Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zateplení půdy starého RD - parozábrana?

Zdravím,

mám starší dvoupodlažní RD (ca 1930) a teď v mrazech jsem protopil přes 10m3/den plynu. Domek není nikterak zateplen, chtěl bych začít půdou, z které táhne dolů chladný vzduch. Bohužel přesně nevím, jak je strop řešen, tipuju klasicky prkna, škvárobeton a podlaha půdy je z prken. Nad tím je už jen krov a tašková střecha. Mám představu na prkna plácnout minerální vatu, avšak není mi úplně jasné, co s parozábranou. Na diskusích jsem našel protichůdné názory, i když většina diskutujících parozábranu silně doporučuje. Proto bych se rád zeptal zkušenějších :)

Díky!

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Lépe než poslouchat rozumování anonymních amatérů na internetu, od kterých byste si v reálu možná ne…
J-K 10.01.2016 21:24
J-K
J-K, a pokud přijdete ke mne do stavebnin, já Vám klidně ukážu prospekty, ale navíc Vás vyzpovídám o…
milan.cukrar 11.01.2016 07:18
milan.cukrar
Já nejsem zadavatel dotazu nový
J-K 11.01.2016 12:16
J-K
Ale jste autor odpovědi: 10.01.2016 21:24 nový
milan.cukrar 11.01.2016 14:20
milan.cukrar
Samozřejmě. A co z toho plyne? Snad že já se chystám zateplovat strop pod půdou a žádám o radu??? nový
J-K 11.01.2016 17:19
J-K
Co z toho plyne? "Lépe než poslouchat rozumování anonymních amatérů na internetu, od kterých byste s… nový
milan.cukrar 11.01.2016 19:54
milan.cukrar
Samozřejmě že to tak je. Tedy pokud se bavíme o návrhu tazatele na jednoduché položení izolační vaty… nový
J-K 11.01.2016 21:00
J-K
aki, Parozábranu na půdu můžete pložit, jen když tepelná hodnota celé konstrukce stropu, bude tvořit… nový
milan.cukrar 11.01.2016 07:24
milan.cukrar
Moc děkuji všem za komentáře a rady. Pane Cukrář, ty fotky jsou výmluvné, nerad bych, aby se mi stal… nový
aki 14.01.2016 16:45
aki
Aki, proč byste nemohl dělat co chcete, nebo nerozumím dotazu? nový
milan.cukrar 14.01.2016 17:46
milan.cukrar
Přesně tak, nikdy není čas udělat to pořádně, ale vždycky je čas to předělat. Sice za stejné peníze… nový
kejki 15.01.2016 11:44
kejki
No měl jsem na mysli koupit část vaty, cca na půl plochy půdy, tu položit a sledovat, jestli nebude… nový
aki 17.01.2016 09:30
aki
...Je správná moje úvaha.. Ano i ne. záleží, kolik vaty dáte na podlahu. Pokud dáte málo, rosný bod… nový
milan.cukrar 18.01.2016 07:06
milan.cukrar
Plánuji dát 3x10cm, víc si myslím nemá cenu. poslední
aki 18.01.2016 09:53
aki

Lépe než poslouchat rozumování anonymních amatérů na internetu, od kterých byste si v reálu možná nenechal ani namazat řetěz u kola, je navštívit kterékoli stavebniny, sáhnout do kastlíku s prospekty od výrobců vaty a přečíst si v technické části popisující skladbu konstrukcí, že pod vatu na izolaci stropu(a všude kde je vata použita na rozhraní výrazně odlišných teplot) se SAMOZŘEJMĚ musí aplikovat parozábrana. Žádné "jestli" je to tak lepší, ale zásadně a bez diskusí VŽDY. Pokud nezamezíte prostupu vlhkosti z místnosti do vaty, tak tam tu vatu snad ani nemusíte dávat a za ušetřené peníze můžete nakoupit topivo do kamen.
Pokud byste si chtěl ověřit opodstatnění tohoto opatření, tak až budete mít vatu položenou, samozřejmě na parozábraně, nechte někde v rohu kousek parazábrany odhrnutou a po pár dní topení se na to místo jděte podívat. Ve vatě zřetelně uvidíte kapičky vody. Množství přítomné vody bude přímo úměrné rozdílu venkovní a vnitřní teploty. Jak známo, voda je velice dobrý vodič, mj. i teploty.

Co z toho plyne?
"Lépe než poslouchat rozumování anonymních amatérů na internetu, od kterých byste si v reálu možná nenechal ani namazat řetěz u kola, je navštívit kterékoli stavebniny, sáhnout do kastlíku s prospekty od výrobců vaty a přečíst si v technické části popisující skladbu konstrukcí, že pod vatu na izolaci stropu(a všude kde je vata použita na rozhraní výrazně odlišných teplot) se SAMOZŘEJMĚ musí aplikovat parozábrana"

Že to tak není, jak píšete..

Samozřejmě že to tak je. Tedy pokud se bavíme o návrhu tazatele na jednoduché položení izolační vaty na strop, ze kterého táhne chlad z půdy, což značí že oblast není zateplena vůbec nebo velice málo a jedná se tedy o rozhraní výrazně odlišných teplot, kde se musí aplikovat parozábrana, jak také píšu.
Nebavíme se o difuzně otevřené skladbě, jejíž návrh rozhodně není pro laiky a ani odborník, za něhož vás bohužel nemohu považovat, takovou skladbu nedokáže naprojektovat bez dokonalého obeznámení se s konkrétní situací. Nemluvě o tom, že je výrazně dražší. Už z těchto dvou důvodů je nesmysl doporučovat ji ke vznesenému dotazu. Přitom žádný z mudrlantů radících nepoužít parozábranu se ani nepokouší přiložit k tomu řešení co s pronikající vlhkostí a v podstatě tak bez varování směřují tazatele k zadělání si když ne rovnou na problém, nebo aspoň k neefektivnímu vynaložení úsilí a peněz.

Mimochodem, v návrzích difuzně otevřených skladeb izolace se dnes většinou k regulaci prostupu vodní páry používá parobrzdná fólie, takže nákupu fólie se člověk taktéž nevyhne, jen je tato fólie cca 3x dražší než parotěsná.

aki,
Parozábranu na půdu můžete pložit, jen když tepelná hodnota celé konstrukce stropu, bude tvořit maximálně 1/3 ze zateplení vatou.
Příklad, když dáte málo vaty, nesmíte dát folii, páč by se rosný bod dělal pod folií, a vlhkost neodvětráte. Když dáte hodně a kvalitní vatu, folii dáte v pohodě, rosný bod bude ve vatě.
V obou případěch musíte mít ale odvětřání prostoru nad izolací. Pozor, neplést s odvětrávací taškou.
http://cukrar.rajce.idnes.cz/Juta_obrazky/#zaklop_ vaty.jpg
http://milancukrar.papricka.cz/plisen-nad-izolaci/
http://milancukrar.papricka.cz/kondenzat-na-folii- a-plisen/
Když položíte otázku panu Ryplovi z Juty, ten Vám vysvětlí i takové podrobnosti, že se budete divit.
poradna#

No měl jsem na mysli koupit část vaty, cca na půl plochy půdy, tu položit a sledovat, jestli nebude docházet k problémům s vlhkostí.
Je správná moje úvaha, že kdybych položil na podlahy půdy parozábranu a pak izolaci, naopak riskuji vznik vlhkosti pod podlahou ve škvárobetonu?
Zdraví
Aki

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru