Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Absorpční ledničky - princip

Ahoj všem, je tady někdo kdo chápe na jakém principu fungují absorpční ledničky? Ten základ je mi jasný, chladivo se ohřívá, čímž se vypařuje, a pak zase zkapalňuje. Ale není mi jasné, jaktože chladivo pořád proudí a pořád jedním směrem. Přece když nějakou uzavřenou soustavu s kapalinou budu konstantně ohřívat, tak se zvýší celková teplota, ale chladivo nebude samo pořád dokola proudit. U kompresorových ledniček ho žene kompresor pořád jedním směrem, ale u absorpčních ho nic nežene. Tak jaktože se to chladivo nezastaví a proudí?

Jo to mně taky napadlo, jenže zpětná klapka by asi nemohla fungovat, protože topení topí pořád stejně a tudíž tlak je pořád stejný, tak jak by se otvírala a zavírala? A ventil, který by propouštěl kapalinu nebo plyn pořád jenom jedním směrem to by asi vyrobit nešlo.

Lepsi popis mas na anglickej wiki, aj s obrazkami. https://en.wikipedia.org/wiki/Absorption_refrigera tor
Ono tam urcite su nejake ventily alebo co, ptz tam budu rozdielne tlaky v rozdielnych castiach, ale ani ja nie som na to expert, netusim jak presne to je skonstruovane. Ale bez nejakych klapiek alebo ventilov to asi moc nejde.

P.S. princip je asi podobny jak ked sa potis tak sa pot vyparuje a to ta ochladzuje. A nasledne tu paru (vypareny pot) specialnymi postupmi a dalsim zahriatim dostanem na vyssi tlak, nasledne schladim v kondenzatore, tam sa to zas zmeni na vodu, a ked ten tlak uvolnim tak sa voda zas schladi este viac a tak dookola. Musi sa tam ale podla mna pracovat s roznymi tlakmi v roznych castiach toho obehoveho systemu si myslim. Dodane teplo z toho varica sa dostava do okolia v tom kondenzatore, to je napr vzadu na chladnicke to rebrovane resp. dlha rurka s chladicom.

presne tak,používa sa na to špeci zmes roztokov alebo plynov,najjednoduchší je napr. roztok kuchynskej soli,ktorý pod zvýšeným tlakom "vycucá" teplo z okolia obrovskou rýchlosťou,obdobne pracujú aj heatpipe chladiče v pc,ktorých trubky sú naplnené určitými zmesami plynov a zatavené-nejedná sa o "prázdne" medené trubky......

Absorpční lednice má hermeticky uzavřený, nízkotlaký systém a pohon chladiva v něm zabezpečuje rozdělování a slučování (absorbování) dvou rozdílných chemikálií, které se snadno oddělí zahřátím a samovolně spojují (při nižší teplotě). Dál potom putují rozdílnými částmi potrubního rozvodu a rozdílný tlak v něm je způsoben jak plynnou a kapalnou fází chemikálie, tak průřezem trubkového vedení a váhy roztoku (rozdělený - absorbovaný):
Chladicí médium se zde rozpouští ve vodě (je absorbováno čili pohlcováno v pohlcovači čili absorbéru). Čpavková voda pak proudí (vytlačována těžší vodou bez čpavku) do absorbéru, kde je ohřívána topným tělesem a čpavek z ní odpaří. Zatímco se voda vrací (vlastní vahou) do pohlcovače, proudí (plynný) čpavek do kondenzátoru (zkapalňovače) tvořeného meandrovitě vedenou trubkou s chladicími žebry na zadní vnější straně chladničky. Při postupném ochlazování čpavek zkapalní a nateče do výparníku uvnitř chladničky. Ve výparníku se čpavek vypařuje a odebírá teplo.

Při chlazení je odnímáno teplo. Toho lze dosáhnout odpařováním chladicí kapaliny.

Absorpcí plynného čpavku vodou v absorbéru vzniká podtlak, který odsává páry z výparníku. Odpařování kapalného čpavku je urychlováno pomocným plynem, např. vodíkem.