Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dvě plastová okna za sebou?

Dobrý den,

Rád bych zde konzultoval (možná velmi primitivní a hloupý, proto konzultuji :) ) nápad, jak vyřešit hluk z dopravy v bytě v Brně. O co jde:

V bytě s okny do rušné Merhautovy ulice v Brně jsem se rozhodl řešit problematiku nadměrného hluku, a to pro začátek osazením nových oken. V bytě již v současné chvíli jsou osazená relativně nová plastová okna s dvojitými skly, nicméně odhaduji, že poskytují jen základní zvukovou ochranu, cca 30 db.

Známý mi nicméně nedávno navrhl, zda by nestálo za úvahu, abych novými, zvukově těsnějšími okny, nenahrazoval okna původní, ale jednoduše je nasadil do interiéru za okna stávající, čímž by se mohlo, podobně jako u špaletových oken, dosáhnout poměrně výrazné hlukové úspory. Jako laikovi mi toto řešení připadá zajímavé, zejména s ohledem skutečně velkých parapetů s vnitřní strany oken, které se u mne vyskytují, nicméně na českém internetu jsem se žádné takové realizace a dopadů takového řešení nedohledal (na anglickém internetu se jako řešení nabízí, např. zde www.soundproofwindows.com. )

Obecně mám tedy dva dotazy, na které hledám odpověď:

1. Může toto řešení zvýšit zvukový útlum mezi interiérem a exteriérem? Pokud ano, je něco, na co se při instalaci musí dbát?, či např. speciální technika osazení, kterou zvolit?

2. Je toto řešení reálné z hlediska např. rosení v meziprostoru a obecně z dlouhodobějšího hlediska? Či by takovéto řešení přineslo více škody než užitku?

V příloze zasílám foto jednoho z oken, kde by se dané řešení vyskytovalo.

Předem děkuji za jakoukoliv radu či nápad

Na druhou stranu je pravda, že když už vymýšlet takové kraviny, tak by bylo lepší nechat si udělat špaletová okna z plastu. Sice mi to přijde jako blbost, ale možná by to vypadalo lépe než dvoje okna za sebou. To bude hnus zvenku i zevnitř.

Jediné normální řešení mi přijde výměna sračkoidních oken za kvalitní...

Zvukový útlum: zcela bezesporu
rosení: tam záleží, jak kvalitně bude řešeno odvětrání obou oken.

Co ale vidím jako problém je to,že po instalaci dalšího okna bude problém s případnou demontáží a otevíráním původních okenic - leda by druhé okno bylo větší než to první. To by ale vypadalo dost blbě. Viz klasická kastlová okna otevíraná jedním směrem, kde každé okno je jinak velké a v jiné výšce.

Prodejci oken asi dostávají po přečtení návrhu v dotazu mdloby :-) Pokud jsou okna nová, moderní, jak píšete (tj. aspoň 6-ti komorová a s trojitým těsněním), není daleko jednodušší nahradit dvojskla trojskly ? Pravda, vyžaduje to solidní stávající rámy, ne nějaké polské profily, které se po výměně skel zbortí...

Tím "relativně nová" je myšleno dejme tomu 2000+, je to nějaký lokální materiál, dvě 4mm skla, žádný zázrak, co přesně jsou zač, to nevím, instalovaly se ještě za dřívějšího vlastníka. Zásah do stávajícího okna rozhodně není řešení, je třeba měnit, teď je právě ta otázka, jestli bourat staré, nebo zkusit nainstalovat ještě jedno :) A ano, většina prodejců si klepe na čelo, na druhou stranu, spousta prodejců pořádně ani neví, co chci, všichni mají nastudované tepelně izolační vlastnosti a když na někoho vybafnu, že chci okna s Rw 47 a více a s minimální korekcí crt, někteří ani neví, co po nich chci:)

Sousedi pod a nebo nad váma to řeší jak?Taky mají dvojitá okna?
Dejte si večer tři, čtyři Starobrna a usnete, ani nebudete vědět jak :-)
Nebo zavolejte na krajskou hygienickou stanici a požádejte o měření hluku.Jak na ulici, tak i u vás v bytě.
A nebo zakupte rádná okna s trojsklem, jak bylo doporučeno vejš.Zakupte venkovní žaluzie a nechte namontovat.Ty také pohltí dost hluku a zárověň budou byt chránit proti přehřátí.

Zdravim, mohu se zeptat jak dopadla realizace? Řeším stejný problém, nabídka od renomované firmy cca 30000,- za okno s Rw-46dB je celkem dost a žádný šunty tam dávat nechci. Tak mě napadlo to samé jako vás, dát ještě jedno okno za 7mičku a je pokoj?

Hluk sa elegantne rieši izotermickým, mierne vákuovaným trojzasklením osadené v jednom ráme s patričnou konštrukčnou nosnosťou a tuplovanou gumenou izoláciou v spárach falcov.

Takéto zasklenie sa vyrovná tepelným ako aj zvukovým prechodom 60-tky muriva alebo 49cm Ytong. Mám trojsklo v lepených drevených rámoch v r.d. Ani hluk drobného vtáčika letáčika, ani kolóna tankov ma nevyruší zo sladkého spánku.

Počítám ,že taková okna také nebudou nejlevnější.Nevím jak s tím trojsklem. Co mám zatím zjištěno, na hluk má vliv různá tloušťka skel a dvojsklo. Trojsklo mě jako protihlukové nenabízejí, protože prostřední prý rezonuje a funguje jako reproduktor. Ale zpět k mému dotazu, řešil někdo 2 okna za sebou?

Jestli to chcete udělat za rozumné peníze, tak volte trojsklo, ale takové, kde má každá komora jinou šířku (můžete i čtyřsklo, pokud se vejde). Tedy například 4-14-4-16-4, 4-16-4-18-4 nebo 4-12-4-16-4-14-4 (čtyřsklo).

Problém je v tom, že výrobci oken deklarují sice nějaký útlum, ale ten nedeklarují na všech frekvencích. Nižší frekvence obecně tlumí okna mnohem hůř. Pokud jde hluk na rezonančním kmitočtu okna, pak jeho tlumící schopnosti jsou bídné, netlumí prakticky vůbec. Rezonanční kmitočet je dán právě vzdáleností skel, pokud má trosklo různé vzdálenosti, má každá komora rezonanční kmitočet jiný, což znamená, že co neutlumí jedna, utlumí ta druhá.

Už se s tím začínám smiřovat,že půjdu do nových. I když vyhazovat naprosto dobrá okna Uw 1,1 je docela škoda. Myslím, že přidat např. okno 1cm tlusté do druhé řady a udělat kastláče by hluk také vyřešilo.Prodat se to asi nedá, při výměně okna zničí. Mě navrhovali skladbu 12-6-float-12-9

Z hlediska pronikání hluku to určitě výrazně pomůže (když budou správně osazená a utěsněná), jak psal někdo výše, bude to muset být jako klasická okna s deštěním, tedy to vnitřní větší než to vnější, vypadat to asi bude nic moc.

Měl bych dva poznatky: Kámoš si dal proti hluku z rušné cesty pod oknem dvojskla s tím že každé sklo má jinou tloušťku => rezonuje každé na jiné frekvenci => omezení přenášeného zvuku. My jsme měli kastlové okna které netěsnily, vnitřní okna byly často do vrtule, vnější se rosily a v zimě namrzaly. Přesto po výměně za plastové hluk z ulice vzrostl - při zavřených oknech slyšíme lidi jak se na chodníku baví, štěkající psy atd. Sousedé bydlí v přízemí a mají stejné okna. Když jdeme kolem slyšíme jak se v bytě baví. Přičítal jsem to k tomu že kastlové okna byly zakotvené hluboko do zdi, při výměně nám ze zdi vybourali velké kusy dřeva.

:-/ , teď už to vím také. Křivé netěsnící okna, nefungující kliky, rámy před natřením.... Všude kolem na plastové dobré reference... Prostě nám připadalo jednodušší je vyměnit. Příšerná firma Oknostyl kterou jsme vybrali nám dělala okna v únoru - poškozené skoro všechny žaluzie, špatně nastavili zámky oken (posunuté o cca 5 mm)takže se dole nedovíraly správně => všude škvíry, na venkovní zapravení přijeli dodatečně protože venku bylo jen +5 st.C. No fiasko. Už bych každému zrušení kastlových oken vymlouval.

Připadá mi to tak. proto jsem napsal i jméno firmy, aby si lidi dali pozor. Obeslal jsem asi 15 firem v okolí se složitými dotazy. Chtěl jsem co nejlepší index skel, plast třídy A, paropropustné pásky kolem oken atd.. Na to venkovní zapravení přijela firma 2x, ta první parta to s těmi páskami prý neuměla. To víte -řidič, učitel a úředník... Ne že bych proti těm profesím něco měl, myslím že ani jaderný fyzik by nemusel být lepší. Až ve druhé partě byl alespoň jeden zedník. 3x jsem byt chystal na to neštěstí - zakryl všechno dvěma fóliemi pokaždé s jiným ukončením, na podlahu dal fólie a na ně slepené nebo sešité počítačové krabice. Hodně jsem se naučil. Ptal jsem se na garnýže - že když jsou nad oknem sundávat je nemusím. První co zedníci udělali začali bez naší přítomnosti jednu garnýž sundávat a našípli ji. Hrůza, nikomu bych to nepřál. To že jsou zámky posunuté jak jsem psal zjistil technik firmy až při poslední kontrole před koncem záruky, ti předchozí jen dotahovali.