Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem 4/400V na 2x230V

Zdravím, mám problém. Mám vestavnou troubu se sklokeramickou deskou a ta je na 400V napájená jedním 4žilovým káblem ze čtyřpolové zásuvky. Nyní odešla do věčných lovišť. Koupil jsem desku a troubu, kdy deska je na 230V, trouba zatím nevím, ale nejspíš bude taky na 230V. Barák je kolaudován 1986 a zásuvky dvouvodičové a v rozvodné skříni není žádná proudová ochrana. Jak to vyřeším ? Nejjednodušší by pro mne bylo, kdybych do zásuvky 400 V strčil nějakou redukci rozdvojku na 2 x 230V. Na netu jsem ale našel jen pětipolové. Tak mám ideu to spáchat nějak sám. Jak ? Díky za reakce a podněty. Pozn: Elektrorozvody nové dělat nebudu. Alespoň ne teď.

Třífázová soustava obsahuje obě napětí, "třífázových" 400 i "jednofázových" 230. 400 je mezi fázemi, 230 je mezi libovolnou fází a nulou.
Raději si na to zavolej elektrikáře, ať ti troubu zapojí na jednu fázi, sklokeramiku na druhou a třetí. Nevím cos koupil za typ, ale pokud nemáš plotýnky s odděleným napájením, na jednu fázi ti nepůjdou nikdy všechny zároveň!

K troubě píšou toto: Zemnící vodič (žlutozelený) musí být přibližně o 2 cm delší než fázový a nulový vodič (modrý a hnědý). A z toho usuzuju na těch 220 V. Celkový příkon píšou maximálně 3680 W 3 x 1,5 mm². Ještě to nemám doma, dovezou to zítra. A u desky píšou toto : Typ 58 HAD 54 AO 220 - 240 V 50 - 60 Hz
Made in Germany
Ser.Nr. .......... 6.5 kW
ELECTROLUX
Výkon. Jinak našel jsem toto : https://www.elnex.cz/zasuvkove-rozvodnice-jistene/ 1128-scame-632-W23-101-4-zasuvkova-rozvodnice-jist ena-8585022718802.html

No, pokud bude každá ta zásuvka na rozvaděči jištěna 16A a ten 4 polovej kábl 32 A, tak by to mohlo projít ne. Sice 2000 Kč za rozvaděč, ale měl bych to v klidu relativně a elegantně vyřešeno. Je jasný, že by na tom byla jen ta deska a trouba a nic jinýho. Aha, nevyhřála zásuvka. Tak pak bych mohl koupit malou rozvodnou skříňku s jističema.

Ježiš neplašte. Ten rozvaděč je zbytečný. Pokud tam máte třífázovou zásuvku, máte v podstatě všechno, co je třeba. Tam je vyvedeno 3x 230V proti nule. Stačí místo zásuvky dát krabičku s věnečkem (to je taková krabice buď na zeď nebo pod omítku s čtyřpolovou svorkovnicí), a vyměnit původní jistič jak píšete 3x32A za 3x16 A. Investice cca za 200 Kč. Pak bych ale radil nechat to zkontrolovat elektrikářem, už kvůli záruce (při neodborné montáži záruka padá)

1) jistit podle průřezu vodiče - je-li 1,5mm, nesmí být 32A !!!
2) zapojit dva 230V spotřebiče do jedné 3f. zásuvky pomocí "samodomoredukce" není povoleno. Zavolejte elektrikáře, ať Vám upraví zapojení na: 1x230V zásuvka pro troubu + pevný vývod 2x230/400V pro desku (bez zásuvky). Takto se vyvarujete nežádoucímu vypnutí jističe (16A), pokud pustíte vše najednou
3) pokud máte rozvody "TN-C", tedy tři fáze + nulák/kostra, elektrikář to umí správně propojit tak, aby to bylo funkční a bezpečné

Doporučuji volit odbornou montáž - i někteří elektrikáři v tomhle případě umí udělat chybu. Nejedná se totiž hlavně o fáze (ty máte tři), ale především o "nulák" (máte jen jeden), který musí "unést" proud z fází zpět a navíc ukostřit spotřebiče proti "probíjení"... a to tam máte jistě i elektronickou regulaci výkonu :-(

Takže třífázový kabel do krabice na svorkovnici (věneček). Z jedné fáze vytvořit jednu zásuvku pro troubu a dát ji na zeď třeba vedle té krabice. A další dvě fáze použít pro tu varnou desku rovnou z krabice ? Kdoví co ta varná deska bude vyžadovat, zítra jak to budu mít doma upřesním. Ve staženém návodu není prakticky nic o instalaci. Ta původní trouba i s deskou byla na tom kabelu zapojena a nikdy nic nevyletělo.

Tak trouba i deska jsou doma. Na troubě je přívodní kabel i se zástrčkou, takže ta patří do 230/16A. Deska má taky kabel a odizolované vodiče na konci, černý, hnědý, modrý, zelený. Tedy dvě fáze, nulák a kostru. A teď jak to tedy zapojit na mou čtyřpolovou třífázi. Koupil jsem krabici na zeď s věnečkem do které přivedu oněch 400V, z ní vyvedu jednu fázi s nulákem, abych vytvořil zásuvku 230V. Mám v té vytvořené zásuvce 230V propojit nulák se zemnicím kolíkem ??? Ptám se proto, že deska se připojuje na dvě fáze, nulák a kostru. Tam mám nulák a kostru taky propojit ??? Protože pokud by to bylo zapnuto, pak by bylo všechno pod napětím, ne? Nebo z té desky to uzemění(zelený) prostě nezapojovat ? Díky.

Jak je silný kabel, který tam máš jako přívod? Jde o to, že pokud na něj připojíš troubu a současně sporák, tak veškerý proud se bude vracet po nuláku. Vzhledem k tomu, že je v instalaci společný jako pracovní i ochranný (síť TN-C), tak kdyby uhořel, tak je to pr-ser, trouba i deka by tloukly. :!: Ty výkony jsou značný.

A nemůžeš napsat, jak jsou ty dráty silný?? To že to fungovalo léta, neznamená, že to bylo
bezpečný. Celá léta mohla být klika, že to nic neprovedlo, ale nic netrvá věčně.
Moderní spotřebiče bývají ještě výkonnější, než dřívější. Štěstí, že to nic neprovedlo, může
skončit a s tím třeba život někoho z domácnosti.
Proto se na to ptám. Nikdo z elektrikářů Ti tady nemůže napsat, jo, připoj to, když neví, jak to vypadá. Když to zapojíš blbě sám, podle sebe, je to tvá věc. Když ti to ale někdo poradí, nese za to jakousi morální zodpovědnost. Asi tak. :puff:

Teď právě nemůžu, skládáme tam linku, ještě nemám sundanou tu původní 4P zásuvku z káblu. Ale víc jak 2.5 mm průměr to nebude nejspíš. A míň nejspíš taky ne. Takže asi těch 2.5, později upřesním. Už se ženou debatujeme o výhledové rekonstrukci elektriky. Ovšem výhledově zatím.

,,tak veškerý proudy se budou vracet po nuláku,, : Tak to bohužel není. Právě pokud by byly připojeny spotřebiče na všechny tři fáze a ideálně se stejným příkonem, tak proud v nulovém vodiči bude nulový. Je to stejné jak u motoru, pokud je v pořádku, netečou nulákem žádné proudy. Teprve až při poruše.

Jo, to vím taky :-) Napsal jsem to tak pro představu, že nulák bude dost zatíženej, minimálně
16A a poteče tam vyrovnávací proud, protože málokdy budou fáze vytížený rovnoměrně. A několikrát jsem viděl, ke sporáku nataženou jedenapůlku vodič. Proto jsem se ptal na průřez
těch drátů. 8-)

Elektrikáři zde přítomní mne asi sepsují, ale řešit to lze ZA SPLNĚNÍ NÁSLEDUJÍCÍCH PODMÍNEK:

1) PRŮŘEZ !!! (protože elektrikáři udávají ZÁSADNĚ průřez) vodiče musí být nejméně 2,5mm MĚĎ - pokud budete POSUVKOU měřit průměr, musíte dle Páně Ludolfa a druhé mocniny vypočítat ze změřeného průměru průřez :!:
2) JISTIČ nesmí být větší, než 16A, ikdyby přívodní vodič byl silnější, protože ostatní zařízení, která jste koupil, nejsou na větší jištění konstruované (vodiče, ukostření...) a mohou potom být nebezpečné např. při zkratu, namočení vodou a pod.
3) svorky MUSÍ být bezpodmínečně pevně provedeny - tedy bez nějakých kroucených konců, oček a pocínování - !!!NEPŘÍPUSTNÉ!!!. Konce vodičů je NUTNÉ odizolovat BEZ "ztráty pár drátků" a zalisovat je do "trubiček" - fastonů, které zabezpečí trvale pevný a kvalitní spoj.
4) Kabely musíte spolehlivě zabezpečit PROTI VYTRŽENÍ!
5) ZVLÁŠTNÍ POZORNOST věnujte ukostření: Zelenožlutý vodič udělejte tak dlouhý, aby se v případě vytržení kabelu odpojil jako poslední - pro každý vodič použijte samostatnou svorku. VYVARUJTE SE POUŽITÍ "ČOKOLÁDY", která při silném utažení dokáže vodič šroubkem přestřihnout, nebo zeslabit !!! Použijte svorku, která přitahuje vodič hlavou šroubu, nebo příložkou celoplošně, ne pouze bodově. O pružinových svorkách zde vůbec neuvažuji :-(
6) Přes to, že na přiloženém obrázku je několik elektrikářských chyb, za které zde sklidím oprávněnou kritiku, nezbude, než použít tuto variantu, jako nejméně špatnou - PROTO JE NEZBYTNÉ DODRŽET PŘEDCHOZÍ minimální PODMÍNKY!!!

A nakonec upozorňuji, že vše, co uděláte na elektrickém zařízení, jako AMATÉR, děláte jako PLNĚ ODPOVĚDNÝ za svoji činnost, protože tady KAŽDÝ v první řadě poradí - NECH TO NA ELEKTRIKÁŘI!!! Slepák si taky neoperuješ sám - stejné ohrožení zdraví :-/ A pokud přečtete můj příspěvek do konce, pak tedy i s "heslem..."

Díky za to schema, přesně tak to udělám. Už jsem to zkonzultoval i se svým spřáteleným elektrikářem a výstup byl stejný. Nech to na elektrikáři, to samozřejmě platí. Stejně tak i slepák operuje chirurg. Jenže má životní zkušenost říká - není elektrikář jako elektrikář a není chirurg jako chirurg ::::))))) A tak nabydu li 100% jistoty, že to, co provedu je správně, tak to prostě provedu. Nemám li tu jistotu 100%, pak se ptám, učím atd. Důležitá je ovšem schopnost vybrat relevantní informace, které jednoho posunou kousek dál. A to předpokládá alespoň nějakou orientaci v té, které oblasti. A když tu jistotu nemám ani potom, tak to prostě nechám udělat toho správného člověka (v tomto případě elektrikáře). Ostatně, kdo by dobrovolně riskoval třeba zničené spotřebiče, vedení atd. Já ne a i proto jsem tady.