Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dvě plastová okna za sebou?

Dobrý den,

Rád bych zde konzultoval (možná velmi primitivní a hloupý, proto konzultuji :) ) nápad, jak vyřešit hluk z dopravy v bytě v Brně. O co jde:

V bytě s okny do rušné Merhautovy ulice v Brně jsem se rozhodl řešit problematiku nadměrného hluku, a to pro začátek osazením nových oken. V bytě již v současné chvíli jsou osazená relativně nová plastová okna s dvojitými skly, nicméně odhaduji, že poskytují jen základní zvukovou ochranu, cca 30 db.

Známý mi nicméně nedávno navrhl, zda by nestálo za úvahu, abych novými, zvukově těsnějšími okny, nenahrazoval okna původní, ale jednoduše je nasadil do interiéru za okna stávající, čímž by se mohlo, podobně jako u špaletových oken, dosáhnout poměrně výrazné hlukové úspory. Jako laikovi mi toto řešení připadá zajímavé, zejména s ohledem skutečně velkých parapetů s vnitřní strany oken, které se u mne vyskytují, nicméně na českém internetu jsem se žádné takové realizace a dopadů takového řešení nedohledal (na anglickém internetu se jako řešení nabízí, např. zde www.soundproofwindows.com. )

Obecně mám tedy dva dotazy, na které hledám odpověď:

1. Může toto řešení zvýšit zvukový útlum mezi interiérem a exteriérem? Pokud ano, je něco, na co se při instalaci musí dbát?, či např. speciální technika osazení, kterou zvolit?

2. Je toto řešení reálné z hlediska např. rosení v meziprostoru a obecně z dlouhodobějšího hlediska? Či by takovéto řešení přineslo více škody než užitku?

V příloze zasílám foto jednoho z oken, kde by se dané řešení vyskytovalo.

Předem děkuji za jakoukoliv radu či nápad

Zdravim, mohu se zeptat jak dopadla realizace? Řeším stejný problém, nabídka od renomované firmy cca 30000,- za okno s Rw-46dB je celkem dost a žádný šunty tam dávat nechci. Tak mě napadlo to samé jako vás, dát ještě jedno okno za 7mičku a je pokoj?

Hluk sa elegantne rieši izotermickým, mierne vákuovaným trojzasklením osadené v jednom ráme s patričnou konštrukčnou nosnosťou a tuplovanou gumenou izoláciou v spárach falcov.

Takéto zasklenie sa vyrovná tepelným ako aj zvukovým prechodom 60-tky muriva alebo 49cm Ytong. Mám trojsklo v lepených drevených rámoch v r.d. Ani hluk drobného vtáčika letáčika, ani kolóna tankov ma nevyruší zo sladkého spánku.

Počítám ,že taková okna také nebudou nejlevnější.Nevím jak s tím trojsklem. Co mám zatím zjištěno, na hluk má vliv různá tloušťka skel a dvojsklo. Trojsklo mě jako protihlukové nenabízejí, protože prostřední prý rezonuje a funguje jako reproduktor. Ale zpět k mému dotazu, řešil někdo 2 okna za sebou?

Jestli to chcete udělat za rozumné peníze, tak volte trojsklo, ale takové, kde má každá komora jinou šířku (můžete i čtyřsklo, pokud se vejde). Tedy například 4-14-4-16-4, 4-16-4-18-4 nebo 4-12-4-16-4-14-4 (čtyřsklo).

Problém je v tom, že výrobci oken deklarují sice nějaký útlum, ale ten nedeklarují na všech frekvencích. Nižší frekvence obecně tlumí okna mnohem hůř. Pokud jde hluk na rezonančním kmitočtu okna, pak jeho tlumící schopnosti jsou bídné, netlumí prakticky vůbec. Rezonanční kmitočet je dán právě vzdáleností skel, pokud má trosklo různé vzdálenosti, má každá komora rezonanční kmitočet jiný, což znamená, že co neutlumí jedna, utlumí ta druhá.

Už se s tím začínám smiřovat,že půjdu do nových. I když vyhazovat naprosto dobrá okna Uw 1,1 je docela škoda. Myslím, že přidat např. okno 1cm tlusté do druhé řady a udělat kastláče by hluk také vyřešilo.Prodat se to asi nedá, při výměně okna zničí. Mě navrhovali skladbu 12-6-float-12-9