Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kulový ventil – motýl

Dobrý den, koupila jsem byt v paneláku s rozvody vody v plastu. Jako uzavírací ventil na každé trubce mám kulový ventil – typ motýl. Z předchozího bydlení znám jenom páku. Když chci uzavřít vodu motýlem, jde to docela ztuha. Máte s motýlem někdo zkušenosti – zvykne kapat, nebo jinak se kazit? Když jsem nedávno vodu zkusmo zastavila, nikde z ventilu nic nekapalo, ale celý tento pokus trval jen pár minut. Může se utavřený motýl "rozkapat" až po čase? Chystám se totiž odjet na delší dobu pryč...

Kohout má pevně kuželku uloženou v sedle a v obou je průchozí díra. Pokud natočíme díry proti sobě, kohout je otevřen, pokud se natočí díra v kuželce kolmo, kohout je uzavřen. Výhodou je malý průtočný odpor, ale při rychlém uzavření mohou vznikat v potrubí rázy.
Ventil má kuželku pohyblivou na táhle, kterou vtlačuje do sedla ve ventilu a tím uzavírá přívod. To dává ventilu možnost jemnější regulace, ale zase je větší průtočný odpor a složitější konstrukce.

Guľové ventily, ako hlavné potrubné uzávery vody či uzávery ohrevných agregátov sa môžu v otočnej oske pod motýľom jemne rozkvapkať jedine, ak lôžko s hriadeľom zanesie vodný šuter okolo. Drvivá väčšina tohoto kvapaknia pod "motýľom" tvorí nedokonalý výrobný šmejd z fabriky. Je možné príslušným vidlicovým kľúčom dotiahnuť prítlačné tesnenie otočnej hriadele pod motýľom.

Ak myslíš toto kvapkanie.

Guľové ventily v rámci potrubných rozvodov neprepúšťajú vodu do potrubia lebo guľa s kolmým otvorom v strede je pochrómovaná, vysoko lesklá bez trecích plôch a otáča sa osadená v teflonovom lôžku pod 90°. Takže tesní perfektne, neotlačí sa žiadne ploché tesnenie pritláčaním do sedla, ako pri klasických výpustných batérií do dresov a vaní či točiek.

Z vlastní opakované zkušenosti mohu říct, že čínský "motýlkový" ventil, po několika ticících otočení přestane těsnit. Tento údaj bohužel nikde nenajdete. U kohoutku vyměníte gumu, ventil musíte vyměnit celý, potřebujete instalatéra atd.

Páka nebo motýl, to je jen kosmetická záležitost. Důležité je, jak je provedený uvnitř.
Pokud bude trochu propouštět, tak se snad nic neděje, je to přecejenom kohout předřazený ostatnímu (z vašeho dotazu není jasné jestli je to hlavní uzávěr nebo jen uzávěž jednotlivých sekcí, ale to je jedno). Takže i kdyby vám upadla baterie, bude to nanejvýš cmrndat a to odpad pobere a vodoměr, pokud není fungl nový, nenaměří.

Prosím vás co řešíte? prosakuje ventil někde kolem osičky? pokud ne tak je v pořádku.Zpravidla zřejmě to je venti třičtvrtě palce nebo půl to je jedno průtokový.Na vašem místě bych toto opravdu neřešil.Ale pokud máte fobii že to poteče tak nainstalujte nový.Ale ubezpečuji vás že pochybností se nezbavíte.Vykašlete se na to uzavřete hlavní uzávěr vody pokud jej v bytě máte a klidně na dovolenou jeďte.

Kohout a ventil je úplně to samo. A je jedno jakým principem dochází k uzavírání. Název kohout zřejmě vznikl kvůli podobě se zobákem kohouta a proto v domácnostech ve dřezech a v koupelnách jsou kohouty a průchozí uzavírání na potrubí se provádí ventily. :-)

Kohout a ventil je úplně to samo.

Už to tu je, ale zkusím to napsat, abys to pochopil i ty.
V běžném použití se to má takto:
Ventil: má sedlo, na které se přitlačí tzv. kuželka, na konci osazená gumovým těsněním.
Kohout: jednoduše řečeno je stará hospodská pípa. Provrtaný váleček otočný o 90°. Tedˇjsou kulové kouhouty, místo válečku je provrtaná koule.
Šoupě: k uzavření vody se uvnitř pohybuje v podstatě destička, jež se zasune ve vodicích drážkách na doraz do tělesa šoupěte..

Sákryš, tady jsou úžasní novodobí odborníci. Sto let každému doma kapal netěsnící vodovodní kohoutek a hle: Najednou nám doma kape netěsnící ventilek. Z čeho si asi myslíte, že ten název kohout vznikl? Z hospodské pípy? Myslíte, že co vyčtete na Wikipedii, je neomylný postulát? Zase to tam napsali lidé, kolikrát trochu pomýlení. Tak nechytejte za slovíčka a doma mám pořád vodovodní kohoutky, bez ohledu na to, jestli se uzavírají gumkou, šoupátkem nebo kulí. :-D:-p