Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Izolace základů

Dobrý den, mohl by mi někdo poradit? Chystám se izolovat základy domu nopovou fólii, a řeším stěnu pod pergolou. Tento dům jsme koupili před 4 lety už s vybudovaným beton nad který jsem později dodělal pergolu. Jde mi o to zda izolaci vést kolem toho betonu nebo beton u stěny domu odstranit a zaizolovat stěnu, ale jestli to bude mít nějak smysl když stejně budu muset beton zase dobetonovat. Měl sem doma dva na sobě nezavyslé borce a oba mi řekli něco jiného, tak budu rád za každý názor, jestli už se stím někdo setkal.Díky přidávám foto

fdukes, mnoho stavebníku uvěřilo tomu, že odkopáním a vložením nopovky poruší fyzikální zákony a stavba bude suchá.
Pokud nevložíte dodatečnou funkční hydroizolaci pod stavbu, nebudete mít v domě sucho.
Nebo porušit fyziku.
Pokud se týká betonu pod pergolou, tak musíte odizolovat prostor mezi deskou a barákem.
Zkrátka, barák nadzvedněte, položte lepenku (či něco jiného) a barák položte zpět.

Ohledně podřezání - jak se řeší vnitřní zdi? Příčky dejme tomu vybourám a podizoluju zároveň s podlahou, ale mám dvě nosné vnitřní zdi (klasika - stoletý barák a uprostřed nosná chodba se schodištěm), kde mi není jasný postup - schody ještě dejme tomu nějak vymlátím a znovu vyzdím, ale co komín ve zdi? Ten se prostě vynechá? Nebo se izoluje pouze obvod domu?

Možná myslí to, co mám v chalupě já - v místnosti je něco jako "černá kuchyně" - pec na chleba, nad ní udírna a to celé se postupně zužuje do komína. Jednou stranou je to přistavěné k obvodové zdi a jednou stranou k příčce - takže je k tomu na podřezávání dost špatný přístup, pokud by se to mělo podřezávat např. pilou.

Dvš místnosti jsou podsklepeny, futra mezi nimi jsou max 10 cm nad stropem sklepa - zdá se mi to dost málo i na ruční pohon. Ze sklepa mi vede skrz vnitřní zeď komín a stoupačky, taky místnosti nemám ve stejné výšce - rozdíl asi 30 cm.Obvod se podřeže jednoduše, venku je prostor, nejsou prostupy,... Ale vnitřní zdi se mi zdají moc komplikované. Je nutno podřezávat komplet barák? Kdyby stačila izolace pouze u obvodových zdí, dost by mi to zjednodušilo život. A o té klenbě taky čtu poprvé, to je další hřebík do rakve.

Podle stáří baráku budou stěny asi minimálně do výše soklu kamenné, nebo ze smíšeného zdiva ... to podřezání bych nechal jako poslední, nejzoufalejší možnost. Kdyby to bylo celé cihlové, bude to snazší, stará malta ve spáře bude spíš "hlína" ... Nevím jestli to máte vlhké a plesnivé všude, ale jestli je to pouze některá stěna, co před ní postavit příčku, tedy nechat cca 15 cm od vlhké obvodové stěny postavit příčku, z nějakých lehkých keramických příčkovek, Ytong apod je nasákavý ... uzavřená vzduchová mezera bude působit také jako isolant, rosný bod už nebudete mít blízko vnitřního povrchu a nově postavená příčka by měla zůstat suchá. Nevýhoda, že si zmenšíte místnosti, ale uděláte to sám, za pár korun.

pc, omlouvám se za upřimnost, ale Váč návrh je velice špatný. Vzduch je izolant asi takový, že se již nikde ve stavebnictví nepoužívá. Jak dostanete vlhkost z prostoru mezi stěnami? Síla zdí je dost velká Vy ještě uberete místnost o mezeru a příčku?
Máte někde nastudován průběh teplot takovou zdí?

Přeji hzeký den.

Vlhkost nechám v prostoru mezi stěnami a tu mezeru nebudu ani nijak odvětrávat. Vzduch má nízký součinitel tepelné vodivosti, takže to ničemu nevadí. Průběh teplot bude pozitivní, rosný bod už nebude u vnitřního povrchu. Tohle řešení je použito u rodičů na chalupě a po čtyřiceti letech je to bez problému a funkční. Příčka je suchá. V porovnání s podřezáváním kamenné stěny realizováno za pár korun a výsledek stejný, možná lepší, s nezměrně menším úsilím.

Děda dělal tu přizdívku před 50 lety a problém s vlhkostí se u země stejně projevoval, jediné, co neopadalo bylo nahození betonem. Vzhledem ke vzrůstu vlhkosti v mezeře trpělo zhlaví trámů ve zdi. Považuji to za metodu podobnou nátěrům HORPem a STORPem, kdy zeď zůstane mokrá a člověk to flikuje v obytné části. Takhle jsem v pronajatém suterénu dělal SDK předstěnu. Fungovalo to vzhledově dobře, jen vlhkost poplezla o 2,5 m nahoru a dovnitř a to tam bylo kromě odvětrávání i vedení trubek ÚT.
Pokud člověk investuje do vlastního bydlení, tak nemá cenu vyhazovat peníze a ještě si připravovat práci na dobu, kdy bude starší.

U rodičů byly původní podlahy vykopané a udělané nové, s hydroizolací i tepelnou isolací, jak to popisujete, tak mi přijde, že u Vás se tam natáhla ta vlhkost ze spodu, pod příčku asi nebyl dán pás hydroizolace. Zvenku je zeď suchá, o zhlaví trámů bych se nebál, možná ten v rohu ...

Mně ten domek na fotce, i když tam toho není moc vidět, připadá nic moc, a než bych ho podřezával a takhle masivně asanoval, tak bych si raději vedle postavil nový, během stavby z tohodle udělal zařízení staveniště a před kolaudací ho rozebral ...

Pod celou místností byla daná izolace a nová podlaha, jak píše Milan, ta voda se nemůže ztratit, někde jí zastavíte, ale o to hůř dopadne ten prostor, kde jí zavřete. Ne hned, ale za pár let ano.
Chudák tazatel koupil barák a vy na něj ať ho zbourá :D

Řešili jsme na chatě podobný problém. Do místností se nám dostávala vlhkost a vznikala plíseň. Nakonec jsme si na pomoc pozvali sanační firmu, která provedla injektáž Napustila pod tlakem inkriminované místo nějakou vodě odpudivou látkou a nyní se zdá být vše v pořádku. Připadá mi to lehčí, než odkopávat barák.