
Kulový ventil – motýl
Dobrý den, koupila jsem byt v paneláku s rozvody vody v plastu. Jako uzavírací ventil na každé trubce mám kulový ventil – typ motýl. Z předchozího bydlení znám jenom páku. Když chci uzavřít vodu motýlem, jde to docela ztuha. Máte s motýlem někdo zkušenosti – zvykne kapat, nebo jinak se kazit? Když jsem nedávno vodu zkusmo zastavila, nikde z ventilu nic nekapalo, ale celý tento pokus trval jen pár minut. Může se utavřený motýl "rozkapat" až po čase? Chystám se totiž odjet na delší dobu pryč...
On to bude spíš kohout než ventil, na typu páky nezáleží. Může začít kapat stejně jako ten s pákou, snad to je na konci zavedeno někam do umyvadla nebo splachovače a nemáte ucpaný odtok.
Zcela bez ironie - jaký je rozdíl mezi kohoutem a ventilem? Žila jsem v přesvědčení, že je to to samé...
Docela hezky vysvětleno zde: Ventil

Taky mě to zajímalo, tak jsem si to našel
Dodneška jsem žil v tom, že je to opačně
Zajímavé,tak to já žil taky v omylu celý život.
Takže doma nemáme vodovodní kohoutky,ale vodovodní ventilky.
Za to já si to pamatuju od prvního ročníku střední školy. To že doma máme ventilky a ne kohoutky. Jen by mne zajímalo, co je z tohoto pohledu páková baterie - kohout, ventil nebo šoupě?
Z vlastní opakované zkušenosti mohu říct, že čínský "motýlkový" ventil, po několika ticících otočení přestane těsnit. Tento údaj bohužel nikde nenajdete. U kohoutku vyměníte gumu, ventil musíte vyměnit celý, potřebujete instalatéra atd.
Je to přesně naopak.
Páka nebo motýl, to je jen kosmetická záležitost. Důležité je, jak je provedený uvnitř.
Pokud bude trochu propouštět, tak se snad nic neděje, je to přecejenom kohout předřazený ostatnímu (z vašeho dotazu není jasné jestli je to hlavní uzávěr nebo jen uzávěž jednotlivých sekcí, ale to je jedno). Takže i kdyby vám upadla baterie, bude to nanejvýš cmrndat a to odpad pobere a vodoměr, pokud není fungl nový, nenaměří.
Prosím vás co řešíte? prosakuje ventil někde kolem osičky? pokud ne tak je v pořádku.Zpravidla zřejmě to je venti třičtvrtě palce nebo půl to je jedno průtokový.Na vašem místě bych toto opravdu neřešil.Ale pokud máte fobii že to poteče tak nainstalujte nový.Ale ubezpečuji vás že pochybností se nezbavíte.Vykašlete se na to uzavřete hlavní uzávěr vody pokud jej v bytě máte a klidně na dovolenou jeďte.
Od roku 2016 už asi na dovolenou odjel. Je ale hezké, jak tady všichni dál nezištně radí :)
B I N G O !
Kohout a ventil je úplně to samo. A je jedno jakým principem dochází k uzavírání. Název kohout zřejmě vznikl kvůli podobě se zobákem kohouta a proto v domácnostech ve dřezech a v koupelnách jsou kohouty a průchozí uzavírání na potrubí se provádí ventily.
Kohout a ventil je sice něco úplně jiného, ale to nevadí. Sem může psát každý.
Už to tu je, ale zkusím to napsat, abys to pochopil i ty.
V běžném použití se to má takto:
Ventil: má sedlo, na které se přitlačí tzv. kuželka, na konci osazená gumovým těsněním.
Kohout: jednoduše řečeno je stará hospodská pípa. Provrtaný váleček otočný o 90°. Tedˇjsou kulové kouhouty, místo válečku je provrtaná koule.
Šoupě: k uzavření vody se uvnitř pohybuje v podstatě destička, jež se zasune ve vodicích drážkách na doraz do tělesa šoupěte..
Sákryš, tady jsou úžasní novodobí odborníci. Sto let každému doma kapal netěsnící vodovodní kohoutek a hle: Najednou nám doma kape netěsnící ventilek. Z čeho si asi myslíte, že ten název kohout vznikl? Z hospodské pípy? Myslíte, že co vyčtete na Wikipedii, je neomylný postulát? Zase to tam napsali lidé, kolikrát trochu pomýlení. Tak nechytejte za slovíčka a doma mám pořád vodovodní kohoutky, bez ohledu na to, jestli se uzavírají gumkou, šoupátkem nebo kulí.

To není z wiki. Hlupák nepochopí ani po odborném výkladu.
Děkuji Ti náčelníku.
Za nic. Stejně to bylo marné snažení, snad to aspoň pomohlo někomu chápavějšímu.
Kulový, kulový ventil to vykulenejm pomohlo.