Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jaký proud se dá tahat z ploché baterie?

V Kauflandu jsem si koupil v akci tenhle LED pásek:
[http://kutilska.poradna.net/file/view/3888-ledpase   k-jpg]
Podle popisu zdroj musí mít 12V a proud trochu větší než 1A.
Syn přišel s nápadem, že by se mu to hodilo na nějaké mejdlo, ale chtěl by to napájet z baterie. Prý by to nemuselo svítit moc dlouho. Akumulátor z auta pro něj není moc IN. Napadlo mne použít 12V akumulátor z vrtačky - už je na nabíječce, zkusím to. Taky mne napadlo, jestli by to neutáhly tři ploché baterie do série. Koukal jsem na jejich parametry, třeba tady
ploche-baterie.c0501127
Ale nenašel jsem, jaký proud by se z ploché baterie mohl tahat.

Nevíte, jaký proud by snesla aspoň chvíli plochá baterie? Případně nějaký jiný nápad?

Plochá baterie má kapacitu asi tak 2700 mAh až asi 3500 mAh (viz váš odkaz a odkaz na baterie.cz). Váš uváděný příkona 14,4 W při 12 V znamená odběr asi 1,2 A, což by vám plochá baterie možná chvilku dala. Podle uváděné kapacity možná tak dvě až tři hodiny, pokud by se nezahřála a nevybila dřív.

Cenu za kus odhadnete asi tak kolem 30 až 100 Kč. Když cenu znásobíte třemi a podíváte se, kolik hodin by asi tak fungovaly a pak se z nich stal odpad, je možná lepší se podívat na nějaký síťový zdroj, například ML-732.027.45.0 který má výstupní napětí 12 V, max. proud 1,5 A, výkon 18 W, malé rozměry asi jako krabička s pastou na zuby, hmotnost 130 g a cena zhruba kolem 300 korun.

Nehledě na to, že u vašeho odkazuje zdroj (adaptér) AC/DC už je, takže to máte v ceně. Zdroj vydrží pořád, nic se nevyhazuje jako spotřební materiál, je univerzálně použitý i na jiné věci.

Navíc byste asi váš LED pásek používali někde, kde je nějaká síťová zásuvka. Pokud chcete mít LED pásek někde u rybníka nebo pod stanem nebo v chatičce, kde není zásuvka, tak je lepší sedět jako trampové u ohýnku, nebo koukat na hvězdičky nebo na svatojánské broučky a užívat si přírodu.

Nevím, co s tím syn zamýšlí. Možná se tím chce omotat a v tom případě by mu síťová šňůra asi dost vadila (zdroj u toho samozřejmě je a na něj to svítí). Tak pokud to chvíli na ty ploché baterky bude svítit, tak mi stojí za to to vyzkoušet. Aspoň budu mít zkušenost do budoucna.
BTW: Vzpomínám si, kdysi se mi dostal do rukou katalog co vydávaly Domácí potřeby, případně podobný podnik, tam byly dva typy plochých baterií, jedna pro normální použitím asi do baterek, druhá pro tranzistorová rádia, zřejmě na malé proudy po dlouhou dobu. Tohle právě u současné nabídky nenacházím.

antibalda, 27.02.2016 22:56
Já bych použil tři Li-ionky do série...

Můžeš sem dát odkaz, kde to nabízejí a kolik to stojí?

Třeba tady můžeš koupit tyto : http://www.tme.eu/cz/details/accu-18650-2.6s/akumu latory/sanyo/ur18650f/ SANYO si ještě pořád drží nějakou tu kvalitu. K tomu balancér z číny (to už jsem posílal o kousek výš) a máš vyřešeno.
A nebo pak takovýto pack : http://www.ebay.com/itm/DC-12V-3000mAh-Li-ion-Supe r-Rechargeable-Battery-Pack-with-Plug-for-CCTV-Cam era-/381323360727?hash=item58c8a4b9d7:g:FkIAAOSwLV ZVngwy, ale s tím zkušenost nemám a tý kapacitě se moc věřit taky nedá, ale je to vše v jednom.

Problem akumulatorov je ten, ze nemaju stabilne napatie (napr. tuzkova je nabita 1,4V, a pri 90% kapacity ma uz len 1,25V a vybita ma 1V, u vacsiej baterky si tie cisla vynasob poctom clankov). A tzie dementne pasky maju vacsinou len predradny odpor, takze to bude velmi zle (pri nabitom sa to bude pretazovat az prip. aj LED chcipnu, a po vybiti na 90% uz to nemusi svietit :)
Normalne sa pri napajani z baterky pouziva prudovy zdroj, ktory je schopny vytvorit spravne napatie (t.j. pracuje to sucasne aj ako DC menic, lebo cievka je kuzelnik). T.j. chce to dodatocnu elektroniku.

Resp. kecam, toto co si nalinkoval je len step-up converter a tam tusim musi byt Vin < Vout, takze 3ploche s tymto konkretnym pouzit nemoze (max 2 ploche), a asi ani tu baterku z vrtacky (ta ma asi tiez viac jak 12V), musel by pouzit lepsi/zlozitejsi DC menic ktoremu je fuk jake je Vin. Alebo tu baterku z vrtacky a stabilizator s chladicom apod., ale to bude fungovat len pri nabitej baterka, potom jak klesne trochu napatie tak asi konec.

Tak tuzkovka 4A da, ale prilis ji to nesvedci. Vo to nic, to neni dobrej zdroj, ale 4ks NiMH AAcek uz by mohli bejt OK, nebo 6V akumulator treba pro horniky, nebo powerbank s USB konektorem.
A tenhle zdoj step-down neumi, ale pokud je Vin>Vnastaveny, tak je to dira skrz, tece to temer bez omezeni skrz nej, Takze docela vyuzitelnej pro vycucani baterek do mrte.

A baterie sa zvycajne nezatazuju viac jak nejakych 20-30% z kapacity, t.j. z 2000mAh by som netahal viac jak 600mA. Ale mozno znesu aj ten 1A.

P.S. ta baterka z vrtacky ak ma nabita nejakych 14V apod, tak mozes skusit dat tam aj len stabilizator na 12V, nech nepochcipaju tie LEDky. Ale neni to optimalne samozrejme.

Zrovna listuji prospektem z Lidlu, koukám na akuvercajky - jsou bez akumulátorů a nabíječky, to se musí dokoupit zvlášť. Něco podobného jsem viděl i u Mountfieldú
https://www.mountfield.cz/aku-zahradni-technika?strana=2

Když jsem kutil bateriové napájení LED pásku, hlavním problémem bylo, jak ten pásek připojit k tomu akumulátoru, aby to přežilo aspoň to mejdlo.
Tak mne napadlo, přímo v hlavě, že by nebylo od věci, kdyby výrobce nabízel i cosi co by se připojilo k akumulátoru a byly tam zdířky ke kterým by se připojilo nějaké elektrické zařízení. Případně i několik zdířek s různým stabilizovaným napětím (+5V, +12V...) pro takové malé domácí kutění (samozřejmě i s pojistkou).

Něco takového jsem měl na mysli. Sice tam je jen výstup USB, ale pokud tam není nějaká elektronika co by podobné bastlení komplikovala, asi by nebyl problém vytáhnout z toho adaptéru 20V (nebo kolik ten akumulátor má) a přibastlit stabilizátor na potřebné napětí.
Tak vím, že to existuje a když si ten vercajk někdy budu pořizovat, tak se na takový adaptér budu ptát.
:-):beer: