje.
Rozhodně bych ho od toho neodrazoval, akorát by si měl dávat pozor, aby se nedotknul něčeho co by mu mohlo ublížit. I kdyby to nedotáhnul do konce (jako už mnoho kutilů před ním a asi i mnoho po něm), získá zkušenost a ta se mu určitě někdy bude hodit.

http://kutilska.poradna.net/q/view/123189-vykonovy -zesilovac?
http://kutilska.poradna.net/q/view/105888-lampovy- zesilovac?

BTW: Na elektroniku jsou zaměřené třeba i tyto konference:
www.ebastlirna.cz
hw-list

Když chceš hrát nahlas, potřebuješ nejen víc ampér, ale i voltů. Včera jsme probírali toroidní trafa, jeden z návrhů bylo 2x24V trafo. U toho tvého jde při vyšší zátěží to napětí do hajzlu a proud to dodat taky nedokáže. V minulém dotazu jsi psal "má to sloužit jako aparatura".

Mám pocit, že přestože o elektronice nic nevíš, tak rady a poučení, který ti tady dáváme plnýma hrstma, prachsprostě filtruješ a vybíráš si jen to, co se ti hodí. Bohužel, elektronika není jen stavebnice, kterou stačí sestavit a ono to hraje, je třeba o tom opravdu něco vědět, ty se však vzdělat nechceš, jen seskládat součástky k sobě a hele kluci, já jsem si postavil zesik!

Ještě jedna věc, před chvílí jsem to chtěl ještě jednou vyzkoušet, ale omylem jsem otočil polaritu.

Trafo to odpálilo, ale to nevadí... jde mi to jestli to přežil ten integráč. Teď to nemám jak zjistit. Niják se z něho nezačoudilo, takže myslíte, že to mohl přežít? Dík

Máš snad sbírku traf, zkus jiné, víc se tomu asi ublížit nedá. Předpokládám, že takové zbytečnosti jako jsou pojistky nepoužíváš a proměřit součástky nemáš čím. Zničit takhle trafo s pár VA není úplně jednoduché, jak jsi vůbec zjistil, že je odpálené? Odpojils od něj úplně všechno a měřils odpor nebo střídavé napětí na sekundáru? Co máš na tyhle pokusy vůbec za vybavení?

1) To trafo bylo rozžhavené jako prase
2) Napětí na sekundáru je 0V
3) Zkusil jsem tam zapojit jiné trafo (9V/250mA)... a v repráku to hodně prskalo, doufám, že to bylo tím nevhodným trafem a ne tím, že by se poškodil ten integráč LM4780

33 je méně než 35, navíc to po zátěži klesne. Snad to máš jištěné i klasicky pojistkama a nedals tam tu desetiampérovou, nedejbože na primár. Potřebuješ dvě, další investice:)

Jestli máš LM4780, v datašitu píšou: Supply Voltage |V+| + |V-| (Input Signal) 84V

Takže poslední upgrade... budu tam dávat trafo 300W 2x29V... po usměrnění to vychází na cca těch 83V (teoreticky) a to je hodně na hraně, vzhledem k tomu, že LM4780 je do 84V. To napětí není stálé, pohybuje se podle zátěže, čili se může klidně stát, že v určitém okamžiku tam může být až 85V. Nemluvě o tom, že obvod je původně na +-35V a já tam teď budu mít cca 42V...

Myslíte, že by to napětí mohl být problém?

Díky

Ano, je to problém ! Do prdele, celou dobu ti tady píšeme, ať koupíš trafo 2x24V a ty vybalíš 2x29V ! To snad nemůžeš myslet vážně ! Prostě koupíš trafo 2x24V a to tam dáš a nebudeš vymýšlet hovadiny ! Napsal jsem to dost jasně ?! Kurva už !

Omlouvám se, ale tazatelovu inteligenci nechápu, celou dobu mu tu vnucujeme určité trafo a on sežene jiné ? To je idiot (není vulgarismus, pouze psychiatrický termín). Navíc tyto rádoby bastlíře nemám moc v lásce, když na to nemám znalosti tak si nechám poradit a nevymýšlím blbosti.

Ten psychiatrický termín je však archaický a dávno opuštěný. Nechci se tu přít o to, co je a není vulgární či expresivní, jde mi o to udržet zde úroveň. Technická je i díky Vašim radám velmi dobrá, byla by škoda kazit ji nějakými nevhodnými výrazy. Navíc jsem přesvědčen, že jejich použití nemá na schopnost tazatele pochopit psaný text nejmenší vliv.

Ano, to máš samozřejmě pravdu (promiň za tykání, ale tykám všem, když jsem schován za rouškou internetu:-) ), ale když se podíváš na ten sloh co jsme mu tu všechno a všichni napsali a on pak po měsíci napíše naprostý opak ? To je důkazem, že naše rady možná ani nečetl, tudíž jsme tu ztráceli čas zbytečně. Takže jsem si řekl, jak praví staré přísloví, když to nejde po dobrém půjde to po zlém. Vypadá to, že to stejně nezabralo, viz další jeho příspěvek, kde to drtí s trafem 2x29V a jen s úžasem nad funkčností čeká kdy to blafne plamenem. Jako perlička na dortu nás tu nazývá hlupáky. Podle mě jen další /ehm jak to napsat slušně, nejde to/ blbec, který chce někde zamachrovat a chce být nazýván "Elektornikem".
Já nemám problém někomu pomoct a poradit, případně navrhnout nějaké zapojení, většinou to dělám zadarmo - třeba mé působení zde na Kutilské, ale co mě nejvíce štve je, když někdo mrhá mým časem a pak mě nazve hlupákem, protože on je ten frajer, který to dokázal úplně sám. Pro mě jen tento člověk - jestli to individuum můžu takto nazvat - jen odpad.

Jdu na :beer: ....

Mám pocit, že přestože o elektronice nic nevíš, tak rady a poučení, který ti tady dáváme plnýma hrstma, prachsprostě filtruješ a vybíráš si jen to, co se ti hodí. Bohužel, elektronika není jen stavebnice, kterou stačí sestavit a ono to hraje, je třeba o tom opravdu něco vědět, ty se však vzdělat nechceš, jen seskládat součástky k sobě a hele kluci, já jsem si postavil zesik!

http://kutilska.poradna.net/q/view/126667-zesilova c?page=r126862#r126862