Faze v levo
Zdravim, jelikoz vysavac uz mam vyresen potreboval bych zase z necim pomoci. Dnes jsem pouzival k praci prodluzku 20 m ktera je z plastu, uz se nemohu divat na to jak je lamana, stuhla, popraskana, sterela atd. Uz ji mam nejaky patek a rozmotat a nebo namotat to je horor. Vyhlidl jsem si prodluzovaci buben s pogumovanym kabelem o delce 25 m od jiste firmy. Co me zarazilo jako elektrolaika ze o ni pisi ze ma cituji " ve všech zásuvkách je fáze orientovaná vlevo " sipka na obrazku smeruje do leve dirky v zasuvce, jsou tam 4 zasuvky. Co to tedy znamena? Pojede me na ni vse normalne kdyz to pripojim, jeste ji nemam koupenou ale prave o vyrobku premyslim. Dekuji za info.
To sa len chvalia tym ze vsetky zasuvky zapojili spravne Asi ako na krabici s mliekom napisane ze toto mlieko neni skysnute! A k tomu sipka
Inac kde je faza je principialne uplne jedno, aj keby to urobili blbo tak by to vadilo len niektorym specialnym zariadeniem ktore stejne podla musi zapajat poucena osoba
Aha, jakoze se treba muze tocit opacnym smerem, neco podobneho se nam stalo u prodluzky na cirkularce, vzdy kdyz jsme ji pripojily ke krabici pujcenou prodluzkou od souseda tak jsme museli prehodit drat ve vidlici, motor mel opacny beh
Na 230V (jednofazova zastrcka) sa nebude nikdy nic tocit naopak. Kde je faza je uplne jedno (jedine zariadenie o ktorom viem ze mu moze vadit faza vpravo su stare kotle). Podla nejakej starej normy ma byt vlavo, ale tu normu uz asi aj zrusili (neviem zhlavy). Tie napisy su len reklamne somariny.
Tocenie naopka sa moze stat len na 380V (3fazova) zastrcke, ptz tam su vsetky 3 fazy a zavisi na ich poradi.
Pardon, myslim prave 380 V, tovarni cirkula.
Tady je tedy odkaz, Pozor neni to reklama! http://www.naradijanousek.cz/prodluzovaci-buben-25 m-4zasuvky-1.5mm-guma-emos~z339553.html viz foto pod vyrobkem.
Jedno elektrikářské rčení praví, že:"Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to neví, ten je č***k". Mě to bylo vysvětleno učitelem fyziky a technických prací již na základní škole tak, že je moc praváků, a protože každý strká tu svoji šikovnější ruku na tu svoji šikovnější stranu, tak proto je fáze vlevo, aby se předešlo haváriím (a my leváci si můžeme leda tak mumlat něco o diskriminaci ).
Coz je skvela mnemotechnicka pomucka, protoze pak sice vis, ze se nulak a curak rymuje, ale co je vpravo a co vlevo z toho nijak neplyne, protoze se to rymuje naprosto stejne i kdyz ty strany prohodis. Zjevne to jako mnemotechnickou pomucku vymyslel nejaky nulak ...
Ja si pamaturu, ze kolik je nahore a pod nim je fa-ze (faze - zem)
a pak ještě si pomůcku pamatovat..
Dobře se to pamatuje podle těch praváků, že strkají tu šikovnější ruku do té bezpečnější dírky
Jo, ale ta zem je na tom kolíku (měla by být, pokud to nezapojoval nějaký "nulák"). A i pochodovat se začíná levou (teda, jak není ta vojna, tak mládež už neví, která bije… ).
no má se to takto: než jsme vlezli do EU, platilo, že fáze je na zásuvkách vlevo.
Nyní platí, že fáze musí být v celém objektu za hlavním jištění /tedy za elektroměrem/na stejném místě a je lhostejno jestli vlevo nebo vravo. Nálepka je teda zavádějící, protože se vám může stát, že když ji připojíte na starou instalaci, bude fáze vlevo ale pokud do nové instalace /viz výče/ bude fáze vpravo.
S tou cirkulou se to zase má tak, že půjčená prodlužka nemá dodržený sled fází a proto musíte přepojovat. Samozřejmě majiteli prodlužky to nevadí, ten to má uděláno pro sebe.POřiďte si prodlužku svoji a dodržte pořadí vodičů v kabelu na obou koncovkách a máte po problému.
IMHO dřív platilo, že fáze musí být vlevo (a kolík nahoře), ale jen v pevné instalaci (zásuvka na zdi). U prodlužky to nemuselo být dodržené, ale ta prodlužka už musela být třívodičová i když pevný rozvod mohl být jen dvouvodičový (TN-C).
Jde o to, jak dávno je "dřív" Ano, toto upozornění výrobce nemá žádný elektrikářský smysl.
Nejdřív nebyla elektrika, pak nebyly nulovací kolíky, ale jen dvě zdířky (fáze černá, nulák šedivý). Po vystoupení z mlh elektrikářského pravěku a vstoupení do dob ESE byl m.j. zaveden "nulovací kolík" a pracovní zdířky (fáze černá, nulovací a pracovní nula jsou zelené, u třífázového černá/červená/modrá fáze, zelený nulák). Kolík byl (a dosud je) konstruován tak dlouhý, aby se odpojil až po odpojení pracovních zdířek. Současně bylo navrženo třívodičové provedení instalací (220V), ale z důvodu úspory materiálu bylo schváleno dvouvodičové POUZE U PEVNÝCH ROZVODŮ s podmínkou, že fáze bude VLEVO a nulovací kolík spojen s nulovou zdířkou vpravo. Další významnou změnou bylo zavedení přezkušování elektrikářů (Vyhl.50/78 Sb.)a s tím další změna barev: Fáze černá/hnědá, nula modrá (pamatujete? Dřív to byla fáze ), nulování("kostra") zelenožlutá. Jednofázové rozvody byly sice doporučeny třívodičové, ale dvouvodičové )zelenožlutý nulák/kostra byly dál povoleny. Další změnou byl vstup do EU spol. a (znovu)zavedení povinných TŘÍVODIČOVÝCH rozvodů s tím, že poloha "pracovních" zdířek byla lhostejná, ale v objektu má být jednotná. A nakonec jsme se stali obětmi zatím poslední inovace ČSN-EN 33-2000-4-41 a zaseopět máme stanovenu FÁZI VLEVO, fáze černá/hnědá/ŠEDÁ (pamatujete? Dřív to byl nulák ), nulák modrý a kostra zelenožlutá.
Tak tuhle historii by měl znát každý elektrikář, aby nebyl překvapen při práci na každém zařízení, se kterým se v praxi může setkat. Navíc musí nutně znát i schválené postupy při kombinaci těchto systémů - které lze použít, co udělat nesmí a jak barvy a zapojení kombinovat při rozšiřování a opravách starých instalací
NUTNO PODOTKONOUT, že U POHYBLIVÝCH vedení (prodlužováky, přívody k přenosným spotřebičům...) je barevné značení stejné, ALE VŽDY JE VEDENO NULOVÁNÍ (KOSTRA) SAMOSTATNÝM VODIČEM, tedy nehrozí nebezpečí při jakémkoliv chybném, nebo odlišném zapojení pracovních vodičů (fáze, nulák). Pohyblivé přívody jsou mechanicky namáhány znatelně víc, než pevné rozvody a proto je nulovací "kostra" samostatná, elektricky nenamáhaná a pouze připravena chránit. Proto má být délka připojených vodičů upravena tak, aby při vytržení kabelu došlo nejdřív k přerušení pracovních vodičů, spotřebič přestane fungovat a až potom se vytrhl zelenožlutý ochranný vodič.
šedá je teorie, zelený je strom života. Kdo zná přístrojové zástrčky typu "velké Brno", tak ví, že tam je to konstrukčně zajištěné právě naopak
Ta kabelová koncovka k tomu přímo vybízela. Můj zlepšovák, když jsem nastoupil po škole, byla úprava, nechávat delší žz vodič. Přístrojové kabely z hloubětínské Tesly od osmdesátého roku by měly být v pořádku.
Jinak, odměna nestačila ani na to, aby se naše BSP ožrala.
Díky za náhled do historie, některé věci jsou pochopitelnější teprve v souvislostech historického vývoje (a já jsem zase o kousek chytřejší, protože to je věc kterou nepotřebuji, a proto už ji z hlavy nedostanu ).
dovolím si doplnit, že před Vyhl. 50/78Sb. byla ješět Vyhláška 95/1961Sb,
No to se chlubí oprávněne protože se prodávají prodlužováky s více zásuvkama kde je u dvou zásuvek fáze vlevo a u dvou v pravo a je to uzpůsobeno pro 3 vodičovou síť s modrým vodičem a to může bejt problém u toho kdo má třeba doma zásuvky taženy po staru 2 vodičově. Například běžne to tak má firma Legrand u dvojrozbočky na prodlužovák a nebo čínský a polský výrobci.
Vejn [78.45.204.xxx], 16.01.2016 09:13
A v čem by měl nastat ten "problém"při použití 3žilového prodlužováku u dvouvodičového TN-C rozvodu "postaru"? A ať to je složitější... když prodlužovák navíc zapojí do staré rozdvojky, kde jedna strana má fázi vlevo a druhá vpravo?
1) pro bezpečnost je podstatné, že na "kolík" zásuvky vede vždy nulovací vodič - u zdrojové zásuvky pevného rozvodu i u konečné zásuvky prodlužováku.
2) pro funkci je lhostejné, na kterém vodiči třívodičového provedení je fáze a kde nulák - je to střídavý proud.
Toto je právě důvod pro ZÁKAZ DVOUŽILOVÝCH PRODLUŽOVÁKŮ, opatřených zásuvkou s nulovacím vodičem.
Údajně u plynových kotlů, aspoň u některých, přehozená fázového a středního vodiče může vadit kvůli nějaké automatice - četl jsem to v nějaké diskusi, zkušenost s tím nemám.
Prý se říká, že některé ženy bývají vstahovačné. ... COŽE?! JÁ, ŽE JSEM VSTAHOVAČNÁ?!!!
To muzu potvrdit, starejm dakonum to vadi. Duvod je ten, ze vyuzivaji vodivost plamene pro jeho detekci a resi to vcelku brutalne fazi pres 1Mohm odpor. Pisou to v manualu a skutecne, na rozdvojce v jedny zasuvce nefunguje, resp. po par vterinach bezpecnostne vypne.
Jsem rad ze se diskuze otevrela jako vazne tema, mame po rekonstrukci elektriny a vlastne celeho domu tak si myslim ze bude vse fungovat jak ma. Jinak vam Dekuji za uzitecne rady.