Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kulový ventil – motýl

Dobrý den, koupila jsem byt v paneláku s rozvody vody v plastu. Jako uzavírací ventil na každé trubce mám kulový ventil – typ motýl. Z předchozího bydlení znám jenom páku. Když chci uzavřít vodu motýlem, jde to docela ztuha. Máte s motýlem někdo zkušenosti – zvykne kapat, nebo jinak se kazit? Když jsem nedávno vodu zkusmo zastavila, nikde z ventilu nic nekapalo, ale celý tento pokus trval jen pár minut. Může se utavřený motýl "rozkapat" až po čase? Chystám se totiž odjet na delší dobu pryč...

Kohout a ventil je úplně to samo. A je jedno jakým principem dochází k uzavírání. Název kohout zřejmě vznikl kvůli podobě se zobákem kohouta a proto v domácnostech ve dřezech a v koupelnách jsou kohouty a průchozí uzavírání na potrubí se provádí ventily. :-)

Kohout a ventil je úplně to samo.

Už to tu je, ale zkusím to napsat, abys to pochopil i ty.
V běžném použití se to má takto:
Ventil: má sedlo, na které se přitlačí tzv. kuželka, na konci osazená gumovým těsněním.
Kohout: jednoduše řečeno je stará hospodská pípa. Provrtaný váleček otočný o 90°. Tedˇjsou kulové kouhouty, místo válečku je provrtaná koule.
Šoupě: k uzavření vody se uvnitř pohybuje v podstatě destička, jež se zasune ve vodicích drážkách na doraz do tělesa šoupěte..

Sákryš, tady jsou úžasní novodobí odborníci. Sto let každému doma kapal netěsnící vodovodní kohoutek a hle: Najednou nám doma kape netěsnící ventilek. Z čeho si asi myslíte, že ten název kohout vznikl? Z hospodské pípy? Myslíte, že co vyčtete na Wikipedii, je neomylný postulát? Zase to tam napsali lidé, kolikrát trochu pomýlení. Tak nechytejte za slovíčka a doma mám pořád vodovodní kohoutky, bez ohledu na to, jestli se uzavírají gumkou, šoupátkem nebo kulí. :-D:-p