Absorpční ledničky - princip
Ahoj všem, je tady někdo kdo chápe na jakém principu fungují absorpční ledničky? Ten základ je mi jasný, chladivo se ohřívá, čímž se vypařuje, a pak zase zkapalňuje. Ale není mi jasné, jaktože chladivo pořád proudí a pořád jedním směrem. Přece když nějakou uzavřenou soustavu s kapalinou budu konstantně ohřívat, tak se zvýší celková teplota, ale chladivo nebude samo pořád dokola proudit. U kompresorových ledniček ho žene kompresor pořád jedním směrem, ale u absorpčních ho nic nežene. Tak jaktože se to chladivo nezastaví a proudí?
https://cs.wikipedia.org/wiki/Ledni%C4%8Dka#Absorp .C4.8Dn.C3.AD_ledni.C4.8Dka
Jsou tam všechny druhy lednic. Měl by jsi to pochopit
Dalo by se říci, že to pohání také energie ne elektrická ale tepelná (hořák, slunce..).
Jo, ale to naco jsem se ptal tam vysvětlené není. To vím že ji pohání tepelná energie. Ale jak ta tepelná energie může zajistit, aby se chladivo roztahovalo jen jedním směrem?
Stejně, jako se teplá voda pohybuje v obvodech ustredniho topení (tech bez cerpadla). Tepla nahoru, studena dolu.
Dobře, ale to vytvoří dost malý tlak, a ten by určitě nepřekonal tlak, který je potřeba k tomu aby chladivo prošlo škrticím ventilem nebo kapilárou.
No dejme tomu že okruch je pod vysokým tlakem tak ji jen popohnat není problém. Jde jen o kousek dosáhnout na zplynatění přeci.
Ohřátý plyn má vyžší tlak jak v chladiči. (asi) Jediný systém jak udržet směr toku v jakékoliv poloze je zpětná klapka.
Jo to mně taky napadlo, jenže zpětná klapka by asi nemohla fungovat, protože topení topí pořád stejně a tudíž tlak je pořád stejný, tak jak by se otvírala a zavírala? A ventil, který by propouštěl kapalinu nebo plyn pořád jenom jedním směrem to by asi vyrobit nešlo.
Lepsi popis mas na anglickej wiki, aj s obrazkami. https://en.wikipedia.org/wiki/Absorption_refrigera tor
Ono tam urcite su nejake ventily alebo co, ptz tam budu rozdielne tlaky v rozdielnych castiach, ale ani ja nie som na to expert, netusim jak presne to je skonstruovane. Ale bez nejakych klapiek alebo ventilov to asi moc nejde.
P.S. princip je asi podobny jak ked sa potis tak sa pot vyparuje a to ta ochladzuje. A nasledne tu paru (vypareny pot) specialnymi postupmi a dalsim zahriatim dostanem na vyssi tlak, nasledne schladim v kondenzatore, tam sa to zas zmeni na vodu, a ked ten tlak uvolnim tak sa voda zas schladi este viac a tak dookola. Musi sa tam ale podla mna pracovat s roznymi tlakmi v roznych castiach toho obehoveho systemu si myslim. Dodane teplo z toho varica sa dostava do okolia v tom kondenzatore, to je napr vzadu na chladnicke to rebrovane resp. dlha rurka s chladicom.
.. resp mozno namiesto klapiek sa tam pouziva nejake chemicke reakcie ze ta para zreaguje s nejakou chemikaliou a to sa potom ohreje a zas sa to oddeli od chemikalie, ci co. Neviem a asi to ani nechcem vediet
kdo si to nechce vyrobit tak to nechce vědět
presne tak,používa sa na to špeci zmes roztokov alebo plynov,najjednoduchší je napr. roztok kuchynskej soli,ktorý pod zvýšeným tlakom "vycucá" teplo z okolia obrovskou rýchlosťou,obdobne pracujú aj heatpipe chladiče v pc,ktorých trubky sú naplnené určitými zmesami plynov a zatavené-nejedná sa o "prázdne" medené trubky......
Absorpční lednice má hermeticky uzavřený, nízkotlaký systém a pohon chladiva v něm zabezpečuje rozdělování a slučování (absorbování) dvou rozdílných chemikálií, které se snadno oddělí zahřátím a samovolně spojují (při nižší teplotě). Dál potom putují rozdílnými částmi potrubního rozvodu a rozdílný tlak v něm je způsoben jak plynnou a kapalnou fází chemikálie, tak průřezem trubkového vedení a váhy roztoku (rozdělený - absorbovaný):
Chladicí médium se zde rozpouští ve vodě (je absorbováno čili pohlcováno v pohlcovači čili absorbéru). Čpavková voda pak proudí (vytlačována těžší vodou bez čpavku) do absorbéru, kde je ohřívána topným tělesem a čpavek z ní odpaří. Zatímco se voda vrací (vlastní vahou) do pohlcovače, proudí (plynný) čpavek do kondenzátoru (zkapalňovače) tvořeného meandrovitě vedenou trubkou s chladicími žebry na zadní vnější straně chladničky. Při postupném ochlazování čpavek zkapalní a nateče do výparníku uvnitř chladničky. Ve výparníku se čpavek vypařuje a odebírá teplo.
Při chlazení je odnímáno teplo. Toho lze dosáhnout odpařováním chladicí kapaliny.
Absorpcí plynného čpavku vodou v absorbéru vzniká podtlak, který odsává páry z výparníku. Odpařování kapalného čpavku je urychlováno pomocným plynem, např. vodíkem.
Jo tohle je dobré schéma teď už je mi to jasné díky:)
Tak mně napadá, co by se stalo, kdyby se ta lednice na chvíli položila dveřma nahoru? To by se tam ty látky pomíchaly a už by nefungovala?
Oni su tie latky promichane furt, oddeluju sa predsa tym varicom.
Ale aj tak ma nenapada moc dovodov stavat ju dvermi nahoru, jedine ze by niekto hladal nejake stratene pivo a myslel si ze zapadlo niekde do skary v chladnicke, tak ju otoci hore nohami
Tak ono když se lednice kvůli transportu musí položit (což se obecně nedoporučuje), tak se doporučuje ji pak nechat jeden den v normální poloze, aby všechno steklo tam kam patří a pak teprve zapnout.
U absorbční, pokud po přepravě v nestandartní poloze po zapnutí nefungovala, dali ledničku na chvíli vzhůru "nohama" a potom nazpátek. Voda se čpavkem se znovu spojila a ohřátím téhle kapaliny se celý koloběh rozpohyboval...